,

Ako ukradnúť nevestu

Premiéra:
04.09. 2008
Bobule

Premiéra:
11.09. 2008
Cesta do stredu Zeme

Premiéra:
18.09. 2008
Hellboy 2: Zlatá armáda

Premiéra:
04.09. 2008
Máj

Premiéra:
18.09. 2008
Moje čučoriedkové noci

Premiéra:
11.09. 2008
Paríž, milujem ťa

Premiéra:
11.09. 2008
Tobruk

Premiéra:
04.09. 2008
Tropická búrka

Premiéra:
25.09. 2008
Venkovský učitel

Premiéra:
18.09. 2008
 
SLOVO NA ÚVOD  
Film Bathory zmenil historické rebríčky návštevnosti filmov v ére samostatného Slovenska. Aké však bude jeho miesto v kontexte slovenskej kinematografie ukáže až čas.

(Simona Nôtová)

POHĽAD ZVONKA – CLAUDIA LANDSBERGER  
Slovenská kinematografia je rôzne vnímaná doma a za hranicami. Ako ju vidí prezidentka medzinárodnej organizácie European Film Promotion Claudia Landsberger

(Eva Michalková)

NOVINKY – TOBRUK  
Začiatok jesene bude v slovenských kinách spätý s témou druhej svetovej vojny. Premiéru má koprodukčný česko-slovenský film Václava Marhoula Tobruk. Ukazuje život vojakov bez príkras.

(Eva Michalková)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
Zmeny v historických rebríčkoch, Prvý slovenský Blu-ray disk je na svete...
ROZHOVOR – PATRIK PAŠŠ  
Meno Patrika Pašša sa spája s viacerými odvetviami slovenského audiovizuálneho priemyslu. Je producentom, strihačom, pedagógom, aj spoluautorom nového zákona o audiovizuálnom fonde.

(Eva Michalková)

RECENZIA – BATHORY  
Dlho očakávaný projekt Juraja Jakubiska má viacero závažných nedostatkov. Napriek rekordnému rozpočtu bude len ťažko konkurovať zahraničným žánrovým kolegom.

(Monika Mikušová)

RECENZIA – MOJE ČUČORIEDKOVÉ NOCI  
Režisér Wong Kar Wai po prvýkrát nakrútil film mimo domovského prostredia a so západnými hereckými hviezdami. Napriek zvláštnej atmosfére film postráda originalitu.

(Zuzana Dudášová)

OHLASY – 43. MFF KARLOVY VARY 2008  
Tohoročný ročník festivalu bol vzhľadom na slovenskú účasť výnimočný. Do oficiálneho programu bolo zaradených až osem slovenských a koprodukčných snímok.

(Miro Ulman)

OHLASY – 10. LETNÝ FILMOVÝ SEMINÁR ŠTYRI ŽIVLY 2008  
Na Štyroch živloch sa tento rok stretli minulosť s prítomnosťou. Aktuálnou témou bolo Zrkadlo, ktoré predstavovalo aj symbolické ohliadnutie sa za predchádzajúcimi ročníkmi.

(Eva Michalková)

SOUNDTRACKY  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období z filmovej hudby vyšlo na CD: All Hat, Kung Fu Panda, Mamma Mia!

(Miro Ulman)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Hong Kong Cinema, At Full Speed, Hong Kong Connections, Sinascape

(Monika Mikušová)

DR. DIVNOLÁSKA – CUKROVAR V BRATISLAVE?  
Najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. A ešte rôznejšie odpovede od Dr. Divnolásku.

(Miro Ulman)

JUBILEÁ - SEPTEMBER 2008  
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v septembri 2008?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Napriek zdanlivému stavu stagnácie v slovenskej kinematografii sa každý mesiac čosi udeje. Čo nám neuniklo v priebehu júla a augusta 2008?
PLUS/MÍNUS 
Martin Kaňuch, Ivan Popovič, Katarína Uhrová: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM 
Kinobus – festival na kolesách, 3. MFF Cinematik, 14. Projekt 100, 21. IstroCON / 5. Comics SALÓN, 15. Etnofilm Čadca, 17. Divadelná Nitra, 25. Agrofilm Nitra…

(Eva Michalková)

NOVINKY – DVD AUGUST 1968 
Spoločensko-politické udalosti roku 1968 sa výrazne zapísali do dejín Československa. Pri príležitosti ich pripomenutia vyšlo DVD August 1968 s tromi dokumentárnymi filmami.

(Simona Nôtová)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY 
MEDIA Desk Slovensko informuje, Uzávierka prihlášok na East European Forum, Termín uzávierky na tvorivú súťaž Kamera...
TÉMA – VEĽKOFILM V SLOVENSKÝCH PODMIENKACH 
Do slovenskej distribúcie vstúpili dva historické česko-slovenské veľkofilmy Bathory a Tobruk, pokračuje sa aj na nakrúcaní filmu o Jánošíkovi. Čo si vyžaduje produkcia veľkofilmu v našich podmienkach?

(Barbara Vrťová)

RECENZIA – CONTROL 
Nevšedný hudobný film Antona Corbijna je existenciálnou drámou, ktorá vypovedá o emóciách, morálke, smrti, ale aj o talente a tvorivej energii speváka z Joy Division Iana Curtisa.

(Peter Gavalier)

OHLASY – 16. MFF ARTFILM 2008 
16. Artfilm sa na divákov pripravil po produkčnej aj dramaturgickej stránke. Po niekoľkých rokoch stagnácie začína žiť novú, dynamickejšiu a na divákov viac zameranú etapu svojej existencie.

(Eva Michalková)

OHLASY – 34. LETNÁ FILMOVÁ ŠKOLA 2008  
Najväčším mínusom tohoročnej „filmovky“ bola nedostatočná kapacita kinosál a absencia repríz. Slovensko malo okrem filmov v programe zastúpenie aj v diskusiách či prednáškach.

(Miro Ulman)

OHLASY – 1. FEST ANČA 2008 
Prvý ročník medzinárodného festivalu dokázal, že aj animovaný film má na Slovensku svojho diváka. Ako festival animovaných filmov je jedinečný svojím zameraním na dospelého diváka

(Simona Nôtová)

DVD NOSIČE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Zajtra bude neskoro, Deň, ktorý neumrie, Utekajme, už ide!, Papierové hlavy

(Miro Ulman)

ČO ROBIA ? 
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Peter Bebjak, Marek Kráľovský, Marek Veselický
PROGRAM KÍN 
Program kín na mesiac september 2008
REBRÍČKY NÁVŠTEVNOSTI 
Desiatka najnavštevovanejších filmov na Slovensku za obdobie od 1. januára do 30. júna 2008 podľa Únie filmových distribútorov v SR.

(Miro Ulman)

PRÍLOHA – DVD EDÍCIA SLOVENSKÝ FILM 60. ROKOV 
DVD edícia Slovenský film 60. rokov je už treťou v poradí, vďaka ktorej sa k záujemcom dostávajú významné filmy slovenskej kinematografie. Prináša snímky z mimoriadne tvorivého desaťročia.

(Ondrej Starinský)