,

Akty X: Chcem uveriť

Premiéra:
24.07. 2008
Bathory

Premiéra:
10.07. 2008
Hancock

Premiéra:
03.07. 2008
Kung Fu Panda

Premiéra:
03.07. 2008
Lovci drakov

Premiéra:
17.07. 2008
Múmia: Hrob dračieho cisára

Premiéra:
31.07. 2008
Neuveriteľný Hulk

Premiéra:
17.07. 2008
Penelope

Premiéra:
17.07. 2008
Temný rytier

Premiéra:
24.07. 2008
Umenie plakať

Premiéra:
17.07. 2008
V údolí Elah

Premiéra:
31.07. 2008
 
SLOVO NA ÚVOD  
Konečne nadišiel čas, aby Jakubiskova grófka Alžbeta Báthory vystúpila na filmové plátna. Začiatok leta teda bude vo veľkom filmovom štýle, jeho ozvena by mala vystačiť na celé prázdniny.

(Simona Nôtová)

POHĽAD ZVONKA – ANNA FRANKLIN  
Slovenská kinematografia je rôzne vnímaná doma a za hranicami. Ako ju vidí generálna riaditeľka internetového portálu Film New Europe, zameraného na audiovizuálny priemysel nových krajín EÚ?

(Eva Michalková)

KALENDÁRIUM – 4 ŽIVLY  
Letný filmový seminár 4 živly tento rok oslávi desiate výročie svojej existencie. Jeho organizátori si pre jubilejný ročník zvolili tému Zrkadlo. Účastníci si pozrú 19 filmov.

(Daniela Chlapíková)

NOVINKY – BATHORY  
Historický veľkofilm Juraja Jakubiska Bathory sa v našich kinách objaví 10. júla 2008. Tento v súčasnosti najdrahší stredoeurópsky filmový projekt prinesie oživenú legendu o Čachtickej panej.

(Eva Michalková)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Uzávierka na grant z fondu Eurimages, Uzávierka na letný workshop MPhilms, Súťaž o najlepší animovaný spot Maya award, ...
ŠTUDENTSKÝ FILM 07/08 – FTF VŠMU BRATISLAVA  
O Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave počuť aj napriek nedostatku financií a technickým problémom. Jej študenti definitívne vstúpili do svetového kontextu.

(Katarína Uhrová)

RECENZIA – UMENIE PLAKAŤ  
Najlepší dánsky film roku 2007 Umenie plakať je príbehom rodiny žijúcej v izolovanom svete úzkej komunity ľudí. Názov filmu odkazuje na plač ako silný nástroj manipulácie.

(Nina Šilanováý)

RECENZIA – U MĚ DOBRÝ  
Jan Hřebejk a Petr Jarchovský sú produktívni ako málokto. Slovenské kiná tento rok zásobia už druhým titulom. Snímka U mě dobrý však okolo diváka len prešumí.

(Pavel Smejkal)

SOUNDTRACKY  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období z filmovej hudby vyšlo na CD: Into the Wild, Sex and the City, U mě dobrý

(Miro Ulman)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Podobenství o Františku Vláčilovi, Woody Allen. Hovory o filmu, Fenomén FEBIO, 100 slavných filmů světové kinematografie

(Peter Ulman)

DR. DIVNOLÁSKA – AMERICKÉ ČI SOVIETSKE?  
Najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. A ešte rôznejšie odpovede od Dr. Divnolásku.

(Miro Ulman)

ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Napriek zdanlivému stavu stagnácie v slovenskej kinematografii sa každý mesiac čosi udeje. Čo nám neuniklo v priebehu apríla a mája 2008?
PRÍLOHA – FILMOVÉ ČÍTANIE  
Na jeseň by mala vyjsť publikácia Jany Dudkovej Balkán alebo Metafora. Balkanizmus a srbský film 90. rokov, o čosi neskôr sa k čitateľom dostane aj profil Herec Ivan Palúch. Z oboch kníh prinášame krátke úryvky.

(Peter Gavalier, Jana Dudková)

PLUS/MÍNUS 
Patrik Lančarič, Martin Snopek, Martin Ciel: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM 
16. MFF Artfilm 2008, 6. Bažant kinematograf 2008, 8. Hodokvas 2008, 1. MF animovaného filmu Fest Anča, 10. Letný filmový seminár 4 živly, 34. Letná filmová škola Uherské Hradiště...

(Eva Michalková)

PREMIÉRY 2008 – DRUHÝ POLROK V SLOVENSKÝCH KINÁCH 
V prvom polroku malo v našich kinách premiéru 97 filmov, na druhý polrok pripravili distribútori 93 titulov. Ak sa ich plány naplnia, budeme mať druhý najvyšší počet premiér v histórii Slovenska.
Z FILMOVÉHO DIANIA 
Premiéry slovenských filmov v roku 2008, Cesta Slepých lások po Cannes, Nominácie na Európsku filmovú cenu...
ROZHOVOR – SCENÁRISTKA SLAVENA LIPTÁKOVÁ  
Kvety Sakury a Malé oslavy sú dva koprodukčné filmy, ktoré budú mať na jeseň premiéru. Spája ich autorka scenára Slavena Liptáková. Hovorí, že vzťah scenáristu a režiséra je o dôvere.

(Eva Križková)

ŠTUDENTSKÝ FILM 07/08 – FDU AU BANSKÁ BYSTRICA  
Fakulta dramatických umení na AU v Banskej Bystrici oslávi budúci rok desiate výročie svojej existencie. Aj za ten krátky čas zamiešala karty na študentskej filmovej scéne.

(René Zabloudil)

RECENZIA – INTERVIEW 
Film Steva Buscemiho je prvou časťou z trojice remakov diel Holanďana Thea van Gogha. Rozhovor novinára a herečky je strategickou hrou vo vzťahu dvoch ľudí.

(Ondrej Starinský)

PROFIL – TIBOR VICHTA 
Slovenský scenárista a dramaturg, ktorý od 50. rokov 20. storočia výrazne ovplyvnil podobu mnohých slovenských filmov, by sa bol v júli dožil sedemdesiatpäť rokov.

(Eva Michalková)

DVD NOSIČE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Americký gangster, Halloween, Pokánie, Paríž, Texas

(Jaroslav Procházka)

ČO ROBIA ? 
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Mariana Čengel-Solčanská, Vanda Raýmanová, Róbert Karovič
JUBILEÁ - JÚL/AUGUST 2008 
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v júli a auguste 2008?
PROGRAM KÍN 
Program kín na mesiac júl a august 2008