,

Edith Piaf

Premiéra:
26.07. 2007
Fantastická štvorka ...

Premiéra:
05.07. 2007
Farebný závoj

Premiéra:
05.07. 2007
Fast Food Nation

Premiéra:
12.07. 2007
Harry Potter a Fénixov rád

Premiéra:
12.07. 2007
Hory majú oči 2

Premiéra:
19.07. 2007
Shortbus

Premiéra:
05.07. 2007
Simpsonovci vo filme

Premiéra:
26.07. 2007
Škola zvádzania

Premiéra:
05.07. 2007
Veľkofilm

Premiéra:
12.07. 2007
Vratné lahve

Premiéra:
19.07. 2007
 
SLOVO NA ÚVOD  
V lete sa koná niekoľko prehliadok a festivalov, ale napriek tomu si od filmu oddýchnite. Už v septembri nás totiž čaká maratón filmov v slovenských kinách, vrátane domácich premiér.

(Simona Nôtová)

POHĽAD ZVONKA – EVA ZAORALOVÁ  
Slovenská kinematografia je rôzne vnímaná doma a za hranicami. Ako ju vidí umelecká riaditeľka MFF Karlovy Vary a zároveň filmová novinárka Eva Zaoralová?

(Eva Michalková)

KALENDÁRIUM – 9. LETNÝ FILMOVÝ SEMINÁR ŠTYRI ŽIVLY  
Hlavnou témou 9. ročníka letného filmového seminára 4 živly sú Obrazy akcie. Vo svojom programe predstaví filmy, ktoré znamenali bodu zlomu vo svetovej kinematografii.

(Daniela Chlapíková)

NOVINKY – NÁVRAT BOCIANOV  
Prvou z jesenných premiér slovenských a koprodukčných filmov bude debut Martina Repku Návrat bocianov o konfrontácii odlišných národností a mentalít v dnešnej Európe.

(Eva Michalková)

NIEČO Z VŠMU – ŠTUDENTSKÝ FILM V ROKU 06/07  
Filmová a televízna fakulta VŠMU odštartovala svoj zatiaľ posledný akademický rok zmenami vo vedení. A jej študenti boli so svojimi filmami opäť úspešní doma i v zahraničí.

(Katarína Uhrová)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
Pripravuje sa publikácia o Ivanovi Mistríkovi, Režisérska verzia filmu Útek do Budína, Na DVD vyjdú slovenské filmy zo 70. rokov...
OHLASY – 47. MF FILMOV PRE DETI A MLÁDEŽ ZLÍN  
Na tohtoročnom festivale sa zúčastnilo 357 filmov zo 40 krajín a videlo ich spolu 58 000 divákov. Súčasťou programu bolo aj Slovenské fórum. Čím sme sa prezentovali?

(Miro Ulman)

RECENZIA – VRATNÉ LAHVE  
Dlho očakávaný nový film otca a syna Svěrákovcov o životných partneroch, ktorých komunikácia je založená už len na stereotype, síce pobaví, prináša však rozpačitý koniec.

(Zuzana Wallnerová)

PROFIL – ŠTEFAN KAMENICKÝ  
Štefan Kamenický patrí k popredným predstaviteľom sociálneho dokumentu s publicistickými prvkami na Slovensku. Nikdy nebol rýchlym bežcom a dodnes nič nenecháva na náhodu.

(Eva Michalková)

ČO ROBIA ?  
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Biba Bohinská, Jaro Rihák, Marek Kuboš

(Eva Michalková)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Figures Traced in Light Carnal Thoughts, Praha dokumentární, História a teória mediálneho umenia na Slovensku.

(Monika Mikušová)

DR. DIVNOLÁSKA – PANCIEROVÝ VLAK  
Najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. A ešte rôznejšie odpovede od Dr. Divnolásku.

(Miro Ulman)

PROGRAM KÍN  
Program kín na mesiac júl a august 2007
PRÍLOHA – FILMOVÉ ČÍTANIE  
Vo fáze príprav v edičnom oddelení SFÚ sa nachádza aj monografia o slovenskom režisérovi Jánovi Kadárovi. Prinášame úryvok z kapitoly, kedy pre jeho tvorbu platil dištanc.

(Václav Macek)

PLUS/MÍNUS 
Marian Puobiš, Alexandra Strelková, Kristína Herczegová: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM 
5. Bažant kinematograf, 17. letný filmový festival HAH, 9. letný filmový seminár Štyri živly, 42. MFF Karlovy Vary, 33. letná filmová škola Uherské Hradiště, ...

(Eva Michalková)

PREMIÉRY 2007 
V druhom polroku na divákov čaká 111 premiér, medzi nimi aj osem slovenských a koprodukčných filmov. Na svoje si prídu aj milovníci dokumentu a animovaných filmov.

(Miro Ulman)

ROZHOVOR – PETER DUBECKÝ 
V súvislosti so Slovenským filmovým ústavom je aktuálnych niekoľko tém, jeho riaditeľ Peter Dubecký, neúnavný propagátor slovenského filmu si však navyše pripomína svoje jubileum.

(Simona Nôtová)

Z FILMOVÉHO DIANIA 
Leto s filmovým Tričkom, V septembri príde do kín Projekt 100, České filmy nominované na európske ceny, Prednáška Jána Mojtu o médiách...
Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY 
MEDIA Desk Slovensko informuje, Nový program fondu Eurimages, Uzávierka internetového festivalu Azyl...
RECENZIA – SHORTBUS 
Film J. C. Michella predchádza povesť kontroverzného príbehu s otvorenou sexualitou. Je to však snímka, ktorá sa len pozerá, a neprežíva. Odmenou je cirkusová párty v závere filmu.

(Eva Michalková)

PROFIL – ALBERT MARENČIN 
Albert Marenčin zasiahol do všetkých oblastí nášho kultúrneho života, vrátane kinematografie. Stál pri zrode najzaujímavejších filmov, diapazón jeho činností je však oveľa širší.

(Richard Šteinhübel)

PROFIL – VOJTECH ANDREÁNSKY 
Vojtech Andreánsky bol významným predstaviteľom odbornej filmovej tvorby na Slovensku. Pre tohto príslušníka najstaršej generácie dokumentaristov bola vždy dôležitá znalosť problému.

(Eva Michalková)

SOUNDTRACKY 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období z filmovej hudby vyšlo na CD: Festival de Cannes – 60th Anniversary, Kvaska, Ocean´s Thirteen.

(Miro Ulman)

DVD NOSIČE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Šumná města, Zkouška orchestru, Dvojí život Veroniky, Veselé Vánoce, pane Lawrenci.

(Miro Ulman)

ČO SA STALO ZA 30 DNÍ 
Napriek zdanlivému stavu stagnácie v slovenskej kinematografii sa každý mesiac čosi udeje. Čo nám neuniklo v priebehu mája a júna 2007?
JUBILEÁ 
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v júli a auguste 2007?