,

Batman začína

Premiéra:
14.07. 2005
Čarovný kolotoč

Premiéra:
28.07. 2005
Hľadanie Krajiny...

Premiéra:
07.07. 2005
Melinda a Melinda

Premiéra:
14.07. 2005
Múzeum voskových figurín

Premiéra:
28.07. 2005
Ong-bak

Premiéra:
21.07. 2005
Prekliatie

Premiéra:
07.07. 2005
Sin City: Mesto hriechu

Premiéra:
21.07. 2005
V dobrej spoločnosti

Premiéra:
07.07. 2005
Vodka Lemon

Premiéra:
06.07. 2005
 
SLOVO NA ÚVOD  
Leto je príznačné zvýšenou koncentráciou filmových podujatí. Nech je pre niekoho filmové leto príjemné rovnako ako pre niekoho filmové prázdniny.

(Simona Nôtová-Tušerová)

KALENDÁRIUM  
Bažant kinematograf 2005, 7. Letný filmový seminár 4 živly, 23. Filmfest Mníchov, 35. Lubušské filmové leto, 40. MFF Karlovy Vary, 31. LFŠ Uherské Hradište...

(Dáša Čiripová)

NOVÉ FILMY PRE KINÁ - AUGUST  
Vzhľadom na to, že Film.sk 7-8/2005 je letné rozšírené dvojčíslo a prináša informácie týkajúce sa oboch mesiacov, nemôže chýbať ani zoznam augustových premiér.

(Miro Ulman)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
Výročné ceny DVD David v roku 2004, Igrice a Ceny filmovej kritiky udelené, Premiéra filmu Slávnosť osamelej palmy, Bratislava miestom zasadnutia Výkonnej rady EAO...
NOVINKY – PEDRO ALMODÓVAR  
V lete vyjde profil španielskeho režiséra Pedra Almodóvara autoriek Petry Hanákovej a Viktórie Matákovej. Aký je Pedro Almodóvar a aký je tzv. „almodóvarovský“ štýl?

(Eva Filová)

NIEČO Z VŠMU  
V školskom roku 2004/05 odhaľovala nová budova VŠMU ďalšie a ďalšie priestory, zároveň sa spustila aj séria výstav. Nové dielka vznikli aj na jednotlivých katedrách školy.

(Jana Ondiková a Anna Fifiková)

POLEMIKA  
Súčasná audiovizuálna kultúra zaostáva za potrebami dobovej filozofickej reflexie slovenského národa s jeho právom na existenciu. Aký je vzťah národ, literatúra, film a médiá?

(Viliam Jablonický)

OHLASY – 13. ART FILM TRENČIANSKE TEPLICE  
Medzinárodný filmový festival Art Film má za sebou trinásty ročník a viacero zmien. Jeho program bol bohatší ako vlani, je len na škodu, že neprilákal viac divákov.

(Daniel Bernát)

RECENZIA – BOŽSKÁ JÚLIA  
Maďarský režisér István Szabó ponúka portrét herečky, ktorá sa ocitne na križovatke života, keď sa musí rozhodnúť. Film sa spočiatku tvári nenápadne, aby vo finále priniesol maximum.

(Ildikó Pongó)

SLOVENSKÝ FILM V SLOVENSKÝCH TELEVÍZIÁCH – TRI DCÉRY  
Z programu slovenských filmov, ktoré v apríli ponúkajú slovenské televízie STV, Markíza a JOJ, sme vytipovali film Tri dcéry Štefana Uhra. Prináša nadčasové posolstvo.

(Juraj Mojžiš)

JUBILEÁ  
Každý mesiac si aj v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluuje v júli a auguste 2005?
PRÍLOHA – FILMOVÉ ČÍTANIE  
Edičné oddelenie Slovenského filmového ústavu (SFÚ) okrem iných publikácií pripravuje aj profil Spletité cesty Wima Wendersa. Približuje ju úryvok o jeho filme Paríž, Texas.

(Peter Gavalier)

PLUS/MÍNUS 
Peter Michalovič, Tina Diosi, Štefan Vraštiak: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM – 7. LETNÝ FILMOVÝ SEMINÁR 4 ŽIVLY 
Siedmy ročník seminára 4 živly s podtitulom Premeny tela chce načrtnúť premeny obrazu tela v dejinách kinematografie a sociálnych a kultúrnych vzorcov telesnosti. V akých filmoch?

(Daniela Chlapíková)

ROZHOVOR – KATARÍNA HOLLÁ 
Kostýmová výtvarníčka Katarína Hollá má za sebou spoluprácu na trinástich českých a slovenských filmoch. Naposledy pracovala s Martinom Šulíkom na filme Slnečný štát.

(Dáša Čiripová)

SOUNDTRACKY 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období z filmovej hudby vyšlo na CD: The Life Aquatic with Steve Zissou, House of Flying Daggers, Star Wars Episode III: Revenge of the Sith

(Miro Ulman)

NOVINKY – KRVAVÁ PANI VIKTORA KUBALA 
V čase svojho vzniku putoval celovečerný animovaný film Krvavá pani po kinách v celom Československu ako v tom čase najúspešnejší slovenský film. Dnes vychádza na DVD...

(Rudolf Urc)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY, UZÁVIERKY 
MEDIA Desk Slovensko informuje, Uzávierka na Cenu Európy 2005, Festival minútových a 5-minútových filmov, Uzávierka na grant z Eurimages, Súťaž krátkych filmov Aerokraťas...
ROZHOVOR – BARBORA BOBUĽOVÁ 
Herečka Barbora Bobuľová sa narodila v Martine, no už ôsmy rok pôsobí ako filmová herečka v Taliansku. Momentálne je bohatšia o Cenu Modrý anjel – Grand Prix z festivalu Art Film.

(Ildikó Pongó)

RECENZIA – MELINDA A MELINDA 
Woody Allen rieši vo svojom novom filme ďalšie z pre neho typických intelektuálnych otázok, zároveň však ponúka film, ktorý je iný, než by sme od neho čakali.

(Veronika Pavlíková)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: 99 filmů moderní kinematografie, Revue Prostor 63 – 64: Duše a svět ve filmu, Film a dějiny, Pád Třetí říše

(Peter Ulman)

PROGRAM KÍN 
Program kín na mesiac júl a august 2005
DR. DIVNOLÁSKA – TIE NAJLEPŠIE OTÁZKY 
Dr. Divnoláska odpovedá na najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. Teraz prináša najlepšie z vyše dvesto odpovedí z rokov 2001 – 2004...

(Miro Ulman)

ČO SA STALO ZA 30 DNÍ 
Napriek zdanlivému stavu stagnácie v slovenskej kinematografii sa každý deň a každý mesiac čosi udeje. Čo nám neuniklo v priebehu mája a júna 2005?