,

Amorov úlet

Premiéra:
19.06. 2008
Kopačky

Premiéra:
12.06. 2008
Narnia: Princ Kaspian

Premiéra:
26.06. 2008
Sex v meste

Premiéra:
12.06. 2008
Sissi a Yeti

Premiéra:
05.06. 2008
Smrť on-line

Premiéra:
19.06. 2008
Súdny deň

Premiéra:
26.06. 2008
Udalosť

Premiéra:
19.06. 2008
Útek do divočiny

Premiéra:
19.06. 2008
Wanted

Premiéra:
26.06. 2008
 
SLOVO NA ÚVOD  
Film Slepé lásky vybrali do Cannes. Zahraniční profesionáli tento fakt hodnotia ako veľkú výhru pre prezentáciu slovenského filmu za hranicami našej krajiny.

(Simona Nôtová)

POHĽAD ZVONKA – ANDRIJ CHALPACHČI  
Slovenská kinematografia je rôzne vnímaná doma a za hranicami. Ako ju vníma umelecký riaditeľ MFF Molodist v ukrajinskom Kyjeve a riaditeľ Ukrajinskej filmovej nadácie?

(Miro Ulman)

KALENDÁRIUM – 16. ARTFILM 2008  
Medzinárodný filmový festival Artfilm tento rok poskytne multižánrovú prehliadku pod heslom „Filmy z celého sveta.“ Bude z čoho vyberať.

(Simona Nôtová)

ROZHOVOR – LUBOR DOHNAL  
Lubor Dohnal spomína na Ela Havettu a ich spoločné autorské svety, zároveň hodnotí súčasný slovenský a český film. Za najdôležitejší považuje súlad autorského sebavedomia a skromnosti.

(Eva Križková)

TÉMA – FILMOVÉ KLUBY KEDYSI A DNES  
Pred štyridsiatimi piatimi rokmi vznikli prvé filmové kluby na území bývalého Československa, pred pätnástimi bola založená Asociácia slovenských filmových klubov. Aká je situácia klubového filmu dnes?

(Simona Nôtová)

NOVINKY – SEMIOTIKA FILMU JURIJA M. LOTMANA  
V knižnej edícii SFÚ Camera lucida vyšlo druhé zrevidované vydanie prekladu filmovej teórie Semiotika filmu a problémy filmovej estetiky od známeho semiotika Jurija M. Lotmana.

(Eva Michalková)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Zmena pravidiel súťaže Ceny Tibora Vichtu, K slovenským festivalom pribudne Fest Anča
RECENZIA – ÚTEK DO DIVOČINY  
Seanovi Pennovi nemožno uprieť inovatívnosť v spracovaní adaptácie románu Jona Krakauera, neuvedomil si však, že sila obrazu má niekedy prevahu nad silou slova.

(Nina Šilanová)

OHLASY – 21. FINÁLE PLZEŇ 2008  
Tento rok festival českých filmov uviedol 182 filmov na 99 projekciách, ktoré videlo spolu 16 238 divákov. Sú to čísla, ktoré môžeme našim susedom len závidieť

(Miro Ulman)

DVD NOSIČE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Vlčie diery, Kapitán Dabač, Kruté radosti, Zvláštní bytosti

(Miro Ulman)

ČO ROBIA ?  
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Marcel Pázman, Vlado Balko, Peter Bencsík
PROGRAM KÍN  
Program kín na mesiac jún 2008
REBRÍČKY NÁVŠTEVNOSTI  
Desiatka najnavštevovanejších na Slovensku za obdobie od 1. januára do 31. marca 2008 podľa Únie filmových distribútorov v SR.

(Miro Ulman)

PRÍLOHA – SLOVENSKÁ KINEMATOGRAFIA V ROKU 2007  
Už po piaty raz vyšla Správa o stave slovenskej audiovízie. Správa zahŕňa všetky aspekty audiovízie a kinematografie na Slovensku za uplynulý rok.

(Miro Ulman)

PLUS/MÍNUS 
Milan Stráňava, Ľuba Velecká, Katarína Minichová: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM 
Franz Kafka a Slovensko, Súčasný ruský film, 4. festival Pod hviezdami, Programovací seminár ASFK, 3. Animofest, 14. Zlatý žobrák, 16. MFF Artfilm, 48. MF filmov pre deti a mládež Zlín...

(Eva Michalková)

AKTUÁLNE – KINOŽURNÁLY TÝŽDEŇ VO FILME 
V máji sa súčasťou vysielania spravodajskej televíznej stanice TA3 stali slovenské filmové týždenníky z roku 1968. Dotvárajú pamäť národa, na ktorú by sa nemalo zabúdať.

(Eva Michalková)

PROFIL – ELO HAVETTA 
V júni by sa režisér Elo Havetta dožil sedemdesiat rokov. Boli časy, kedy sa jeho narodeniny verejne neoslavovali, dnes si túto filmársku osobnosť pripomíname.

(Eva Križková)

AKTUÁLNE – PREDAJŇA KLAPKA.SK 
Nová predajňa SFÚ je určená širokej odbornej, ale aj laickej verejnosti so záujmom o film a filmové umenie. Svojim návštevníkom ponúka rôznorodý sortiment z oblasti audiovízie.

(Eva Michalková)

Z FILMOVÉHO DIANIA 
Galéria elity národa po slovensky, Fontána lásky opäť spustená, Za úspech Febiofestu hovoria čísla
RECENZIA – MONGOL – DŽINGISCHÁN  
Sergej Bodrov sa vo svojom novom filme snaží búrať klišé o slávnom mongolskom dobyvateľovi, zaujíma ho ako človek. Psychológia postáv vo filme je však povrchná.

(Ondrej Starinský)

OHLASY – 61. MFF CANNES 2008 
Slovensko malo tento rok nielen zastúpenie na prestížnom trhu Marché du Film, zástupcu v projekte Producers on the Move, ale aj svoj film v programe. Slepé lásky Juraja Lehotského sa z Cannes vrátili s úspechom.

(Miro Ulman)

SOUNDTRACKY 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období z filmovej hudby vyšlo na CD: 21, Svatba na bitevním poli, Shine a Light

(Miro Ulman)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Encyclopedia of Early Cinema, Americanizing the Movies and „Movie – mad“ Audiences 1910 – 1914, Silent Film Sound, The Coming of Sound

(Monika Mikušová)

DR. DIVNOLÁSKA – TRI SLOVENSKÉ LP PLATNE 
Najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. A ešte rôznejšie odpovede od Dr. Divnolásku.

(Miro Ulman)

JUBILEÁ – JÚN 2008 
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v júni 2008?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ 
Napriek zdanlivému stavu stagnácie v slovenskej kinematografii sa každý mesiac čosi udeje. Čo nám neuniklo v priebehu apríla a mája 2008?