,

Buď Cool

Premiéra:
21.04. 2005
Company

Premiéra:
05.05. 2005
Dvere v podlahe

Premiéra:
12.05. 2005
Klan lietajúcich dýk

Premiéra:
26.05. 2005
Kráľovstvo nebeské

Premiéra:
05.05. 2005
Neviditeľní – ilegálne v...

Premiéra:
04.05. 2005
Paparazzi

Premiéra:
14.04. 2005
Smiem prosiť?

Premiéra:
26.05. 2005
Star Wars: Epizóda III

Premiéra:
19.05. 2005
Tlmočníčka

Premiéra:
26.05. 2005
 
SLOVO NA ÚVOD  
Počas 12. ročníka Febiofestu navštívil Slovenskú republiku svetoznámy poľský režisér Andrzej Wajda. Jeho návšteva sa u laikov i odborníkov stretla s neskrývaným záujmom.

(Simona Nôtová-Tušerová)

KALENDÁRIUM  
11. MFF Envirofilm, ZOOM – Ulrich Seidl, Festival pod hviezdami, 6. Hory a mesto, 18. Finále Plzeň, Zlatý fond Višegrádu, MF Anifest Třeboň, 58. MFF Cannes...

(Dáša Čiripová)

ROZHOVOR – EMÍLIA VÁŠÁRYOVÁ  
Emília Vášáryová získala na poslednom odovzdávaní cien ČFTA Českého leva za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe. V minulosti už bola ocenená viackrát. Čo to pre ňu znamená?

(Dáša Čiripová)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
MEDIA Desk Slovensko informuje..., Termín uzávierky na 16. Igrice 2005, Program podpory študentských médií, Festival minútových a 5-minútových filmov, Valné zhromaždenie SFTA...
FILMOVÉ PUBLIKÁCIE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Zakázané filmy, Český film v exilu, Werichův Golem a Golemův Werich, Kruh.

(Peter Ulman)

PROFIL – STANISLAV PÁRNICKÝ A JÁN ĎURIŠ  
V apríli oslávili okrúhle výročie režisér Stanislav Párnický a kameraman Ján Ďuriš. Na čom v súčasnosti pracujú a v čom vidia perspektívu súčasnej slovenskej kinematografie?

(Simona Nôtová-Tušerová)

RECENZIA – SLNEČNÝ ŠTÁT  
V konkurencii súčasných českých filmov Slnečný štát nie je výnimočný, ale ako slovenský film je suverénnym víťazom. Martin Šulík sa v ňom pokúša vyrovnať sa s vlastnou legendou.

(Jana Dudková)

OHLASY – 12. FEBIOFEST 2005  
Tohtoročný Febiofest sa konal v zmenenom aprílovom termíne. Posunutie dátumu však nemalo vplyv na kvalitu jeho ponuky, ani na jeho návštevnosť. Zaslúži si kompliment.

(Eva Michalková)

JUBILEÁ  
Každý mesiac si aj v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluuje v máji 2005?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Napriek zdanlivému stavu stagnácie v slovenskej kinematografii sa každý deň a každý mesiac čosi udeje. Čo nám neuniklo v priebehu marca a apríla 2005?
PLUS/MÍNUS 
Silvia Panáková, Jaro Rihák, Milan Čorba: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
NOVINKY – NAZDRAVÍČKO 
Absolventský animovaný film Nazdravíčko! vznikal päť rokov. Príbeh o čertovi a Kači ironizujúcim spôsobom predstavuje dva ľudské neduhy – panovačnosť a alkoholizmus.

(Eva Michalková)

AKTUÁLNE 
Na Slovensku vznikla filmová Cena ZENTIVY, ktorá sa počas Febiofestu udeľuje mladému audiovizuálnemu tvorcovi do 35 rokov. Premiérovo ju získal dokumentarista Marek Šulík.

(Dáša Čiripová)

AKTUÁLNE 
Od 1. apríla 2005 sa novou národnou zástupkyňou vo fonde Rady Európy Eurimages stala Zuzana Gindl-Tatárová. S akými ambíciami vstúpila do tejto pozície a čo od nej očakáva?

(Simona Nôtová-Tušerová)

TÉMA – PÔVODNÁ TVORBA V STV 
Slovenská televízia neplánuje vyrábať inscenácie, nechce vstupovať do koprodukcií, plánuje nakrúcanie vlastných filmov, seriálov a dokumentov. S pôvodnou tvorbou začína opatrne...

(Daniel Bernát)

SLOVENSKÝ FILM V SLOVENSKÝCH TELEVÍZIÁCH 
Z programu slovenských filmov, ktoré v apríli ponúkajú slovenské televízie STV, Markíza a JOJ, sme vytipovali niekoľko snímok Štefana Uhera. Aký je odkaz jeho filmov?

(Richard Blech)

RECENZIA – PRÍBEHY OBYČAJNÉHO ŠIALENSTVA 
Názov nového filmu Petra Zelenku nemystifikuje, ale rovno smeruje k dianiu. Rozpráva príbehy o šialenstvách, ktoré existujú medzi nami a preto sme voči nim tolerantnejší.

(Peter Michalovič)

PROGRAM KÍN 
Program kín na mesiac máj 2005
DR. DIVNOLÁSKA 
Dr. Divnoláska od januára 2005 odpovedá vo Film.sk na najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou: Kde sa dajú nájsť rebríčky návštevnosti?

(Miro Ulman)

PRÍLOHA – ČESKÁ KINEMATOGRAFIA V ROKU 2004 
Česká kinematografia v minulom roku zaznamenala v oblasti tvorby a distribúcie pozitívne výsledky, napriek tomu sa vo filmárskej obci nenašiel nikto, kto by bol s bilanciou minulého roka spokojný. Prečo?

(Richard Fiala)