,

Anna Karenina

Premiéra:
06.12. 2012
Babycall

Premiéra:
06.12. 2012
Frankenweenie

Premiéra:
27.12. 2012
Hobit: Neočakávaná cesta

Premiéra:
13.12. 2012
Jack Reacher

Premiéra:
27.12. 2012
Krajina zabudnutia

Premiéra:
13.12. 2012
Ladíme!

Premiéra:
20.12. 2012
Oui, šéfe

Premiéra:
06.12. 2012
Pí a jeho život

Premiéra:
20.12. 2012
Ralph Rozbi-to

Premiéra:
06.12. 2012
Sammyho dobrodružstvá 2

Premiéra:
27.12. 2012
Svadba medzi citrónmi

Premiéra:
22.11. 2012
 
SLOVO NA ÚVOD  
Sladké hry minulého leta, Tři veteráni, Vesničko má středisková, Vážení přátelé, ano. To je len zopár známych filmov, v ktorých účinkoval Július Satinský. A patrí medzi ne aj komédia S tebou mě baví svět. Jej režisérka Marie Poledňáková si v rozhovoroch pre slovenské periodiká nedávno zaspomínala aj na Satinského. A venovala mu slová chvály. Také, ktoré sa dali čakať, takže čitateľa nezaskočili, nevyrušili. Prečo by aj mali.

(Daniel Bernát)

PLUS/MÍNUS MESIACA  
Peter Neveďal, Yvonne Vavrová, Lívia Filusová: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
AKTUÁLNE – KAUZA PIUSSI  
Kriticky dokumentárny film Zuzany Piussi Nemoc tretej moci, ktorý je o stave slovenského súdnictva, nevyvolal v čase svojho uvedenia veľký záujem. Dôvodom bolo aj to, že ho televízia odvysielala bez väčšej propagácie, akú by si investigatívna tvorba zasluhovala. O jeho propagáciu sa napokon postarala kauza, ktorá hýbe (nielen) slovenským kultúrnym prostredím po tom, ako sudkyňa Helena Kožíková (v tom čase členka súdnej rady) podala trestne oznámenie na režisérku za neoprávnené zverejnenie rozhovoru, ktorý podľa Kožíkovej nahrávala Piussi tajne.

(Mariana Jaremková)

AKTUÁLNE – DIGITÁLNY FILMOVÝ ARCHÍV JE DNES NEVYHNUTNOSŤOU  
O projekte Digitálna audiovízia, ktorého cieľom je systematická digitalizácia a sprístupňovanie digitálneho obsahu pamäťovými a fondovými inštitúciami, sme už vo Film.sk informovali. Naposledy sme mu venovali priestor na jar tohto roka, keď bola podpísaná zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku zo štrukturálnych fondov EÚ. V súvislosti s celospoločenskou diskusiou na tému Digitálnej audiovízie a s mnohými nepravdivými informáciami, ktoré v nej odzneli, sme sa rozhodli pripomenúť dôležité fakty projektu a upozorniť na nové.

(Simona Nôtová)

TÉMA – FILMOVÝ PLAGÁT AKO KULTÚRNY FENOMÉN DOBY  
Medzník slovenskej kinematografie, film Štefana Uhra Slnko v sieti (1962), prešiel digitálnou reštauráciou. Pri tejto príležitosti bol vydaný aj reprint plagátu z autorskej dielne Milana Paštéku. Rovnako ako Uhrov film aj plagát vypovedá o snahe umeleckou formou zachytiť esenciu atmosféry. Začínalo sa obdobie, keď cieľom filmového plagátu nebolo iba za každú cenu predávať. Obdobie, ktoré sa bude neskôr nazývať „zlatou érou československého filmového plagátu“.

(Mariana Jaremková)

OHLASY – DOBRÝ EPILÓG, TY KOKSO!  
Medzinárodný filmový festival Bratislava (9. – 15. 11.) sa tohto roku konal po štrnástykrát, druhýkrát pod vedením programového riaditeľa Nenada Dukića. Veľké prekvapenia v základnej koncepcii ani v programe nepriniesol – diváci dostali zväčša to, na čo sú zvyknutí.

(Jaroslav Hochel)

OHLASY – INAKOSŤ NA STRIEBORNOM PLÁTNE  
Hoci jeho organizátori ročníky vytrvalo nečíslujú, Filmový festival inakosti (25. – 28. 10.) sa konal už šiesty raz. Tohto roku sa presťahoval do kina Lumière (doplnkovo aj do KC Dunaj) a ponúkol 27 celovečerných snímok a blok portugalských krátkych filmov.

(Jaroslav Hochel)

RECENZIA – OD FICA DO FICA ZUZANY PIUSSI  
V poslednom čase sa média i politici zaujímajú o dokumentaristku Zuzanu Piussi v súvislosti s trestným oznámením za údajne tajne nakrútený a bez súhlasu dotknutej sudkyne uverejnený rozhovor vo filme Nemoc tretej moci. Ku kauze, ktorá už prekročila hranice Slovenska, sa pridalo odmietnutie troch bratislavských multikín uviesť autorkin najnovší politicky dokument Od Fica do Fica.

(Nina Hradiská)

Z FILMOVÉHO DIANIA – JEDEN SVET  
Trinásty medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet má podtitul Svet v pohybe. Svojim programovým výberom tak reaguje na aktuálne dianie vo svete, charakteristické až takmer revolučným nadšením a vlnami občianskeho aktivizmu. Podľa slov organizátorov ide v podstate všade na svete o to isté: ľudia sa už nechcú iba prizerať, že sa spoločnosť vyvíja neželaným smerom. Festival Jeden svet ponúkne takmer 70 filmov zaradených do tradičných aj úplne nových sekcií.
(Mariana Jaremková)
Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Štruktúra podpornej činnosti fondu na rok 2013
DVD NOSIČE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: DONT STOP, eŠteBák, Zlo, Nedotknuteľní

(Miro Ulman)

PROFIL - JÚLIUS SATINSKÝ  
Písať o Júliusovi Satinskom práve teraz, v situácii, ktorá by mohla opäť spochybniť demokratickosť Slovenska, je tak trochu symbolické. Počas totalitných rokov bola totiž činnosť výnimočnej dvojice Lasica + Satinský veľakrát pod tlakom cenzúry, striedania zákazov a povolení. Napriek tomu, že totalitný režim padol pred 23 rokmi, aj dnes sa stretávame s náznakmi neslobody, lepšie povedané kontrolovania najzákladnejšieho z demokratických práv – slobody slova a prejavu (kauza filmu Zuzany Piussi).

(Dáša Čiripová)

IN MEMORIAM – EDUARD BINDAS / VILIAM POLÓNYI  
Krátko po sebe zomreli dvaja známi slovenskí herci Eduard Bindas a Viliam Polónyi. Boli to generační spolupútnici, hoci herecky sa od seba dosť líšili.

(Daniel Bernát)

TIPY NA MESIAC – KINO LUMIÈRE V DECEMBRI  
Kino Lumière ponúka každý mesiac bohatý a pestrý program zo svetovej i slovenskej kinematografie. V decembri odporúča filmy: filmová teoretička Zuzana Mojžišová.
JUBILEÁ - DECEMBER 2012  
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v decembri 2012?
KLAPKA.SK – NAJPREDÁVANEJŠIE PUBLIKÁCIE A DVD NOSIČE  
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za november 2012
MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – LADISLAV SNOPKO 
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
18. Projekt 100, Zem spieva k 25. výročiu úmrtia Karola Plicku, 7. VIDMO, Kino inak, Archívne kino, osobnosti: Gérard Philipe, Sven Nykvist, KinoIkon Plus, ...

(Mariana Jaremková)

AKTUÁLNE – DRUHÝ POKUS S FILMOVIEDKAMI 
Pred rokom spustila Slovenská televízia vysielanie cyklu Filmoviedky, ktorý sa skladá z celovečerných hraných snímok vyrábaných na základe zmluvy so štátom. V prvej fáze televízia predstavila tri filmy. Teraz sa na obrazovky dostávajú ďalšie štyri. Prvú s názvom Dušičky seniorov uviedli už koncom novembra.

(Daniel Bernát)

ROZHOVOR – MAROŠ HEČKO 
Vo svojej tvorbe často strieda žánre, médiá, časové limity. Dokáže sa stiahnuť do úzadia aj vystúpiť do popredia, strieda pozície autora, performera a producenta. Tejto jesene vstupujú do fázy postprodukcie filmové projekty Kandidát a Strach, za ktorými Maroš Hečko stojí ako producent aj ako scenárista, paralelne sa na pulty kníhkupectiev dostáva jeho zbierka poézie Metrofóbia, poviedková kniha Vyhorení, púšťa sa do práce na románe a pripravuje ďalší hudobný album.

(Jana Dudková)

OHLASY – CENA TIBORA VICHTU – NAOZAJ KONIEC? 
Trinásteho novembra sa v konferenčnej miestnosti hotela Abba konalo posledné dejstvo 10. ročníka scenáristickej Ceny Tibora Vichtu. Večerom, počas ktorého sa rozdali posledné ceny mladým scenáristom, sa organizátori tohto podujatia rozhodli súťaž ukončiť. Väčšina prítomných ostala zarazená: takúto pointu nečakali, zvlášť preto, že súťaž bola medzi mladými filmármi obľúbená a nemálo debutujúcich scenáristov tu naštartovalo svoju profesionálnu púť.

(Dušan Trančík)

OHLASY – JI.HLAVSKÉ TERČE 
V Jihlave sa v dňoch 23. až 28. októbra uskutočnil 16. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov. Jeho riaditeľ Marek Hovorka charakterizoval tohtoročný program slovom rôznorodosť. Možno to znie vágne, ale v princípe je to výstižné. K tejto rôznorodosti prispelo aj zopár slovenských filmov.

(Daniel Bernát)

RECENZIA – CIGÁNI IDÚ DO VOLIEB JARA VOJTEKA 
Pri reflexii slovenských dokumentárnych a hraných filmov s rómskou tematikou v porovnaní s ostatnými prevažuje hodnotenie reprezentácie menšiny, ich aktuálnosti vzhľadom na trendy v európskej a vo svetovej kinematografii a toho, nakoľko adekvátne a autenticky sa im podarilo zaznamenať vzťahy menšiny k reprezentácii bielej väčšiny. Menej sa prihliada na štylistické, žánrové a produkčné aspekty týchto diel. Anonymita internetových diskusií zas napomáha šíreniu neznášanlivých vulgárnych reakcií nickov z bezpečia počítačovej obrazovky. Film Jara Vojteka Cigáni idú do volieb vstupuje do takejto atmosféry.

(Žofia Bosáková)

RECENZIA – ATLAS MRAKOV TOMA TYKWERA A ANDYHO A LANY WACHOVSKÝCH 
Transcendenciu definuje vzťah človeka k celku s ohľadom na jeho príčiny. V diele Platóna ide o známy participatívny vzťah k ideálnemu svetu. Vrcholný bod v snažení človeka o transcendenciu spočíva v obrate nazretia idey dobra, keď sa neuchopuje len ako účel ľudského konania, ale ako príčina celého bytia. Takáto transcendencia potom zlučuje dva momenty, súcno na jednej strane a aletheiu, pravdu, na strane druhej, aby dala vzniknúť tomu, čo západná metafyzika nazvala pojmom „bytie“. Film Toma Tykwera a súrodencov Wachowských Atlas mrakov transcendenciu priamo tematizuje.

(Juraj Oniščenko)

Z FILMOVÉHO DIANIA 
Programovacím seminárom ASFK rezonovala téma Kino dnes, Odovzdali poslednú Cenu Tibora Vichtu, Dejiny slovenského dokumentu sú aj dejinami Slovenska
FILMOVÉ PUBLIKÁCIE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: časopisy – Saving Cinema, Hidden Talent, Film And Attraction, Magic Realist Cinema in East central Europe

(Monika Mikušová)

ČO ROBIA ? 
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Ján Oparty, Alena Bodingerová, Diana Fabiánová.
IN MEMORIAM – GALINA KOPANĚVA 
V októbri zomrela prvá dáma českej filmovej kritiky Galina Kopaněva, ktorá vychovala niekoľko generácií svojich nasledovníkov. Osud ju natrvalo spojil s filmom, ktorý bol zmyslom jej ľudskej existencie v najrýdzejšom zmysle slova. Nahrádzal jej všetko.

(Richard Blech)

SVET SPRAVODAJSKÉHO FILMU – TÝŽDEŇ VO FILME 
Filmové týždenníky sú dnes vzácnosťou. Kedysi sa premietali pred každým uvedením filmu v kinách, dnes ukazujú históriu v nových súvislostiach. Vo svojom programe ich ponúka TA3. Ktoré z nich sa oplatí vidieť tento mesiac?

(Rudolf Urc)

PROGRAM KINA LUMIÈRE 
Program Kina Lumière na mesiac december 2012
CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v decembri 2012?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ 
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu. Čo nám neuniklo v priebehu novembra 2012?

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF