,

Chránené územie

Premiéra:
02.12. 2010
Fotri sú lotri

Premiéra:
23.12. 2010
Megamozog

Premiéra:
02.12. 2010
Na vlásku

Premiéra:
16.12. 2010
Narnia: Dobrodružstvá ...

Premiéra:
09.12. 2010
Paranormal Activity 2

Premiéra:
16.12. 2010
Precious

Premiéra:
02.12. 2010
RED

Premiéra:
26.11. 2010
Tacho

Premiéra:
02.12. 2010
The Doors

Premiéra:
02.12. 2010
Turista

Premiéra:
30.12. 2010
Vojnové hry a ...

Premiéra:
02.12. 2010
Život je taký

Premiéra:
09.12. 2010
 
SLOVO NA ÚVOD  
V praxi konečne začínajú fungovať viaceré projekty, ktoré by mohli vykryť deficit mediálnej gramotnosti. Predstavila ich nedávna konferencia s názvom Mediálna výchova v otvorenom priestore.

(Mariana Jaremková)

PLUS/MÍNUS MESIACA  
Ondrej Šulaj, Jaroslav Rihák: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
OHLASY – CHVÁLA SNA  
Jan Švankmajer uviedol na MFF Bratislava svoj nový film Prežiť svoj život a s divákmi diskutoval o svojej ceste k filmu, poézii, surrealizme, vzťahu k imaginácii aj o počítačovej animácii.

(Mariana Jaremková)

NOVINKY – VOJNOVÉ HRY A MUŽ, KTORÝ ICH ZASTAVIL  
Koprodukčný film je portrétom Ryszarda Kuklińského, ktorý v období studenej vojny odovzdal CIA viac ako 40 tisíc strán strategických dokumentov a zachránil Európu pred jadrovou katastrofou.

(Eva Michalková)

TÉMA – MEDIÁLNA VÝCHOVA  
Zmysel dnešných médií sa môže naplniť vtedy, ak budú deti poučené, že nie všetko zverejnené je aj pravdivé. Preto je potrebné začleniť audiovíziu do vzdelávacieho procesu.

(Nina Šilanová)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje...
RECENZIA – POUTA  
Český film Pouta sa nevyrovnáva s minulosťou s pomocou humoru. V trileri z Československa 80. rokov sú postavy prenasledované vlastnými i spoločenskými démonmi.

(Eva Perďochová)

DVD NOSIČE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Nenápadný pôvab buržoázie, Deň Šakala, Halloween II, Mestečko Twin Peaks I.

(Jaroslav Procházka)

OHLASY – 14. MFDF JIHLAVA  
Najväčší festival autorského dokumentu v strednej a východnej Európe priniesol 274 filmov z 52 krajín sveta a pocit, že keď sa stretnú dobré nápady s profesionalitou, výsledkom je nielen česká radosť.

(Eva Michalková)

ANKETA - 20. VÝROČIE SFÚ  
Slovenský filmový ústav sa stal samostatnou inštitúciou v roku 1991. Ako vnímajú uplynulých dvadsať rokov činnosti SFÚ filmový historik Václav Macek a dekan FTF VŠMU Anton Szomolányi?
IN MEMORIAM – JÁN ZEMAN  
Režisér Ján Zeman sa k filmu dostal cez filmovú techniku. Pre kiná nakrútil päť celovečerných filmov, väčšie úspechy však dosiahol v televízii. V jeho filmografii napočítame vyše päťdesiat filmov.

(Štefan Vraštiak)

ČO ROBIA ?  
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Matej Mináč, Marek Leščák, Ivana Šebestová
PROGRAM KÍN  
Program kín na mesiac december 2010
JUBILEÁ - DECEMBER 2010  
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v decembri 2010?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu. Čo nám neuniklo v priebehu októbra a novembra 2010?

(Mariana Jaremková)

MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – MAREK ORMANDÍK 
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
SFÚ na Vianočných trhoch, Krst DVD My zdes a Hranica, O slovenskom dokumente, VIDMO 2010, 14. MFF Black Nights, 9. prehliadka animovaného filmu Olomouc, Dni slovenského filmu v Srbsku...

(Eva Michalková)

NOVINKY – CHRÁNENÉ ÚZEMIE 
Slovenské kiná obohatí pozoruhodná dokumentárna roadmovie Adama Hanuljaka, ktorá zachytáva turné Divadla z Pasáže po USA. Cesta mentálne hendikepovaným hercom priniesla mnoho skúseností.

(Eva Michalková)

ROZHOVOR – JARO VOJTEK  
Jaro Vojtek sa vo svojej tvorbe zameriava najmä na sociálnu problematiku. Má rád ľudí a z jeho filmov je to vždy cítiť. Nedávno uviedol krátkometrážny dokument Z kola von – Čo je za tým?

(Martina Polívková)

Z FILMOVÉHO DIANIA 
Nový člen rady SFÚ, ANP chce zabezpečiť transparentnosť, Na MFF Bratislava predstavili prvú Filmoviedku, Víťazom Ceny Tibora Vichtu je Roman Hríbik, Osadné vychádza na DVD...
RECENZIA – SOCIÁLNA SIEŤ 
Sociálna sieť je film o zakladateľovi webstránky, ktorá umožňuje ľuďom zdieľať svoj život s inými. David Fincher na plátne zhmotnil čistý americký sen, ušitý na mieru, i keď až pre 500 miliónov priateľov.

(Natália Bokníková)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Úvod do dokumentárního filmu, Zlatý věk české loutkové animace, Johnny Depp, 35 českých filmových režisérů

(Peter Ulman)

OHLASY – 12. MFF BRATISLAVA 
Rekonštrukcia festivalu sa začala už vlani, aktuálny ročník bol už druhým „prestavbovým“. V programe chýbalo viac zvučných mien, silných príbehov a filmov, ktoré by si ľudia navzájom odporúčali.

(Jaroslav Hochel)

AKTUÁLNE – ŠTUDENTSKÉ FILMY NA DVD 
V októbri 2010 si FTF VŠMU pripomenula dvadsiate výročie svojej existencie. Súčasťou osláv je aj vydanie dvojDVD, ktoré obsahuje prierez študentskou tvorbou za uplynulú existenciu fakulty.

(Mariana Jaremková)

IN MEMORIAM – JIŘÍ KŘIŽAN  
V októbri zomrel Jiří Křižan, uznávaný český scenárista, ktorý napísal scenáre mnohých celovečerných filmov i seriálov. Popri iných stál aj za scenármi slovenských filmov Signum Laudis a Pokoj v duši.

(Vlado Balko)

PROFIL – SVETOZÁR STRAČINA  
V decembri si pripomíname sedemdesiate výročie narodenia hudobného skladateľa Svetozára Stračinu. Vo svojej tvorbe sa intenzívne venoval aj komponovaniu scénickej a filmovej hudby..

(Mariana Jaremková)

DR. DIVNOLÁSKA – BIKINY A URSINY  
Najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. A ešte rôznejšie odpovede od Dr. Divnolásku.

(Miro Ulman)

CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v decembri 2010?
REBRÍČKY NÁVŠTEVNOSTI – TOP TEN 
Desiatka najnavštevovanejších filmov na Slovensku za obdobie od 1. januára do 30. septembra 2010 podľa Únie filmových distribútorov v SR.

(Miro Ulman)

KLAPKA.SK – NAJPREDÁVANEJŠIE PUBLIKÁCIE A DVD NOSIČE 
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za november 2010.

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF