,

35 panákov rumu

Premiéra:
03.12. 2009
Alvin a chipmunkovia 2

Premiéra:
24.12. 2009
Astro Boy

Premiéra:
10.12. 2009
Avatar

Premiéra:
17.12. 2009
Babylon A. D.

Premiéra:
24.12. 2009
Bratia Bloomovci

Premiéra:
10.12. 2009
Halloween II

Premiéra:
17.12. 2009
Klony

Premiéra:
03.12. 2009
Láska na druhý pohľad

Premiéra:
24.12. 2009
Líštičky

Premiéra:
10.12. 2009
Problémy v raji

Premiéra:
31.12. 2009
Sherlock Holmes

Premiéra:
31.12. 2009
T.M.A.

Premiéra:
10.12. 2009
Uloviť miliardára

Premiéra:
17.12. 2009
Zombieland

Premiéra:
10.12. 2009
 
SLOVO NA ÚVOD  
Úspechov v slovenskom filme bolo tento rok viac, než sme si dovolili priať. Aj slovenskí diváci boli voči vlastnej kinematografii ústretoví. Takéto slová dobre padnú na záver prvej dekády existencie Film.sk.

(Simona Nôtová)

PLUS/MÍNUS  
Eduard Grečner, Dagmar Ditrichová, Katarína Kucbelová: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM – 11. MFF BRATISLAVA  
MFF Bratislava vyčlenil vo svojej novej programovej štruktúre dostatok miesta pre najnovšie slovenské snímky. Napriek zmenám v programe pokračuje tradícia prezentácie slovenských filmov.

(Eva Michalková)

NOVINKY – LÍŠTIČKY  
O tom, aké ťažké je asimilovať sa v cudzej krajine a nájsť cestu k najbližším, bude divákov presviedčať režisérka Mira Fornay vo svojom celovečernom debute, psychologickej dráme Líštičky.

(Eva Michalková)

ROZHOVOR – SILVIA PANÁKOVÁ  
Začínala ako televízna klapka, prepracovala sa až k titulu producentky. Stojí za scenáristickou súťažou Cena Tibora Vichtu, ako koproducentka momentálne do kín uvádza film T.M.A.

(Martina Polívková)

AKTUÁLNE – SLOVENSKÉ KINO  
Slovenská kinematografia má bohatú históriu. O jej znovuobjavenie sa chce pokúsiť vznikajúci televízny dokumentárny cyklus Slovenské kino s pracovným názvom Míľniky slovenskej kinematografie.

(Simona Nôtová)

RECENZIA – 35 PANÁKOV RUMU  
Film je melancholickou štúdiou mikrosvetov ľudí žijúcich vo vzájomnej láske a porozumení. Režisérka Claire Denis nepotrebuje slová, stačia jej gestá rúk, pohľady, pohyby tela a tanec.

(Nina Šilanová)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Aktuálne z Audiovizuálneho fondu...
AKTUÁLNE – ROZPRÁVANIE O ROZPRÁVANÍ  
Ďalšou čerstvo vydanou publikáciou je monografia historičky a filmovej teoretičky Jeleny Paštékovej. Zaoberá sa premenlivými vzťahmi medzi literárnou a filmovou naráciou.

(Simona Nôtová)

DVD NOSIČE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Něžná revoluce: Listopad 1989, Krátká dlouhá cesta, Česká rapublika, Veľký rešpekt

(Miro Ulman)

OHLASY – 13. MFDF JIHLAVA  
MFDF Jihlava si drží vysoký štandard. Vďaka tomu patrí medzi zásadné filmové udalosti stredoeurópskeho regiónu. Na 13. ročníku podujatia sa o slovo konečne prihlásil aj slovenský film.

(Eva Michalková)

DR. DIVNOLÁSKA – DIAMANTY NA DUNAJI  
Najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. A ešte rôznejšie odpovede od Dr. Divnolásku.

(Miro Ulman)

JUBILEÁ - DECEMBER 2009  
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v decembri 2009?
REBRÍČKY NÁVŠTEVNOSTI - TOP TEN  
Desiatka najnavštevovanejších filmov na Slovensku za obdobie od 1. januára do 30. septembra 2009 podľa Únie filmových distribútorov v SR.

(Miro Ulman)

PRÍLOHA – NEDOKONČENÉ DLHOMETRÁŽNE PROJEKTY SO ŠTÁTNOU PODPOROU  
Súpis rozpracovaných a (zatiaľ) nedokončených dlhometrážnych projektov, ktoré získali podporu z ministerstva kultúry SR v rokoch 1993 – 2008.

(Silvia Dydňanská)

MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – OLEG PASTIER 
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
15. Projekt 100 – 2009, 11. MFF Bratislava, SFÚ na Vianočných trhoch, FAMU FANTOMAS FEST, 4. Vidmo 2009, Kino podľa J. B. Kladiva, 40. MFF India, 16. Etiuda & Anima…

(Eva Michalková)

Z FILMOVÉHO DIANIA 
Vznikol dokument o nemeckých emigrantoch, Víťazi Ceny Tibora Vichtu sú známi, Na festivale Jeden svet uspeli slovenské filmy, Slovenské dokumenty v zahraničí bodujú...
NOVINKY – T.M.A.  
Mysteriózny thriller Juraja Herza T.M.A. už stihol získať ocenenia na filmovom festivale v Juhoafrickej republike. Temný film divákov zavedie do bludiska desivých spomienok na tragickú minulosť.

(Eva Michalková)

TÉMA – DIGITÁLNE KINÁ SÚ REALITOU 
Ku koncu júna 2009 fungovalo na Slovensku prvých 9 digitálnych kín. Aké sú normy pre digitálne premietanie, aká je finančná náročnosť digitalizácie kín a aký bude jej dopad na jednosálové kiná?

(Miro Ulman)

RECENZIA – HRANICA 
Časozberný dokument o absurdnej sociálnej anomálii nazhromaždil za šesť rokov nesmierne veľa materiálu. Niekoľko príbehových línií dáva kolektívnemu rozmeru traumy ľudskú tvár.

(Pavel Branko)

POZNÁMKA – SIN NOMBRE 
Zdanlivo nezaujaté, dokumentárne ladené Fukunagovo road movie o ľuďoch bez šance vykresľuje existenciálnu biedu a surovosť sveta. S ľahkosťou v sebe spája niekoľko žánrov naraz.

(Zuzana Gindl–Tatárová)

AKTUÁLNE – ODLOŽENÝ ČAS 
Publikácia Márie Ferenčuhovej je prepracovanou verziou jej doktorandskej práce. Skúma zložité vzťahy historikov k archívnym prameňom a zároveň vzťah dokumentaristov k minulosti.

(Eva Michalková)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: The Red Rooster Scare, Early Cinema at the „National“, Film Fables, The Future of the Image

(Monika Mikušová)

OHLASY – 12. ČESKO-SLOVENSKÁ FILMOLOGICKÁ KONFERENCIA 
Ďalšia, už 12. spoločná česko-slovenská filmologická konferencia, sa konala v októbri v Levoči. Nie náhodou, v tomto meste prežil časť svojho detstva významný maďarský teoretik filmu Béla Balázs.

(Peter Michalovič)

ČO ROBIA ? 
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Michal Struss, Dušan Trančík, Norma Kráľovská
PROGRAM KÍN 
Program kín na mesiac december 2009
CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v decembri?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ 
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu. Čo nám neuniklo v priebehu októbra a novembra 2009?

(Simona Nôtová)

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF