,

11. hodina

Premiéra:
13.12. 2007
Across the Universe

Premiéra:
06.12. 2007
Čierne Vianoce

Premiéra:
20.12. 2007
Hitman

Premiéra:
13.12. 2007
Pán Včielka

Premiéra:
06.12. 2007
Polčas rozpadu

Premiéra:
06.12. 2007
Renesancia

Premiéra:
13.12. 2007
Vášeň a cit

Premiéra:
06.12. 2007
Votrelci vs. Predátor 2

Premiéra:
27.12. 2007
Zlatý kompas

Premiéra:
13.12. 2007
 
SLOVO NA ÚVOD  
Už dávno nebolo na Slovensku obdobie, kedy sme každý mesiac mali premiéru domáceho titulu. Stále však existujú filmy, ktoré sa ešte nedostali k divákom.

(Simona Nôtová)

POHĽAD ZVONKA – OTTO REITER  
Slovenská kinematografia je rôzne vnímaná doma a za hranicami. Ako ju vidí novinár a programový pracovník a moderátor festivalu Viennale Otto Reiter?

(Miro Ulman)

KALENDÁRIUM – 9. MFF BRATISLAVA  
Deviaty ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa uskutoční od 30. novembra do 7. decembra. V jedenástich sekciách uvedie spolu 194 titulov, z toho 18 slovenských.

(Simona Nôtová)

ROZHOVOR – PAVOL BARABÁŠ  
Jeden z najoceňovanejších slovenských filmárov súčasnosti sa nevie nudiť. Pokiaľ práve nie je na expedícii, pracuje na filmoch z minulých výprav alebo pripravuje ďalšiu.

(Martina Polívková)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
Vychádza monografia o Albertovi Marenčinovi, Vychádza DVD s filmovými týždenníkmi, Cena Tibora Vichtu má nových víťazov,
RECENZIA – DÉMONI  
Tragikomický príbeh Róberta Švedu patrí k dlhoočakávanej skupinke tohtoročných debutov. Vznikal štyri roky, napriek tomu má niekoľko formálnych nedostatkov.

(Monika Mikušová)

OHLASY – 11. MFDF JIHLAVA  
Festival dokumentárnych filmov v Jihlave z pohľadu slovenskej kinematografie priniesol jedno negatívum – v jeho programe nebol uvedený ani jeden slovenský film.

(Eva Michalková)

SLOVENSKÝ FILM V SLOVENSKÝCH TELEVÍZIÁCH – ŠŤASTIE PRÍDE V NEDEĽU  
Šťastie príde v nedeľu je mestská prázdninová komédia režiséra Jána Lacka s morálnym poučením, že iba poctivá práca sa vypláca. Na obrazovke je osviežením.

(Eva Michalková)

SOUNDTRACKY  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období z filmovej hudby vyšlo na CD: I´m Not There, Joe Strummer: The Future Is Unwritten, The Song Remains The Same

(Miro Ulman)

DVD NOSIČE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Frigo na mašině, Kniha džungle, Nirvana: Unplugged In New York, Posledné tango v Paríži

(Miro Ulman)

DR. DIVNOLÁSKA – ROBOTY VO DVERÁCH  
Najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. A ešte rôznejšie odpovede od Dr. Divnolásku.

(Miro Ulman)

PROGRAM KÍN  
Program kín na mesiac december 2007
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Napriek zdanlivému stavu stagnácie v slovenskej kinematografii sa každý mesiac čosi udeje. Čo nám neuniklo v priebehu októbra a novembra 2007?
PLUS/MÍNUS 
Zuzana Liová, Ján Meliš, Juraj Mojžiš: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM 
13. Projekt 100 – 2007, Panel filmových projektov, Filmologická konferencia na VŠMU, 2. medzinárodná prehliadka horských a adrenalínových filmov VIDMO 2007...

(Eva Michalková)

NOVINKY – POLČAS ROZPADU 
Pred Vianocami dostanú slovenskí diváci darček – ďalšiu tohtoročnú premiéru slovenského filmu. Je ním tragikomédia zo súčasnej Bratislavy Polčas rozpadu.

(Eva Michalková)

TÉMA – GRANTY (ZATIAĽ) BEZ VÝSLEDKU 
Existujú viaceré projekty, ktoré dostali od ministerstva kultúry grant vo výške aj niekoľko miliónov korún, no diváci sa zatiaľ nedočkali výsledku. K téme sa vraciame po dvoch rokoch.

(Tomáš Czwitkovics)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY 
MEDIA Desk Slovensko informuje, Uzávierka na grant z fondu Eurimages
RECENZIA – RENESANCIA 
Renesanciu možno pokladať za uvedomelý film, dajú sa v nej rozpoznať žánrové stereotypy i odkazy na konkrétne diela. Skrýva však málo pôvodného.

(Michal Michalovič)

OHLASY – KONFERENCIA ZÁHADNÁ POLA NEGRI 
Po znovuobjavení hereckej hviezdy nemého filmu Poly Negri v USA sa nová vlna záujmu o ňu prelieva aj do Európy, a to najmä zásluhou Poliakov.

(Viliam Jablonický)

PROFIL – MAXIMILIÁN REMEŇ 
Maximilána Remeňa by sme bez preháňania mohli nazvať legendou slovenského filmového strihu. V týchto dňoch sa dožíva osemdesiatich rokov.

(Eva Michalková)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Robert Stam: Film Theory. An Introduction, Robert Stam / Toby Miller: Film and Theory. An Anthology a A Companion to Film Theory

(Monika Mikušová)

ČO ROBIA ? 
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Jana Skořepová, Martin Šulík, Ivo Brachtl
POZNÁMKA – NEÚPLNÉ DEJINY FILMU 
V českom vydaní vyšli Dejiny filmu Kristin Thompsonovej a Davida Bordwella. Autori sú doma v problematike americkej kinematografie, absentujú však mená európskeho filmu.

(Richard Blech)

JUBILEÁ – DECEMBER 2007 
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v decembri 2007?
PRÍLOHA – ROZPRACOVANÉ A NEDOKONČENEÉ PROJEKTY 
Súpis rozpracovaných a (zatiaľ) nedokončených dlhometrážnych projektov, ktoré získali podporu z MK SR v rokoch 1999 – 2006.

(Sylvia Dydňanská)