,

2 dni v Paríži

Premiéra:
27.11. 2008
Hanák, Havetta, Jakubisko

Premiéra:
13.11. 2008
High School Musical 3

Premiéra:
27.11. 2008
Madagascar 2

Premiéra:
13.11. 2008
Malé oslavy

Premiéra:
13.11. 2008
Pavučina lži

Premiéra:
27.11. 2008
Quantum of Solace

Premiéra:
06.11. 2008
Rallye smrti

Premiéra:
20.11. 2008
Rolling Stones

Premiéra:
13.11. 2008
Zrkadlá

Premiéra:
06.11. 2008
 
SLOVO NA ÚVOD  
V októbri sa slovenským filmom darilo, ocenenia získali Slepé lásky, Démoni, aj Muzika. Nemusí nás teda mrzieť, že z avizovaných dvadsať jeden nových filmov v tomto roku bolo dokončených len šesť.

(Simona Nôtová)

POHĽAD ZVONKA – KLAUS SCHAEFER  
Slovenská kinematografia je rôzne vnímaná doma a za hranicami. Ako ju vidí riaditeľ Bavorského filmového a televízneho fondu Klaus Schaefer?

(Eva Križková )

KALENDÁRIUM – 10. MFF BRATISLAVA  
Programová panoráma 10. MFF Bratislava opäť raz ponúkne výnimočné filmové zážitky. Jednou z noviniek je skutočnosť, že niekoľko projekcií sa uskutoční aj v Banskej Bystrici a Košiciach.

(Peter Nágel)

NOVINKY – HANÁK, HAVETTA, JAKUBISKO  
ASFK uvádza do distribúcie pásmo krátkych filmov troch významných slovenských režisérov. Každý z nich aktívne formoval filmovú poetiku československej novej vlny.

(Peter Michalovič)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Akreditácie na 10. MFF Bratislava, Termín uzávierky na festival Early Melons
TÉMA – NOMINÁCIE SLOVENSKÝCH FILMOV NA ZAHRANIČNÉ CENY  
O Oscara či ceny Európskej filmovej akadémie sa každoročne uchádza množstvo filmov. Kto rozhoduje o tom, ktoré filmy postúpia do užšieho výberu a kto stanovuje pravidlá?

(Barbara Vrťová)

RECENZIA – POSLEDNÁ MARINGOTKA  
Dokument Petra Beňovského je plný pozitívnej energie a obdivu k nadšeniu a nasadeniu potulných umelcov. Približuje fenomén, ktorý sa z našej spoločnosti už vytratil.

(Ondrej Starinský )

AKTUÁLNE – MONOGRAFIA O IVANOVI PALÚCHOVI  
Čerstvo dokončená monografia z edície SFÚ Camera obscura predstavuje významného slovenského herca Ivana Palúcha. Jej autormi sú dvaja filmoví vedci, Martin Palúch a Peter Gavalier.

(Eva Križková)

SOUNDTRACKY  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období z filmovej hudby vyšlo na CD: The Rocker, The Wackness, Písničky z biografu

(Miro Ulman)

DVD NOSIČE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Choď a nelúč sa, Marie Antoinetta, Božská Ema, Na východ od Everestu

(Miro Ulman)

ČO ROBIA ?  
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Marta Ferencová, Martin Žiaran, Fero Lipták

(Simona Nôtová)

PROGRAM KÍN  
Program kín na mesiac november 2008
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Napriek zdanlivému stavu stagnácie v slovenskej kinematografii sa každý mesiac čosi udeje. Čo nám neuniklo v priebehu septembra a októbra 2008?

(Simona Nôtová)

PLUS/MÍNUS 
Ondrej Šulaj, Maroš Hečko, Darina Smržová: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?

(Eva Michalková)

KALENDÁRIUM 
14. Projekt 100, 9. MFDF Jeden svet, 4. Starcov poklad, 4. Eurotour Piešťany, Seminár slovenského filmu HOMO CERTAMENS, Programovací seminár ASFK...

(Eva Michalková)

NOVINKY – MALÉ OSLAVY  
Ďalším dôvodom na oslavu v našej kinematografii bude novembrová premiéra koprodukčného filmu Malé oslavy. V hlavných úlohách sa predstavia skutočné matka a dcéra Anna Šišková a Tereza Nvotová.

(Eva Michalková)

Z FILMOVÉHO DIANIA 
Premiéra filmu Cesta Magdalény Robinsonovej, Ďalšie ceny pre Slepé lásky
ROZHOVOR – SAHRAA KARIMI 
Režisérka a dokumentaristka s afgánskymi koreňmi rada bojuje s problémami a prijíma nové výzvy. V novembri bude mať premiéru jej dokument Afgánske ženy za volantom.

(Eva Michalková)

RECENZIA – CINKA PANNA 
Dušan Rapoš sa rozhodol nakrútiť romanticko-historicko-dobrodružný príbeh z prostredia rómskej komunity, výsledkom je však rozprávka, ktorá ponúka stereotypný obraz Rómov.

(Monika Mikušová)

RECENZIA – ROLLING STONES 
Film Martina Scorseseho zachytáva rovnomennú kapelu v koncertnej podobe, nie je však len záznamom. Ponúka zážitky vo viacerých vrstvách a približuje svojrázne hudobné osobnosti.

(Katarína Uhrová)

OHLASY – 12. ÁČKO 2008 
Festival študentských filmov za dvanásť rokov prešiel mnohými zmenami. Tento rok mu chýbala propagácia, no organizačne bol zvládnutý dobre. Priniesol filmy a hostí zo Slovenska aj zahraničia.

(Nina Šilanová)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Film / Genre, Film Histories. An Introduction and Reader, Cities and Cinema, Auteurs and Authorship. A Film Reader

(Monika Mikušová)

SLOVENSKÝ FILM 60. ROKOV NA DVD 
V DVD edícii SFÚ a vydavateľstva Petit Press v septembri a októbri vyjdú filmy: Deň náš každodenný..., Kristove roky, Slávnosť v botanickej záhrade, 322

(Simona Nôtová)

DR. DIVNOLÁSKA – SNEHULIENKA PO SLOVENSKY? 
Najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. A ešte rôznejšie odpovede od Dr. Divnolásku.

(Miro Ulman)

JUBILEÁ - NOVEMBER 2008 
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v novembri 2008?