,

96 hodín: Odplata

Premiéra:
11.10. 2012
Asterix a Obelix

Premiéra:
18.10. 2012
Baby na ťahu

Premiéra:
18.10. 2012
Bajkonur

Premiéra:
18.10. 2012
Cesta do lesa

Premiéra:
04.10. 2012
Hotel Transylvánia

Premiéra:
04.10. 2012
Kozí príbeh so syrom

Premiéra:
25.10. 2012
Looper

Premiéra:
11.10. 2012
Musíme si pohovoriť ...

Premiéra:
18.10. 2012
Paranormal Activity 4

Premiéra:
18.10. 2012
Polski film

Premiéra:
11.10. 2012
Samsara

Premiéra:
25.10. 2012
Skyfall

Premiéra:
26.10. 2012
The Words

Premiéra:
11.10. 2012
Udri & Zdrhni

Premiéra:
20.09. 2012
Zvonky šťastia

Premiéra:
02.09. 2012
 
SLOVO NA ÚVOD  
V aktuálnom čísle Film.sk sa trochu pozrieme na písanie o filme. Odborná reflexia kinematografie totiž tú kinematografiu spoluvytvára. Ak sa budú na plátne iba mechanicky striedať novinky, ktoré publikum prehliadne, alebo zareaguje strohými komentármi v diskusných fórach, asi to v tvorcoch nevyvolá dojem motivujúceho prostredia, v ktorom sa hneď všetko nestratí. Zvlášť, ak tých tvorcov nikto nepresvedčí, že tu existujú aj filmoví kritici, teoretici či historici, ktorí s nimi chcú komunikovať a vedia sa k ich tvorbe erudovane vyjadriť.

(Daniel Bernát)

PLUS/MÍNUS MESIACA  
Zuzana Piussi, Ľubica Orechovská, Patrik Pašš ml.: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
ROZHOVOR – FILMOVÝ HISTORIK A PUBLICISTA VÁCLAV MACEK  
Meno Václava Maceka (1952) poznajú všetci, ktorí sa zaujímajú o filmovú reflexiu, osobnosti domácej kinematografie a fotografickej tvorby. Autor, resp. editor vyše dvadsiatich kníh o filme a fotografii (Dejiny slovenskej kinematografie, Štefan Uher, Dušan Hanák, Ján Kadár, K dejinám slovenského dokumentárneho filmu, Tono Stano, Elo Havetta atď.) pôsobil do roku 2010 aj ako vedúci Katedry umeleckej kritiky a audiovizuálnych štúdií FTF VŠMU, kde naďalej vyučuje. V júni oslávil šesťdesiat rokov. Spolu s Jelenou Paštékovou v súčasnosti pripravujú druhé vydanie Dejín slovenskej kinematografie.

(Mariana Jaremková)

RECENZIA – ZVONKY ŠŤASTIA JANY BUČKA A MAREKA ŠULÍKA  
Zvonky šťastia, novy film Marka Šulíka a Jany Bučka, je na prvý pohľad len ďalším milým dokumentárnym portrétom Rómov. Nie je to však jeho jediná charakteristika.

(Mária Ferenčuhová)

RECENZIA – AŽ DO MESTA AŠ IVETY GRÓFOVEJ  
Konjunktúrna vlna, ktorú môžeme v slovenskom filme tento rok pozorovať, so sebou doposiaľ priniesla najmä žánrovú pestrosť – aj za cenu sezónnosti, ktorá charakterizuje viacero domácich titulov. K umelecky ambicióznejším projektom pribudol prvý celovečerný film režisérky Ivety Grófovej Až do mesta Aš, ktorý otváral karlovarskú súťažnú sekciu Na východ od Západu. Navonok nenápadná sociálna dráma, občas nepochopiteľne označovaná za tragikomédiu, celkom iste patrí k najpozoruhodnejším debutom ostatných rokov.

(Pavel Smejkal)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
Visegrad Film Forum sa zameria na nízkorozpočtový film, MEDIA Desk Slovensko informuje..., Vychádza zborník Minority a film, Ako sa nakrúcal Nosferatu, nominácie filmov Cigán a Alois Nebel na Európsku filmovú cenu, Slovenským nominantom na Oscara je snímka Až do mesta Aš, Hlavnú cenu programu MIDPOINT získal slovenský projekt, Vznikla nová distribučná spoločnosť Filmtopia, Bratislavský festival privíta Gorana Paskaljevića
AKTUÁLNE – HRABALOVSKÝ SVET OČAMI JIŘÍHO MENZLA  
Je to pozoruhodný a ojedinelý fenomén. Tak o spolupráci spisovateľa Bohumila Hrabala a režiséra Jiřího Menzla hovorí Peter Gavalier. Tvorivému vzťahu spomínaných osobností sa venuje vo svojej knihe Hrabalovský svet očami Jiřího Menzla, ktorú práve vydáva Slovensky filmový ústav v spolupráci s Národným filmovým archívom Praha.

(Daniel Bernát)

DVD NOSIČE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Ako som mal začať 3. Svetovú vojnu, Kamene, Faunovo velmi pozdní odpoledne, Volám sa Oliver Tate

(Miro Ulman)

IN MEMORIAM – HEREC RADOSLAV BRZOBOHATÝ  
Bola noc, júl 2004. V Perneku pred vlakovou zastávkou, oblečený v modrej košeli, ktorú pred štyridsiatimi rokmi vyfasoval v ČSAD môj dedko autobusár, sedel veľký herec a natáčal na Slovensku film. Štáb bol obďaleč. Sedem študentov a Radoslav Brzobohatý.

(Mariana Čengel Solčanská)

PROFIL - REŽISÉR MARTIN ŠULÍK  
Už dlho patrí k slovenskej filmárskej špičke režisér, ktorý tento mesiac oslavuje paťdesiatku. Profil Martina Šulíka mohol napísať filmový teoretik alebo historik. Ten by sa zameral na Šulíkove snímky a cez ne pomenúval dôvody, ktoré z neho robia pozoruhodného tvorcu. Vyskúšali sme však inú cestu a o Martinovi Šulíkovi hovoria jeho blízki spolupracovníci, kolegovia a kamaráti. Hudobný skladateľ Vlado Godár, scenárista Marek Leščák, režisér Stanislav Párnický a scenárista Ondrej Šulaj.
SVET SPRAVODAJSKÉHO FILMU – TÝŽDEŇ VO FILME  
Filmové týždenníky sú dnes vzácnosťou. Kedysi sa premietali pred každým uvedením filmu v kinách, dnes ukazujú históriu v nových súvislostiach. Vo svojom programe ich ponúka TA3. Ktoré z nich sa oplatí vidieť tento mesiac?

(Rudolf Urc)

PROGRAM KINA LUMIÈRE  
Program Kina Lumière na mesiac október 2012
CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v októbri 2012?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu.Čo nám neuniklo v priebehu septembra 2012?
MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – PETER LIPA 
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
18. Projekt 100, Európske oko, Prerušená pieseň: Umenie socialistického realizmu 1948 – 1956, Archívne kino, 11. Bienále animácie Bratislava, 20. Medzinárodný festival horských filmov Poprad, 13. multikultúrny festival Barbakan, PO.CITY, 39. Ekotopfilm, Šieste Slovenské filmobranie, 16. Áčko, Visegrad Film Forum. 10. Ars Poetica, 17. Etnofilm Čadca, Filmový festival inakosti, Deň audiovizuálneho dedičstva: Celluloid Country,...

(Mariana Jaremková)

TÉMA – KAM ZMIZLI NOVÉ FILMY? 
Ešte v júni to vyzeralo tak, že v druhej polovici roku 2012 nebudeme stíhať chodiť do kina na nove slovenské filmy. Podľa tvrdení producentov sme očakávali slávnostné premiéry až dvadsiatich ôsmich noviniek, z ktorých bolo len šesť minoritných koprodukcii. Realita je však iná. Do kín sa v treťom štvrťroku dostali len štyri nove filmy a ďalšie štyri premiéry sú naplánované na november. Kam „zmizli“ tie ostatne?

(Miro Ulman)

RECENZIA – V TIENI DAVIDA ONDŘÍČKA  
David Ondřiček vystupuje po šiestich rokoch z tieňa (pracovného) odpočinku a začína hneď zostra. Na plátna kín sa vracia s ambicióznou, štedro financovanou snímkou, ktorá si žánrovými presahmi a majstrovsky zvládnutým remeslom istotne nájde svoje miesto v českej kinematografii i v srdciach priaznivcov českej retro vlny.

(Zuzana Štefunková)

OHLASY – 7. CINEMATIK 
V piešťanských kinách bolo minulý mesiac rušno. Pre festival Cinematik. Jeho siedmy ročník trval sedem dni. A ohraničovali ho slovenské filmy. Slávnostne ho uzatvárala projekcia Slnka v sieti – zásadnej snímky z histórie tunajšej kinematografie. Festival sa však začal novinkou debutantky a to potešilo. Presnejšie, potešil film Až do mesta Aš v réžii Ivety Grófovej.

(Daniel Bernát)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
Aktuálne uzávierky
FILMOVÉ PUBLIKÁCIE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Film Unframed. A History of Austrian Avant-Garde Cinema, Prater Kino Welt, Screen Dynamics. Mapping the Borders of Cinema, Mining the Home Movie. Excavations in Histories and Memories

(Monika Mikušová)

ČO ROBIA ? 
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Anabela Žigová, Maroš Šlapeta, Pavol Barabáš.
PROFIL - REŽISÉR OTAKAR KRIVÁNEK 
Volali sme ho familiárne „dobrák Otík“. Ani muche by neublížil, citlivo vnímal každý prejav netolerancie, odmietal nespravodlivosť, nemal rad ľudí namyslených a hlupákov. Reč je o režisérovi Otakarovi Krivánkovi. Je to už pätnásť rokov, čo 1. októbra zomrel.

(Rudolf Urc)

PROFIL - HEREC STANO DANČIAK 
Stano Dančiak sa svojou tvárou, hlasom a prejavom v človeku ľahko zakorení. Tú svoju, povedzme, prirodzenú výraznosť sa však naučil opracúvať tak, že sa stal nielen populárnym, ale i uznávaným hercom. V októbri oslavuje sedemdesiat rokov.

(Daniel Bernát)

TIPY NA MESIAC – KINO LUMIÈRE V OKTÓBRI 
Kino Lumière ponúka každý mesiac bohatý a pestrý program zo svetovej i slovenskej kinematografie. V októbri odporúča filmy: filmová teoretička Petra Hanáková.
JUBILEÁ - OKTÓBER 2012 
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v októbri 2012?
KLAPKA.SK – NAJPREDÁVANEJŠIE PUBLIKÁCIE A DVD NOSIČE 
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za september 2012

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF