,

500 dní so Summer

Premiéra:
29.10. 2009
Babička

Premiéra:
08.10. 2009
Biela smrť

Premiéra:
29.10. 2009
Coco Chanel

Premiéra:
15.10. 2009
District 9

Premiéra:
01.10. 2009
Happy-Go-Lucky

Premiéra:
08.10. 2009
Hodinu nevieš

Premiéra:
22.10. 2009
Mary a Max

Premiéra:
29.10. 2009
Michael Jackson

Premiéra:
28.10. 2009
Milenci

Premiéra:
15.10. 2009
Momentky

Premiéra:
01.10. 2009
Muž a jeho pes

Premiéra:
10.09. 2009
Nezvratný osud 4

Premiéra:
15.10. 2009
Noc oživených mŕtvol

Premiéra:
29.10. 2009
Normal

Premiéra:
01.10. 2009
Oblačno, miestami fašírky

Premiéra:
15.10. 2009
Sin Nombre

Premiéra:
29.10. 2009
Štvrté proroctvo

Premiéra:
01.10. 2009
Tulpan

Premiéra:
15.10. 2009
Všade dobre, prečo ...

Premiéra:
08.10. 2009
Zastaneš a neprežiješ 2

Premiéra:
29.10. 2009
Zažiť Woodstock

Premiéra:
01.10. 2009
 
SLOVO NA ÚVOD  
Slovenským nominantom na cenu Americkej filmovej akadémie Oscar je Nedodržaný sľub Jiřiho Chlumského. Už druhý rok sa však viac hovorí o filme, ktorý nominovaný nie je.

(Simona Nôtová)

PLUS/MÍNUS  
Jana Pirohová, Martin Kočiško: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM 12. ČESKO-SLOVENSKÁ FILMOLOGICKÁ KONFERENCIA  
Zámerom česko-slovenských filmologických konferencií je kritické prehodnotenie stavu myslenia o filme u nás. Tento rok je ústrednou témou konferencie dielo priekopníka filmovej teórie Bélu Balázsa.

(Eva Michalková)

NOVINKY – HODINU NEVIEŠ  
Na jeseň príde do kín nový česko-slovenský koprodukčný film inšpirovaný skutočným príbehom tzv. heparínového vraha a jeho nemocničných vrážd. Film Dana Svátka Hodinu nevieš prinesie napätie a strach.

(Eva Michalková)

TÉMA – NÁRODNÁ NOMINÁCIA NA OSCARA  
Slovenské filmy sa o cenu Americkej filmovej akadémie Oscar uchádzajú od roku 1993. Po zvolení za národného nominanta sa každý z nich vydáva na cestu biznisu. Čo musia a čo môžu producenti týchto filmov urobiť, aby zabodovali?

(Simona Nôtová)

RECENZIA – OSADNÉ  
Dokumentárna tragikomédia Osadné je holdom ľudskej tvári a brázdam, ktoré do nej vryl život. Zároveň je skupinovým portrétom s očarujúcim svojrázom. Slovenská dokumentaristika sa má znova čím hrdiť.

(Pavel Branko)

RECENZIA – HAPPY-GO-LUCKY  
Najnovší film Mika Leigha je odlišný od jeho predchádzajúcej tvorby. Do britskej kinematografie prináša komediálne ladenú snímku pestrých farieb. Kritici sa pri jeho hodnotení ale rozdelili na dve strany.

(Nina Šilanová)

AKTUÁLNE – ZVUČKY SFÚ  
Slovenský filmový ústav sa rozhodol netradičným a veľmi pútavým spôsobom spropagovať svoje archívne filmy. Vznikli zvučky, v ktorých účinkujú významní slovenskí herci.

(Simona Nôtová)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Possessed, Haunted Images, Eye of the Century, Mysl a příběh ve filmové fikci

(Monika Mikušová)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Uzávierka na festival Marmotafest 2010...
DR. DIVNOLÁSKA – 1 687 TAJNÝCH PROJEKCIÍ  
Najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. A ešte rôznejšie odpovede od Dr. Divnolásku.

(Miro Ulman)

PROGRAM KÍN  
Program kín na mesiac október 2009
JUBILEÁ - OKTÓBER 2009  
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v októbri 2009?
MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – KOLOMAN KERTÉSZ BAGALA  
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
15. Projekt 100, Anasoft Litera fest, Filmový festival Inakosti, 7. Ars Poetica, 17. MFHF Poprad, 13. Áčko, Tretie Slovenské filmobranie, 17. Třinecké filmové babie leto, 14. MFF Pusan, 25. MFF Varšava, Donumenta Regensburg, 12. MFDF Jihlava...

(Eva Michalková)

NOVINKY – MOMENTKY 
Dežo Ursiny bol jedinečným fenoménom slovenskej hudby. S jeho tvorbou a životom sa slovenskí diváci budú môcť od októbra stretnúť na filmovom plátne v dokumente Petra Krištúfka Momentky.

(Eva Michalková)

ROZHOVOR – IVAN MARTINKA 
Herec Ivan Martinka má za sebou pestrú kariéru v divadle, filme aj televízii. Nie je iba interpretom, realizuje aj vlastné autorské projekty. Do povedomia divákov aktuálne vstúpil ako Uhorčík v novom filme o Jánošíkovi.

(Mariana Jaremková)

Z FILMOVÉHO DIANIA 
Môj otec Gulag získal cenu na sibírskom festivale, Tobruk nominovaný na cenu európskej akadémie, Novým členom Rady SFÚ je Miroslav Ulman, Zmeny v historických filmových rebríčkoch
RECENZIA – JÁNOŠÍK. PRAVDIVÁ HISTÓRIA 
Vo filme Jánošík. Pravdivá história sa zo slovenského heroického symbolu vitality vykľul pasívny, skoro depresívny hrdina. A hoci film je na slovenské pomery slušný, nebolo nám ho treba.

(Petra Hanáková)

SLOVENSKÝ FILM 60. ROKOV NA DVD 
V DVD edícii SFÚ a vydavateľstva Petit Press v septembri a v októbri vyjdú filmy: Skalní v ofsajde, Kým sa skončí táto noc, Šerif za mrežami, Zvony pre bosých, Majster kat a Panna zázračnica.

(Simona Nôtová)

DVD NOSIČE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Prerušená pieseň, Smrť prichádza v daždi, Juzek Psotka – Everest, Tajomstvo podzemia

(Miro Ulman)

AKTUÁLNE – OSTÁVA ČLOVEK. MARTIN SLIVKA 
Na začiatku novembra uplynie osemdesiat rokov od narodenia Martina Slivku, jednej z najvýznamnejších postáv slovenskej kinematografie. Tento rok vznikla o jeho osobnosti a tvorbe spomienková publikácia.

(Monika Mikušová)

ČO ROBIA ? 
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Gejza Dezorz, Ingrid Mayerová, Peter Budinský
OHLASY – 4. CINEMATIK PIEŠTANY  
Aktuálny ročník piešťanského filmového festivalu bol určený milovníkom dobrých filmov. Jeho hlavným zámerom bola orientácia na mladého diváka a rozvíjanie jeho filmovej gramotnosti.

(Nina Šilanová)

CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v októbri?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ 
Napriek zdanlivému stavu stagnácie v slovenskej kinematografii sa každý mesiac čosi udeje. Čo nám neuniklo v priebehu augusta a septembra 2009?

(Simona Nôtová)

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF