,

Cinka Panna

Premiéra:
23.10. 2008
Červený barón

Premiéra:
16.10. 2008
Funny Games USA

Premiéra:
10.10. 2008
Karamazovi

Premiéra:
16.10. 2008
Konečne spolu

Premiéra:
09.10. 2008
Max Payne

Premiéra:
30.10. 2008
Náš vodca

Premiéra:
30.10. 2008
Noci v Rodanthe

Premiéra:
30.10. 2008
Oko dravca

Premiéra:
09.10. 2008
Posledná maringotka

Premiéra:
02.10. 2008
Star Wars: The Clone Wars

Premiéra:
02.10. 2008
Vesmírni opičiaci

Premiéra:
16.10. 2008
Zamilované zvieratá

Premiéra:
02.10. 2008
 
SLOVO NA ÚVOD  
Aj na Slovensku už vychádzajú filmy na DVD ako súčasť novín a časopisov. Teraz sa k záujemcom dostáva edícia Slovenský film 60. rokov. Je spojením domáceho i svetového zároveň.

(Simona Nôtová)

POHĽAD ZVONKA – JACQUES GÉNOT  
Slovenská kinematografia je rôzne vnímaná doma a za hranicami. Ako ju vidí programový riaditeľ Festivalu filmov zo strednej a východnej Európy v Rouen Jacques Génot?

(Eva Michalková)

NOVINKY – POSLEDNÁ MARINGOTKA  
V októbri sa diváci môžu tešiť na príchod kočovných umelcov. Premiéru má dokument o osudoch posledných autentických komediantov Posledná maringotka.

(Eva Michalková)

ROZHOVOR – IGOR LUTHER  
Kameraman Igor Luther väčšiu časť svojej kariéry strávil v zahraničí, aby bohaté skúsenosti zúročil aj doma. Napríklad na filme Tango s komármi, ktorý nakrúcal so svojím bratom, režisérom Miloslavom Lutherom.

(Eva Križková)

RECENZIA – TOBRUK  
Tobruk je ambiciózny projekt. Žánrovo osciluje medzi vojnovým filmom, psychologickou drámou a takmer dokumentaristickým zobrazením, no napokon zostáva visieť v scenáristickom vákuu.

(Monika Mikušová)

RECENZIA – NÁŠ VODCA  
Diktatúra vzniká až príliš ľahko a rýchlo. Nemecký film Náš vodca ukazuje, že z menšiny môže stať väčšina a že história sa môže zopakovať. Kedykoľvek a v akejkoľvek forme.

(Nina Šilanová)

IN MEMORIAM – VILMA JAMNICKÁ  
Najstaršia slovenská herečka, spisovateľka a astrologička Vilma Jamnická sa objavila v mnohých filmových úlohách. Príznačná bola jej herecká prirodzenosť.

(Eva Michalková)

OHLASY – 3. CINEMATIK 2008  
Tretí ročník festivalu Cinematik potvrdil, že na Slovensku je stále dopyt po kvalitných filmoch. Festival premietol viac ako 100 titulov a videlo ich viac ako 10 000 divákov.

(Marek Švajdlenka)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Ivan Passer. Filmový vypravěč rozmanitostí, Co dělat, když Kolja vítězí, Zápisky z blázince, Persepolis

(Peter Ulman)

SLOVENSKÝ FILM 60. ROKOV NA DVD  
V DVD edícii SFÚ a vydavateľstva Petit Press v septembri a októbri vyjdú filmy: Jánošík I a II, Pieseň o sivom holubovi, Slnko v sieti, Boxer a smrť, Organ, Drak sa vracia

(Simona Nôtová)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Uzávierka na grant z fondu Eurimages, Termín uzávierky pre grantový program AudioVízia...
DR. DIVNOLÁSKA  
Najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. A ešte rôznejšie odpovede od Dr. Divnolásku.

(Miro Ulman)

ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Napriek zdanlivému stavu stagnácie v slovenskej kinematografii sa každý mesiac čosi udeje. Čo nám neuniklo v priebehu augusta a septembra 2008?

(Simona Nôtová)

PLUS/MÍNUS 
Richard Kováčik, Jana Dudková, Matúš Libovič: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?

(Eva Michalková)

KALENDÁRIUM 
14. Projekt 100, 3. Anasoft litera fest, 6. Ars Poetica, 16. MFHF Poprad, 12. Áčko, 9. BAB, Dni bavorského filmu, 35. Ekotopfilm, 5. MovEast, 16. Třinecké filmové leto, 24. MFF Varšava…

(Eva Michalková)

NOVINKY – CINKA PANNA  
Po snímke Bathory sa do kín dostáva ďalší film o silnej ženskej osobnosti z našej histórie, ktorá je známa i za hranicami našej krajiny. Je to Cinka Panna Dušana Rapoša.

(Miro Ulman)

TÉMA – ZÁKON O AUDIOVIZUÁLNOM FONDE 
Na jeseň 2008 sa dostal na rokovanie parlamentu vládny návrh zákona o audiovizuálnom fonde. Táto téma je však v slovenskej kinematografii aktuálna už takmer dve desaťročia.

(Martin Šmatlák)

RECENZIA – KARAMAZOVI 
Tvorcovia snímky Karamazovi dokazujú, že audiovizuálny záznam divadelného predstavenia nemusí byť statický a nezáživný. Zelenka novým filmom nakazí mnohých...

(Pavel Smejkal)

IN MEMORIAM – MICHAL DOČOLOMANSKÝ  
Filmový, divadelný a televízny herec Michal Dočolomanský stvárnil množstvo nezabudnuteľných rolí. Bol to všestranný herec a patril k divácky najobľúbenejším.

(Simona Nôtová)

IN MEMORIAM – FRANTIŠEK ZVARÍK  
Slovenský herec a operný spevák František Zvarík nepôsobil len na divadelných doskách v Opere a Činohre SND. Bol aj obľúbeným filmovým a televíznym hercom.

(Simona Nôtová)

SOUNDTRACKY 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období z filmovej hudby vyšlo na CD: Máj, Zabriskie Point, Tabarly

(Miro Ulman)

DVD NOSIČE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Útek do divočiny, Táto krajina nie je pre starých, Vlna zločinu, Cesty slávy

(Jaro Procházka)

Z FILMOVÉHO DIANIA 
Barabáš zavíta aj na plátna kín, Jakubiskova Bathory je miliónová, O Oscara zabojujú možno Slepé lásky, Slovenské filmy sú v českej distribúcii
ČO ROBIA ? 
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Tomáš Juríček, Mira Fornayová, Michaela Čopíková

(Eva Michalková)

JUBILEÁ - OKTÓBER 2008 
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v októbri 2008?
PROGRAM KÍN 
Program kín na mesiac október 2008