,

Adamove jablká

Premiéra:
18.10. 2007
Auto zabijak

Premiéra:
04.10. 2007
Denná hliadka

Premiéra:
18.10. 2007
Kliatba domu slnečníc

Premiéra:
18.10. 2007
Kliatba zlatého kvetu

Premiéra:
04.10. 2007
Kráľovstvo

Premiéra:
11.10. 2007
Mr. Brooks

Premiéra:
04.10. 2007
Nabúchaná

Premiéra:
04.10. 2007
Niet návratu

Premiéra:
11.10. 2007
Posledná légia

Premiéra:
04.10. 2007
Prebudenie tmy

Premiéra:
25.10. 2007
Robotníkova smrť

Premiéra:
04.10. 2007
Shoot 'Em Up

Premiéra:
18.10. 2007
Superbad

Premiéra:
25.10. 2007
Tajnosti

Premiéra:
11.10. 2007
Unesený

Premiéra:
25.10. 2007
 
SLOVO NA ÚVOD  
Poznáme meno slovenského reprezentanta v boji o Oscara za Najlepší cudzojazyčný film. Je ním koprodukčný film Návrat bocianov.

(Simona Nôtová)

POHĽAD ZVONKA – ALEŠ BŘEZINA  
Slovenská kinematografia je rôzne vnímaná doma a za hranicami. Ako ju vidí česko-kanadský publicista a vydavateľ časopisu Satellite 1-416 Aleš Březina?

(Miro Ulman)

NOVINKY – TAJNOSTI  
V októbri do slovenských kín príde nový česko-slovenský koprodukčný film Alice Nellis. Jej Tajnosti sú príbehom úspešnej ženy, ktorá zistí, že potrebuje začať odznova.

(Eva Michalková)

AKTUÁLNE – BUDÚ SLOVENSKÉ FILMY V SLOVENSKÝCH TELEVÍZIÁCH?  
Na jeseň prichádzajú slovenské televízie s novou vysielacou štruktúrou. Počítajú s výrobou pôvodnej dramatickej tvorby a plánujú vysielať diela zo slovenskej histórie?

(Simona Nôtová)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Termíny uzávierok na grantový program AudioVízia, Uzávierka na grant z fondu Eurimages, Prihlášky na Berlinale Talent Campus
RECENZIA – NÁVRAT BOCIANOV  
Nosnou témou celovečerného debutu Martina Repku je hľadanie identity a dialóg medzi kultúrami. Sú to nadčasové témy, ktoré v súčasnej Európe získavajú nový rozmer.

(Monika Mikušová)

RECENZIA – ADAMOVE JABLKÁ  
Adamove jablká je najnovší film Andersa Thomasa Jensena, jedného z najúspešnejších dánskych režisérov súčasnosti. Ponúka svet, kde je všetko od základov nereálne.

(Eva Križková)

PROFIL – DEŽO URSINY  
Hoci sa o Ursinym hovorí viac ako o skladateľovi, muzikantovi a spevákovi, do histórie slovenskej kinematografie sa zapísal ako dramaturg a režisér dokumentárnych filmov.

(Simona Nôtová)

SOUNDTRACKY  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období z filmovej hudby vyšlo na CD: Hairspray, Marie Antoinette, Hot Fuzzy

(Miro Ulman)

DVD NOSIČE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Údolí včel, Vlasy, Otec na služobnej ceste, O dve slabiky pozadu

(Miro Ulman)

ČO ROBIA ?  
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Paľo Korec, Tina Diosi, Michal Struss

(Eva Michalková)

PROGRAM KÍN  
Program kín na mesiac október 2007
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Napriek zdanlivému stavu stagnácie v slovenskej kinematografii sa každý mesiac čosi udeje. Čo nám neuniklo v priebehu augusta a septembra 2007?
PLUS/MÍNUS 
Ján Oparty, Dagmar Ditrichová, Zuzana Mojžišová: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM 
13. Projekt 100 – 2007, 24. Agrofilm, Anasoft litera fest, 15. medzinárodný festival horských filmov Poprad, 5. Minority Film Festival, 22. medzinárodný festival potápačských filmov ...

(Eva Michalková)

ROZHOVOR – NATAŠA SLAVÍKOVÁ 
Súčasná generálna riaditeľka Sekcie médií a audiovízie MK SR hovorí o prioritách sekcie, ktorú riadi, o novom audiovizuálnom zákone a prostredí slovenského filmu.

(Simona Nôtová)

Z FILMOVÉHO DIANIA 
Koprodukčné projekty STV, Návrat bocianov nominovaný na Oscara, Premiéry filmov Muzika a Bathory sa presúvajú, Prvé kino pre nevidiacich na Slovensku, Vyšlo DVD Zostane to medzi nami, Skriptá pre záujemcov o film a angličtinu...
TÉMA – AMATÉRSKY FILM V SLOVENSKÝCH PODMIENKACH 
Amatérsky film masoví diváci na Slovensku príliš nepoznajú. Napriek tomu je už mnoho rokov samostatnou a rovnocennou zložkou slovenskej kinematografie

(Eva Michalková)

RECENZIA – ROMING 
Do kín prichádza ďalšia komédia Jiřího Vejdělka, tentokrát o Rómoch. Komediálna road-movie je medzi súčasnými českými filmami vyšším štandardom

(Pavel Smejkal)

PROFIL – JAROSLAVA HAVETTOVÁ 
Prvá dáma slovenského animovaného filmu v októbri oslavuje okrúhle výročie. K jej najznámejším filmom patria Socha, Pieseň, Kontakty a Údel. Dnes pôsobí v Čechách.

(Rudolf Urc)

OHLASY 2. MEDZINÁRODNÝ FILMOVÝ FESTIVAL CINEMATIK 
Tohoročný festival priniesol dvojnásobok uvedených filmov oproti vlaňajšku a rozmanitosť sprievodných podujatí. Premietlo sa 80 filmov, akreditovalo sa viac ako tisíc divákov.

(Zuzana Wallnerová)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Človek odinakiaľ Ivan Mistrík, The Dark Side of the Screen – Film Noir, The Last Great American Picture Show –New Hollywood Cinema in the 1970s, The Way Hollywood Tells It.

(Monika Mikušová)

SLOVENSKÝ FILM 70. ROKOV NA DVD 
V DVD edícii SFÚ a vydavateľstva Petit Press v októbri vyjdú filmy: Keby som mal pušku, Ľalie poľné, Pacho, hybský zbojník, Červené víno I, II

(Ondrej Starinský)

DR. DIVNOLÁSKA 
Najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. A ešte rôznejšie odpovede od Dr. Divnolásku.

(Miro Ulman)

JUBILEÁ – OKTÓBER 2007 
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v októbri 2007?