,

7 dní v Havane

Premiéra:
13.09. 2012
Až do mesta Aš

Premiéra:
13.09. 2012
Cesta na Mesiac

Premiéra:
06.09. 2012
Cosmopolis

Premiéra:
23.09. 2012
Diaz: Nezmývaj tú krv

Premiéra:
14.08. 2012
Divosi

Premiéra:
27.09. 2012
Druhá šanca

Premiéra:
27.09. 2012
Expendables 2

Premiéra:
06.09. 2012
Kliatba z temnôt

Premiéra:
30.08. 2012
Krycie meno „Krtko“

Premiéra:
06.09. 2012
Minister

Premiéra:
27.09. 2012
Nazareth

Premiéra:
27.09. 2012
Norman a duchovia

Premiéra:
13.09. 2012
Parade

Premiéra:
13.09. 2012
Pr(e)dvolebné sľuby

Premiéra:
06.09. 2012
Resident Evil: Retribution

Premiéra:
13.09. 2012
V tieni

Premiéra:
20.09. 2012
Zem bez zákona

Premiéra:
20.09. 2012
 
SLOVO NA ÚVOD  
Tento úvodník bude trochu osobný. Mám na to dôvod a chcem ho aj vysvetliť. Presne takto pred rokom vyšlo prvé číslo Film.sk v novej grafickej úprave. Bola to vlani v jeho dvanásťročnej histórii vychádzania najväčšia zmena. Som rada, že sa uskutočnila. Film.sk dostal iný tvar, väčší priestor, vizuálne sa viac rozdýchal a viac oslobodil. Myslím, že to aj mnohí ocenili a v novej podobe sa zapáčil. Dnes Film.sk stojí pred ďalšou veľkou zmenou, a práve tá je pre mňa až príliš osobná. V trinástom roku svojho vychádzania totiž mení šéfredaktora.

(Simona Nôtová-Tušerová)

PLUS/MÍNUS MESIACA  
Róbert Šveda, Martin Ciel, Miriam Petráňová: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM - DOK.INCUBATOR  
V termíne od 14. do 20. septembra 2012 sa na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave uskutoční workshop DOK.Incubator, určený na podporu filmových profesionálov dokumentárneho filmu v oblasti prípravy efektívnych distribučných stratégií.

(jar)

NOVINKY – V TIENI  
Vo svojom novom filme V tieni sa režisér David Ondříček vracia do stále ešte blízkej minulosti československých dejín, do dramatického obdobia 50. rokov minulého storočia. Kriminálny príbeh o boji jedinca s mocou prináša tému aktuálnu aj dnes. Koprodukčná snímka vstúpi do slovenských kín 20. septembra 2012.

(Mariana Jaremková)

TÉMA – KINO LUMIÈRE UŽ MÁ SVOJICH STÁLYCH DIVÁKOV  
Pred rokom otvorilo dve zo svojich kinosál Kino Lumière – Kino Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktoré sídli na Špitálskej ulici 4 v Bratislave. Niekdajšie Charlie centrum a predtým Filmový klub si na svoj nový názov zvykli rýchlo. Zvykli si naň aj diváci kina, stáli aj príležitostní, ktorí ho navštevujú od septembra minulého roka. Aký úvodný rok má Kino Lumière za sebou a čo chystá do budúcna?

(Simona Nôtová-Tušerová)

RECENZIA – BOJOVNÍČKY DAVIDA WNENDTA  
Filmy, ktoré zobrazujú súčasné Nemecko, nie sú častým artiklom v slovenskej kinodustribúcii. Od júla ale slovenskí diváci majú možnosť vidieť prvotinu nemeckého režiséra Davida Wnendta Bojovníčky, ktorá ukazuje život tamojších mladých ľudí a vplyvy, ktoré ich formujú.

(Žofia Bosáková)

OHLASY – 47. MFF KARLOVE VARY  
Medzinárodný filmový festival Karlove Vary je už natoľko známy, že si mohol dovoliť ústredný plagát len s čiernou štyridsať sedmičkou na bielom pozadí. Tá symbolizovala aktuálny ročník festivalu, so štyrmi súťažnými a pätnástimi informatívnymi sekciami, poctami a retrospektívami, ktoré videlo spolu vyše 121 tisíc divákov. Tohtoročný 47. MFF Karlove Vary sa konal od 29. júna do 7. júla 2012.

(Miro Ulman)

OHLASY – KRST DVD DUŠANA HANÁKA  
Parížske vydavateľstvo Malavida od roku 2006 vydáva DVD edície európskych filmov zo 60. rokov minulého storočia. Pod názvom Zo zlatého fondu slovenskej kinematografie – Trésors de la cinématographie slovaque, predstavuje filmy slovenských autorov. Pred dvomi rokmi vyšli štyri filmy Slnko v sieti Štefana Uhra, Boxer a smrť Petra Solana, Kristove roky a Vtáčkovia, siroty a blázni Juraja Jakubiska, najnovšie majú francúzski a frankofónni milovníci kinematografie možnosť vidieť s francúzskymi titulkami diela Dušana Hanáka.

(Zuzana Borovská)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
Uzávierka na trh CentEast Market, Filmový trh v estónskom Talline, MEDIA Desk Slovensko informuje
DVD NOSIČE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Zväčšenina, Agónia – koniec Rasputina, Malý Rambo, Kick-Ass

(Jaroslav Procházka)

PROFIL - FILMÁR A ETNOGRAF MARTIN SLIVKA  
Profesor Martin Slivka bol neopakovateľná renesančná bytosť. Bol nielen tvorcom dokumentárneho národopisného filmu, režisérom, scenáristom a dramaturgom, ale aj filmovým teoretikom, pedagógom a etnografom. Zanechal v slovenskej kinematografii i celej spoločnosti bohatý odkaz, ktorý sa ukrýva nielen v jeho filmoch, ale v celej šírke a hĺbke jeho osobnosti. Dňa 23. septembra si pripomíname desať rokov od jeho skonania.

(Alexander Strelinger)

SVET SPRAVODAJSKÉHO FILMU – TÝŽDEŇ VO FILME  
Filmové týždenníky sú dnes vzácnosťou. Kedysi sa premietali pred každým uvedením filmu v kinách, dnes ukazujú históriu v nových súvislostiach. Vo svojom programe ich ponúka TA3. Ktoré z nich sa oplatí vidieť tento mesiac?

(Rudolf Urc)

PROGRAM KINA LUMIÈRE  
Program Kina Lumière na mesiac september 2012
CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v septembri 2012?
KLAPKA.SK – NAJPREDÁVANEJŠIE PUBLIKÁCIE A DVD NOSIČE  
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za júl a august 2012
MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – MICHAELA RÁZUSOVÁ NOCIAROVÁ 
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
9. Kinobus, Letné kino Slovenskej národnej galérie, Osobnosti: Michelangelo Antonioni, Werner Herzog, 18. Projekt 100, 7. MFF Cinematik Piešťany, DOK.Incubator, Mladá filmová krv, Prerušená pieseň: Umenie socialistického realizmu 1948 – 1956, prehliadka európskeho filmu film.eu,...

(Mariana Jaremková)

NOVINKY – AŽ DO MESTA AŠ 
Režisérka Iveta Grófová je absolventkou Ateliéru animovanej tvorby a Ateliéru dokumentárnej tvorby na bratislavskej VŠMU. Jej celovečerným debutom je ale sociálne zameraná snímka na pomedzí dokumentárneho a hraného filmu Až do mesta Aš, s ktorou sa od medzinárodnej premiéry na tohtoročnom MFF Karlove Vary, kde sa premietala v sekcii Na východ od Západu, šíria len dobré správy. Tento mesiac vstupuje do slovenských kín, distribučnú premiéru má 13. septembra 2012.

(Mariana Jaremková)

ROZHOVOR – DOKUMENTARISTA PETER KEREKES  
Peter Kerekes (1973) sa narodil v Košiciach. Vyštudoval réžiu hraného filmu na VŠMU, ale srdcom ho to ťahá viac k dokumentu. Má za sebou úspešné dokumentárne filmy 66 sezón (2003) a Ako sa varili dejiny (2009), ktoré zaznamenali medzinárodný ohlas. Nakrúcal vo viacerých zahraničných koprodukciách, jeho filmy vychádzajú na DVD aj mimo Slovenska. Momentálnou výzvou je preňho japonsko-slovenský projekt – celovečerný film, ktorý vznikol na objednávku dánskeho DOX: lab.

(Natália Bokníková)

RECENZIA – TAK FAJN PAĽA JANÍKA ml. 
Recenzent to má niekedy fakt dosť ťažké. Je pekné písať o filmoch, ktoré sa mu páčili, zanechali v duši, v mysli či v oku stopu. Má zmysel hovoriť o projektoch, čo sa vopred predviedli mohutnou reklamou, alebo si ich na konto pripísali slávni autori, a potom sklamali. Ale niekedy je to také nefajn, že by bolo lepšie o veci nenapísať ani slovo, aby sa na ňu čo najskôr zabudlo. Myslím, že to je prípad filmu Pala Janíka ml. Tak fajn. Na druhej strane je tu však povinnosť médií informovať a povinnosť slovenského recenzenta prednostne si všímať slovenskú kinematografiu.

(Zuzana Mojžišová)

OHLASY – 20. MFF ART FILM FEST 
Osem tropických dní od 16. do 23. júna trval tohtoročný Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne. Išlo o jubilejný 20. ročník, čo je nepochybný úspech, aj keď je pravda, že terajší festival nemá so začiatkami tohto podujatia nič spoločné – ani rozsahom, ani náplňou a s výnimkou viceprezidenta festivalu Petra Hledíka ani personálne –, čo nie je výčitka, ale konštatovanie.

(Jaroslav Hochel)

OHLASY – 38. LFŠ UHERSKÉ HRADIŠTĚ 
Už 38. ročník Letnej filmovej školy (LFŠ) v Uherskom Hradišti, ktorý sa konal od 21. do 28. júla 2012, sprevádzalo niekoľko dosť podstatných zmien. Napriek tomu sa podarilo zachovať to najpodstatnejšie: LFŠ je v dnešnej dobe, keď sa filmy sťahujú z internetu a ľudia si ich pozerajú sami doma, i naďalej ideálnym priestorom pre tých, ktorí ich chcú sledovať v prítmí kinosál spoločne s inými divákmi, deliť sa o zážitky a niečo nové sa dozvedieť.

(Miro Ulman)

Z FILMOVÉHO DIANIA 
Art film Fest patril aj profesionálom, Seminár 4 živly predstavil tému Hranice, Filmy sa už „premietajú“ aj v rádiu, Orava má prvé digitálne kino, Slnko v sieti opäť na plagáte, Témou nového Kino-Ikonu je normalizácia
FILMOVÉ PUBLIKÁCIE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: časopisy – Dějiny filmové hudby , Bezstarostní jezdci, zuřící býci. Jak generace sexu, drog a rokenrolu zachránila Hollywood, Čtenáři filmu – diváci časopisu. České filmové publikum v letech 1918 – 1938, Základy střihové skladby

(Peter Ulman)

ČO ROBIA ? 
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú:Ján Meliš, Robo Karovič, Anna Grusková.
IN MEMORIAM – DOKUMENTARISTA JÁN ŠUDA 
Režisér Ján Šuda vyštudoval dokumentárnu tvorbu na VŠMU v Bratislave, hoci pôvodne chcel študovať na pražskej FAMU. Začínal ako nekompromisný filmový kritik, no celý svoj tvorivý život sa takmer výlučne venoval dokumentárnej tvorbe. Šuda tiež patril medzi najvýznamnejších slovenských dabingových režisérov. Z filmov a televíznych seriálov, ktoré režíroval, mnohé patrili medzi slovenskú dabingovú klasiku.

(Štefan Vraštiak)

TIPY NA MESIAC – KINO LUMIÈRE V SEPTEMBRI 
Kino Lumière ponúka každý mesiac bohatý a pestrý program zo svetovej i slovenskej kinematografie. V septembri odporúča filmy: filmová teoretička Jana Dudková.
JUBILEÁ - SEPTEMBER 2012  
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v septembri 2012?
REBRÍČKY NÁVŠTEVNOSTI – TOP 10 SLOVENSKO  
Prvý polrok roku 2012 sa niesol v znamení výrazného nárastu počtu filmov premietaných z digitálnych kópií i digitalizovaných kinosál. Ako sa to odrazilo na celkovej návštevnosti?

(Miro Ulman)

ČO SA STALO ZA 30 DNÍ 
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu.Čo nám neuniklo v priebehu júla a augusta 2012?

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF