,

Chceš ma, chcem ťa

Premiéra:
17.09. 2009
G-Force

Premiéra:
24.09. 2009
Hranice ovládania

Premiéra:
17.09. 2009
Jánošík Pravdivá história

Premiéra:
10.09. 2009
Kliatba Mesačného údolia

Premiéra:
24.09. 2009
Na povale alebo ...

Premiéra:
03.09. 2009
Osadné

Premiéra:
03.09. 2009
Paríž 36

Premiéra:
10.09. 2009
Piráti na vlnách

Premiéra:
17.09. 2009
Sirota

Premiéra:
24.09. 2009
Únos metra 123

Premiéra:
03.09. 2009
Vydatá nevesta

Premiéra:
24.09. 2009
Wrestler

Premiéra:
24.09. 2009
 
SLOVO NA ÚVOD  
Nízkorozpočtový Bratislavafilm zamiešal karty v návštevnosti slovenských filmov v kinách. Je to úspech. Zabralo jeho: „Ak neprídete, naserete nás!“?

(Simona Nôtová)

PLUS/MÍNUS  
Alena Bodingerová, Ľubica Orechovská, Mátyás Prikler: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
Z FILMOVÉHO DIANIA  
Do kín príde aj animovaná rozprávka, Krištáľové srdce vďaky pre Vladimíra Dubeckého, Višegrádske konfrontácie
NOVINKY – JÁNOŠÍK. PRAVDIVÁ HISTÓRIA  
Jánošík je prvým i ostatným slovenským filmom. Prvý vznikol vďaka americkým Slovákom, ten posledný za nás dokončili Poliaci. Jeho nový obraz je pravdivý, bez prikrášlenia.

(Miro Ulman)

TÉMA – PODPORA SLOVENSKÝCH KÍN Z EURÓPSKYCH ZDROJOV  
Slovenské artové kiná s nekomerčnou dramaturgiou sú v kríze, často bojujú o prežitie. Pomáha im medzinárodná sieť kín Europa Cinemas, ktorá je už osem rokov zastúpená aj na Slovensku.

(Barbara Vrťová)

AKTUÁLNE – AUDIOVIZUÁLNY FOND  
Audiovizuálny fond, zriadený zákonom s účinnosťou od tohto roka, už má základné pravidlá podpornej činnosti. Jeho schéma podpory je rozdelená do štyroch programov.

(Simona Nôtová)

RECENZIA – BRATISLAVAFILM  
Mesto ako životný priestor je témou celého Bratislavafilmu. Skladá sa z niekoľkých paralelných príbehov. Má adekvátne technické prevedenie, divákov presvedčil, uniesol by však viac muziky.

(Pavel Smejkal)

OHLASY – 17. ART FILM FEST  
Festival v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne príde takmer každý rok s nejakou novinkou. Tento rok bola významná zmena na poste programového riaditeľa. Ako to ovplyvnilo festival?

(Jaro Hochel)

OHLASY – 35. LETNÁ FILMOVÁ ŠKOLA UHERSKÉ HRADIŠTE  
Letná filmová škola nie je ani školou, ani klasickým filmových festivalom, je to vyvážená kombinácia. Tento rok pod novým vedením zaznamenala pokrok v organizácii i programe.

(Miro Ulman)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Leni Riefenstahlová, 2 1/2 D aneb prostor (ve) filmu v kontextu literatury a výtvarného umění, Armáda a stříbrné plátno, My – oni – já

(Peter Ulman)

ČO ROBIA ?  
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Róbert Šveda, Tereza Nvotová, Mario Homolka
IN MEMORIAM  
Až pri úmrtí a sumarizovaní života zosnulého si človek uvedomí, koho stráca slovenská kinematografia a audiovizuálna tvorba. Je to aj prípad Borisa Hochela, Štefana Martina Sokola a Ivana Králika.

(Štefan Vraštiak)

JUBILEÁ - SEPTEMBER 2009  
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v septembri 2009?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Napriek zdanlivému stavu stagnácie v slovenskej kinematografii sa každý mesiac čosi udeje. Čo nám neuniklo v priebehu júla a augusta 2009?

(Simona Nôtová)

CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v septembri?
MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – JANA BEŇOVÁ 
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
20. Igric, Prehliadka slovenského filmu, 4. Cinematik, 15. Projekt 100, 10. Barbakan, Dni srbského filmu, 18. Divadelná Nitra, Anasoft Litera fest, Filmový festival Inakosti, 33. MFF Montreal, 66. MFF Benátky

(Nina Šilanová)

NOVINKY – OSADNÉ 
Dokumentarista Marko Škop si po oceneniach za Iné svety na MFF Karlovy Vary spred troch rokov odniesol tento rok Cenu pre najlepší dokumentárny film za Osadné. V septembri s ním prichádza do kín.

(Mariana Jaremková)

ROZHOVOR– JURAJ HERZ 
Režisér Juraj Herz je veľmi aktívny tvorca, má množstvo domácich i zahraničných ocenení. Nedávno mal svetovú premiéru jeho najnovší horor T.M.A. a už dokončuje drámu Habermann. V septembri oslávi okrúhle jubileum.

(Miro Ulman)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY 
MAIA workshop na Slovensku, Uzávierka na grant z fondu Eurimages
AKTUÁLNE – SLOVENSKÁ FILMOVÁ A TELEVÍZNA AKADÉMIA  
Slovenská filmová a televízna akadémia v septembri vyberie snímku, ktorá bude prihlásená na Cenu pre najlepší cudzojazyčný film Oscar. Aké sú pravidlá výberu?

(Zuzana Mistríková)

RECENZIA – HRANICE OVLÁDANIA 
Zatiaľ posledný film Jima Jarmuscha Hranice ovládania nadväzuje na poetiku jeho raných filmov. Prináša hru plnú rôznych indícií a symbolov a zároveň je veľmi vtipný.

(Martin Ciel)

OHLASY – 44. MFF KARLOVE VARY 
Aj festival v Karlových varoch sa konal v roku, keď celý svet zachvátila ekonomická kríza. Na programe karlovarského festivalu sa to však neodrazilo. A slovenská kinematografia obišla víťazne.

(Miro Ulman)

OHLASY – 11. ŠTYRI ŽIVLY  
Nosnou témou letného filmového seminára v Banskej Štiavnici bola noc. Lákavá, tajomná, napínavá, strašidelná i romantická, smutná i veselá. A také boli aj premietané filmy.

(Nina Šilanová)

DVD NOSIČE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Roman Polanski: Kolekcia, Na konci s dychom, Henry: Portrét masového vraha, Umlčaní

(Jaro Procházka)

DR. DIVNOLÁSKA – KUK A BUBU 
Najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. A ešte rôznejšie odpovede od Dr. Divnolásku.

(Miro Ulman)

PROGRAM KÍN 
Program kín na mesiac september 2009
REBRÍČKY NÁVŠTEVNOSTI - TOP TEN  
Desiatka najnavštevovanejších filmov na Slovensku za obdobie od 1. januára do 30. júna 2009 podľa Únie filmových distribútorov v SR.

(Miro Ulman)

PRÍLOHA – SLOVENSKÝ FILM 60. ROKOV – II 
Vydávanie slovenských filmov na DVD sa pre Slovenský filmový ústav od roku 2006 už stalo tradíciou. Tento rok je pripravené pokračovanie edície desiatich filmov zo 60. rokov.

(Nina Šilanová)

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF