,

Brasileirinho

Premiéra:
07.09. 2006
Dáma vo vode

Premiéra:
21.09. 2006
Dom pri jazere

Premiéra:
07.09. 2006
Klik

Premiéra:
21.09. 2006
Kúzelná opatrovateľka

Premiéra:
14.09. 2006
Let’s Dance

Premiéra:
21.09. 2006
Mravčia polepšovňa

Premiéra:
28.09. 2006
Péčko pre začiatočníkov

Premiéra:
21.09. 2006
Silent Hill

Premiéra:
21.09. 2006
Sky Fighters

Premiéra:
07.09. 2006
Strážca

Premiéra:
14.09. 2006
Účastníci zájazdu

Premiéra:
07.09. 2006
V zajatí rýchlosti

Premiéra:
28.09. 2006
Zbohom, Harry!

Premiéra:
28.09. 2006
 
SLOVO NA ÚVOD  
September je mesiacom piatej tohtoročnej premiéry slovenského filmu. Medzi doterajšími štyrmi bola aj snímka Iné svety, vďaka ktorej sa o našej kinematografii hovorí oveľa viac...

(Simona Nôtová)

KALENDÁRIUM  
Slovak Films 1990 – 2006, Kinobus – festival na kolesách, 1. MFF Cinematik, 12. Projekt 100 – 2006, 3. Comics Salón, 3. Fresh Film Fest Karlovy Vary, 14. Třinecké filmové leto...

(Dáša Čiripová)

ROZHOVOR – DOKUMENTARISTA MARKO ŠKOP  
Film Iné svety Marka Škopa zaujal porotu i divákov na tohtoročnom 41. MFF Karlovy Vary. Je to ideálna platforma pre jeho budúci úspech. Čo čaká film i jeho tvorcu v najbližších dňoch?

(Ivana Petríková)

AKTUÁLNE – 2DVD ELO HAVETTA COLLECTION  
V týchto dňoch vychádza 2DVD Elo Havetta Collection, ktoré obsahuje jeho dva celovečerné filmy, výber z krátkych filmov a mnoho ďalších bonusov. Rozhodne stojí za to vlastniť ho.

(Dáša Čiripová)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
Premiéry slovenských filmov sa presunuli, Prvý polrok vo filmových kluboch bol úspešný, Barabášov film Premeny Tatier vychádza na DVD...
TÉMA – ÚČASŤ SLOVENSKÝCH FILMOV NA MEDZINÁRODNÝCH FESTIVALOCH  
Napriek nízkemu počtu slovenských filmov je ich festivalová úspešnosť pomerne dobrá. Ale ich umiestňovanie v programoch festivalov – zväčša „áčkových“ – vôbec nie je jednoduché.

(Daniel Bernát)

OHLASY – 14. MFF ART FILM  
Ak sú víťazné filmy tohtoročného festivalu v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne odrazom celkovej úrovne Art Filmu, tak priniesol kvalitu. Tematicky porotu presvedčili sny a snívanie.

(Jaroslav Hochel)

OHLASY – 8. ŠTYRI ŽIVLY  
Banská Štiavnica v lete už tradične ožíva svetom štyroch živlov. Dramaturgia seminára tento rok pozostávala z filmov, ktoré korešpondovali s témou Hore a dolu. Aký program priniesol?

(Katarína Uhrová)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: časopisy – Cinémas, Film Studies, Positif, Film Criticism

(Petra Hanáková)

RECENZIA – BRASILEIRINHO MIKU KAURISMäKIHO  
Stredobodom Kaurismäkiho dokumentu je hudba. O tom niet pochýb. Približuje divákom žáner brazílskeho tanečného štýlu choro, ktorý u nás nie je veľmi známy... Darí sa mu to?

(Ondrej Starinský)

JUBILEÁ  
Každý mesiac si aj v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluuje v septembri 2006?
DR. DIVNOLÁSKA – KDE SÚ ŠIESTI STATOČNÍ?  
Najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. A ešte rôznejšie odpovede od Dr. Divnolásku.

(Miro Ulman)

PLUS/MÍNUS 
Jana Žilčayová, Martin Snopek, Mário Homolka: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
NOVINKY – ZBOHOM, HARRY! 
Novým filmom v slovenských kinách je koprodukčná snímka Zbohom Harry!, na ktorej sa podieľala spoločnosť Trigon Production. Je to smutno-smiešny príbeh lásky.

(Miro Ulman)

AKTUÁLNE – POHĽAD NA FILM INÉ SVETY 
Marko Škop patrí do sebavedomej „generácie 90“. Kladie dôraz na autenticitu a reportážnosť pri hľadaní sociálnych problémov. Z čoho vyrastá divácka fascinácia Škopovou tvorbou?

(Pavel Branko)

AKTUÁLNE – SLOVENSKÉ FILMY Z 80–TYCH ROKOV NA DVD 
Od októbra si budú môcť čitatelia denníka SME každý týždeň kúpiť aj DVD so slovenským filmom. Zámerom je obnoviť záujem divákov o pôvodnú tvorbu. Aké filmy vyjdú na nosičoch?

(Ondrej Starinský)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY 
MEDIA Desk Slovensko informuje, Uzávierka prihlášok na Burzu námetov, Druhé kolo súťaže Cena Tibora Vichtu...
OHLASY – 41. MFF KARLOVY VARY 
Nielen úspech filmu Marka Škopa Iné svety na MFF v Karlových Varoch bol prezentáciou našej kinematografie na festivale. Zastupovali nás aj iné filmy a iní tvorcovia...

(Miro Ulman)

OHLASY – 32. LETNÁ FILMOVÁ ŠKOLA 
V programe LFŠ v Uherskom Hradišti zaujali historicky najväčšia svetová prehliadka afrických filmov a najväčšia európska prehliadka kanadských filmov. Čo ešte oslovilo divákov?

(Miro Ulman)

SOUNDTRACKY 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období z filmovej hudby vyšlo na CD: Mrs. Henderson Presents, Dead Man Walking, Pirates of the Caribbean: Dead Man´s Chest

(Miro Ulman)

SLOVENSKÝ FILM V SLOVENSKÝCH TELEVÍZIÁCH – ĽALIE POĽNÉ 
Ľalie poľné Ela Havettu sú oslavou nezávislosti ľudí, žijúcich slobodne i za cenu vyradenia zo spoločnosti. Film je aj vyslovením túžby a viery vo večnosť duše oproti nášmu telu.

(Peter Gavalier)

PROGRAM KÍN 
Program kín na mesiac september 2006
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ 
Napriek zdanlivému stavu stagnácie v slovenskej kinematografii sa každý mesiac čosi udeje. Čo nám neuniklo v priebehu júla a augusta 2006?
REBRÍČKY NÁVŠTEVNOSTI 
Desiatka najnavštevovanejších filmov na Slovensku za prvý polrok 2006 podľa Únie filmových distribútorov Slovenska.

(Miro Ulman)