,

2 dni v New Yorku

Premiéra:
14.06. 2012
Abraham Lincoln

Premiéra:
19.07. 2012
Amazing Spider-Man 3D

Premiéra:
12.07. 2012
Až vyjde Mesiac

Premiéra:
12.07. 2012
Bourneov odkaz

Premiéra:
09.08. 2012
Crulic - cesta na onen svet

Premiéra:
14.06. 2012
Černobyľské denníky

Premiéra:
05.07. 2012
Do Ríma s láskou

Premiéra:
19.07. 2012
Dobrý syn

Premiéra:
30.08. 2012
Iron Sky

Premiéra:
16.08. 2012
Kuma

Premiéra:
21.06. 2012
Let’s Dance: Revolutions

Premiéra:
30.08. 2012
Magic Mike

Premiéra:
12.07. 2012
Môj otec je šialenec

Premiéra:
02.08. 2012
Návrat Temného rytiera

Premiéra:
27.07. 2012
Neskrotná

Premiéra:
23.08. 2012
Neverníci

Premiéra:
09.08. 2012
Nežnosť

Premiéra:
05.07. 2012
Rock of Ages

Premiéra:
02.08. 2012
Susedská hliadka

Premiéra:
16.08. 2012
Svätá štvorka

Premiéra:
23.08. 2012
Tak fajn

Premiéra:
12.07. 2012
Ted

Premiéra:
02.08. 2012
Total Recall

Premiéra:
09.08. 2012
Volám sa Oliver Tate

Premiéra:
02.08. 2012
Vrásky z lásky

Premiéra:
19.07. 2012
 
SLOVO NA ÚVOD  
Letné projekcie v amfiteátroch boli kedysi samozrejmosťou. A niektoré z nich boli aj o inom, ako o budovaní krajších zajtrajškov. Potom letné kiná akosi vymizli. Mnohých tak obrali o miesta nostalgických spomienok. Postupne sa ale otvorené filmové projekcie stali aspoň súčasťou množstva multimediálnych festivalov a pribúdajú ďalšie a ďalšie filmové festivaly a podujatia.

(Mariana Jaremková)

PLUS/MÍNUS MESIACA  
Katarína Mišíková, Jaro Vojtek: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM - 4 ŽIVLY  
Osobnosti: Dimitrij Plichta, Juraj Johanides, Božidara Turzonovová, Emília Vášáryová, Prehliadka filmov k semináru Obrazy kolektivizácie, Anasoft litera fest, DOCsk 2012, 18. Envirofilm, 21. Cena Karla Čapka, Prehliadka nórskych filmov v Bratislave

(Peter Gašparík)

NOVINKY – TAK FAJN  
Komédia je právom považovaná za jeden z najnáročnejších filmových žánrov. Vyžaduje kvalitný scenár, výborných hercov a najmä originálny nápad. Bez neho sa môže stratiť v mori tuctových brakov. Nový slovenský film Tak fajn prezrádza svoju hlavnú prioritu už samotným názvom. Zabaviť diváka. Režisérsky debut Paľa Janíka ml., ktorý je zároveň autorom scenára prichádza do slovenských kín na začiatku letnej sezóny.

(Robert Pospis)

TÉMA – ZÁNIK LETNÝCH KÍN NA SLOVENSKU?  
Letným kinám sme sa vo Film.sk venovali už niekoľkokrát. Naposledy v roku 2009 v letnom dvojčísle v článku s optimistickým názvom Letné kiná ešte nevymreli. Dôvodom návratu k tejto téme je tentoraz situácia úplne opačná. Vyzerá to tak, že leto 2012 bude pre väčšinu letných kín poslednou sezónou.

(Miro Ulman)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
Jozef Adamovič na Filmovom chodníku slávy, 100 digitálnych kinosál na Slovensku, Slovenský kandidát na Cenu EFA...
RECENZIA – TIGRE V MESTE JURAJA KRASNOHRSKÉHO  
Zahákla ma už upútavka. Obrovský detail ženskej tváre, ktorá sa mi prihovára povedomým mužským hlasom a hovorí čosi o dôležitých momentoch v živote muža... Do toho pár postáv tarantinovského strihu, ostré farby skôr almodovarovské, animácia trochu à la Michel Gondry... Režisér je evidentne „v obraze“, no uvidíme...

(Petra Hanáková)

RECENZIA – LONO BENEDEKA FLIEGAUFA  
Neformálny režisér a scenárista v jednej osobe, Benedek Fliegauf pôvodne vyštudoval scénografiu. Svoju filmársku kariéru odštartoval ako pomocný réžie v televízii a čo to sa priučil i od velikána maďarskej kinematografie Miklósa Jancsóa.

(Zuzana Štefunková)

PROFIL – DRAMATURG, SCENÁRISTA A SPISOVATEĽ ALBERT MARENČIN  
Jubilujúci Albert Marenčin obohatil slovenskú kultúru svojím mnohostranným talentom. Jeho význam znásobila kvalita novinárskej činnosti, tvorba literárna a prekladateľská, výtvarné dielo a - ako tvrdí Miloš Forman - ten najnevďačnejší údel spisovateľa: tvorba scenáristická a dramaturgická.

(Juraj Mojžiš)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: časopisy – Jacques Rivette, Convergencie Media History, The Tactile Eye, 30

(Monika Mikušová)

ČO ROBIA ?  
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Sahraa karimi, Marek Urban, Peter Begányi.
NOVINKY – DUŠAN HANÁK NA DVD VO FRANKOFÓNNYCH KRAJINÁCH  
Slovenská kinematografia má opäť možnosť ukázať, že je aktívnou súčasťou dejín európskeho filmu. Po štvorici filmov z domáceho zlatého fondu Slnko v sieti Štefana Uhra, Boxer a smrť Petra Solana, Kristove roky a Vtáčkovia, siroty a blázni Juraja Jakubiska siahlo francúzske vydavateľstvo Malavida po dielach režiséra Dušana Hanáka a vydalo jeho filmy 322, Obrazy starého sveta, Ružové sny a Ja milujem, ty miluješ.

(Mariana Jaremková)

PROGRAM KINA LUMIÈRE  
Program Kina Lumière na mesiac júl 2012
CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v júli 2012?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu.Čo nám neuniklo v priebehu júna 2012?
HODNOTENIE FILM.SK – SLOVENSKÍ FILMOVÍ VEDCI A KRITICI HODNOTIA SLOVENSKÉ CELOVEČERNÉ FILMY PRVÉHO POLROKU  
V roku 2012 malo počas prvých šiestich mesiacov v slovenských kinách premiéru až desať domácich titulov a do konca roku je zatiaľ avizovaný viac než dvojnásobný počet noviniek. Z desiatich doterajších premiér prinášame v tomto čísle hodnotenie siedmych filmov.

(Miro Ulman)

MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – Shina&Dano/Longital 
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
10. Bažant Kinematograf 2012, Letná filmtopia, 22. Letný filmový festival HAH 2012, Letný workshop MPhilms 2012, 14. Letný filmový seminár 4 živly, 47. MFF Karlovy Vary, 38. LFŠ Uherské Hradiště

(Mariana Jaremková)

PREMIÉRY 2012 – DRUHÝ POLROK V SLOVENSKÝCH KINÁCH  
Počas prvého polroka 2012 malo v slovenských kinách premiéru 133 filmov. Teda o 36 viac než za prvých šesť mesiacov minulého roku. Na ten druhý ich distribútori naplánovali zatiaľ 111. Aj keď určite ešte nastanú nejaké zmeny, zdá sa, že v roku 2012 bude v slovenských kinách rekordný počet premiér.

(Miro Ulman)

ROZHOVOR – DOKUMENTARISTA IVAN OSTROCHOVSKÝ 
Ivan Ostrochovský je filmový teoretik aj praktik v jednom. Na VŠMU študoval najskôr filmovú vedu, ktorej sa venoval aj na doktorandskom štúdiu, neskôr vyštudoval aj réžiu dokumentárneho filmu. Okrem režisérskej činnosti, pod ktorú spadá tvorba televíznych relácií, dokumentárnych aj hraných filmov je tiež producentom, ktorý iniciuje a realizuje nielen vlastné projekty. O súčasnej situácii v slovenskom audiovizuálnom priestore hovorí, že „je super“, ale môže sa to zmeniť zo dňa na deň.

(Natália Bokníková)

AKTUÁLNE– FILMOVÉ ČÍSLA ROKU 2011 
V máji bola na filmovom trhu počas MFF v Cannes už jubilejný pätnásty raz prezentovaná publikácia Focus – World Film Market Trends, ktorú vydáva Európske audiovizuálne observatórium (EAO). Pre mnohých je to len veľa písmeniek, čísel a grafov, ale pri pozornejšom pohľade v nej nájdete mnoho zaujímavých až prekvapujúcich informácií z európskej a svetovej kinematografie za uplynulý rok. Vybrali sme pre vás niekoľko z nich.

(Miro Ulman)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Festival Slobody, Jožinko v pohybe, Aktuálna uzávierka Eurimages, Akcie v predajni KLAPKA.SK...
AKTUÁLNE– TANEC MEDZI ČREPINAMI MAREKA ŤAPÁKA 
V našich kinách môžu diváci už niekoľko dní vidieť nový slovenský film, plný emócií, vizuálne atraktívnych záberov slovenskej prírody, a predovšetkým film, plný spevu, hudby a tanca. Herec, tanečník a režisér Marek Ťapák snímkou Tanec medzi črepinami obnovuje u nás už takmer zabudnutý žáner tanečného filmu a tzv. ľudový muzikál, ktorý dominoval v rozsiahlej tvorbe jeho otca Martina Ťapák. Avšak folklórne tradície sú tu prezentované v novom štylizačnom šate a formou lyrických výjavov.

(Lenka Kuchtová)

PROFIL – HUDOBNÝ SKLADATEĽ ILJA ZELJENKA 
Keď mám rozmýšľať o Iljovi tak vždy sedím v Harmónii pri ,,bazéne“. Popíjame lacný koňak, Ilja samozrejme fajčí. Jeho žena nám prinesie kávu a potom sa venuje roľníčeniu na svojej monumentálnej skalke. Je teplo, ale stromy zo záhrady vrhajú gigantické tiene. Po druhom koňaku odhadujeme teplotu tieňa.

(Ivan Ostrochovský)

PROFIL – KAMERAMAN IGOR LUTHER  
„Hodnotia vás podľa posledného filmu. Čo bolo kedysi, pred rokmi, neplatí. Dôležitý je len posledný film,“ zhodnotil svoj status „toho, ktorý vo svete filmu niečo znamená“ v jednom rozhovore kameraman Igor Luther. Debutoval v roku 1967 celovečerným filmom Juraja Jakubiska Kristove roky (s týmto režisérom potom ešte stihol nakrútiť film Vtáčkovia, siroty a blázni).

(Mariana Jaremková)

DVD NOSIČE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Alois Nebel, Lóve, Monty Python: Zmysel života, Pygmejovia - Deti džungle

(Miro Ulman)

SVET SPRAVODAJSKÉHO FILMU – TÝŽDEŇ VO FILME 
Filmové týždenníky sú dnes vzácnosťou. Kedysi sa premietali pred každým uvedením filmu v kinách, dnes ukazujú históriu v nových súvislostiach. Vo svojom programe ich ponúka TA3. Ktoré z nich sa oplatí vidieť tento mesiac?

(Rudolf Urc)

TIPY NA MESIAC – KINO LUMIÈRE V JÚLI 
Kino Lumière ponúka každý mesiac bohatý a pestrý program zo svetovej i slovenskej kinematografie. V júli odporúča filmy: filmový publicista František Gyárfáš.
JUBILEÁ - JÚL / AUGUST 2012 
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v júli a auguste 2012?
KLAPKA.SK – NAJPREDÁVANEJŠIE PUBLIKÁCIE A DVD NOSIČE 
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za jún 2012
PRÍLOHA – FILMOVÉ ČÍTANIE 
Edičné oddelenie Slovenského filmového ústavu pripravuje na rok 2012 publikáciu filmovej teoretičky Evy Filovej Eros, sexus, gender v slovenskom filme, v ktorej pátra po slovenskom variante erosu, zakorenenom sexizme a rodových stereotypoch v domácej kinematografii v časovom rozmedzí od prvého Jánošíka až po najnovšiu produkciu.

(Eva Filová)

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF