,

A-Team

Premiéra:
17.06. 2010
Cesta

Premiéra:
08.07. 2010
I Love You Phillip Morris

Premiéra:
08.07. 2010
Kick-Ass

Premiéra:
29.07. 2010
Legenda o Lietajúcom ...

Premiéra:
29.07. 2010
Mamas & Papas

Premiéra:
01.07. 2010
Oko nad Prahou

Premiéra:
01.07. 2010
Panika v mestečku

Premiéra:
08.07. 2010
Pomsta chlpáčov

Premiéra:
22.07. 2010
Predátori

Premiéra:
08.07. 2010
Shrek: Zvonec a koniec

Premiéra:
15.07. 2010
The Crazies

Premiéra:
24.06. 2010
To bol zajtra žúr

Premiéra:
15.07. 2010
Twilight sága: Zatmenie

Premiéra:
01.07. 2010
U23D

Premiéra:
10.06. 2010
Začiatok

Premiéra:
22.07. 2010
Zatiaľ spolu, zatiaľ nažive

Premiéra:
29.07. 2010
 
SLOVO NA ÚVOD  
Situácia v slovenskej kinematografii sa vzhľadom na počet domácich premiér oproti vlaňajšku zmenila. Za uplynulý polrok mal premiéru len jeden majoritne slovenský film, druhý prichádza do kín v júli.

(Simona Nôtová)

PLUS/MÍNUS MESIACA  
Dušan Hudec, Andrej Zmeček: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM – 12. ŠTYRI ŽIVLY  
Dvanásty ročník filmového seminára 4 živly opäť ponúkne spojenie filmovej kultúry s príjemným oddychom. Prinesie dobré filmy, rôznorodé sprievodné podujatia i zaujímavých hostí.

(Eva Michalková)

NOVINKY – LEGENDA O LIETAJÚCOM CYPRIÁNOVI  
Letné mesiace sú obvykle obdobím ničnerobenia, v slovenskom filme to však tentoraz neplatí. Po niekoľkých neúrodných mesiacoch bude mať premiéru historický film Mariany Čengel Solčanskej.

(Eva Michalková)

TÉMA – FILMOVÉ TÝŽDENNÍKY  
V lete si pripomíname vydanie prvého slovenského spravodajského týždenníka Týždeň vo filme, vyšiel pred šesťdesiatimi piatimi rokmi. Týždenníky v slovenskej kinematografii zohrali dôležitú úlohu.

(Simona Nôtová)

NIEČO Z VŠMU – ŠTUDENTSKÝ FILM V ROKU 09/10  
Tvorba filmových škôl sa často interpretuje ako cesta, na konci ktorej sa črtajú nejasné obrysy umeleckého diela. Filmy študentov FTF VŠMU zo školského roka 09/10 sa naopak môžu právoplatne pýšiť statusom umeleckých diel.

(Peter Balko)

RECENZIA – HADEWIJCH - MEDZI KRISTOM A ALAHOM  
Francúzsky režisér Bruno Dumont opäť predviedol zručnosť prepojiť do jednotného príbehového kontextu na pohľad nezlučiteľné témy. Film spája na pozadí viacerých úrovní lásky svet viery a fanatizmu.

(Zuzana Štefunková)

DVD NOSIČE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Balada o Narajame, Divoká planéta, Vicky Cristina Barcelona, Zastav a neprežiješ 2: Vysoké napätie

(Jaroslav Procházka)

PROFIL – MILOSLAV LUTHER  
Slovenský režisér Miloslav Luther oslávi v auguste svoje 65. narodeniny. Podľa vlastných slov namiesto oslavovania premýšľa, aký kus cesty prešiel a čo by ešte chcel zvládnuť. Pripravuje svoj nový film Krok do tmy.

(Eva Križková)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
O Európsku filmovú cenu zabojujú Líštičky a Hranica, Filmový chodník slávy už aj v Bratislave, Nový informačný zdroj z oblasti kinematografie, Augustové premiéry v kinách...
ČO ROBIA ?  
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Dodo Šimončič, Andrej Kolenčík, Miro Remo
PROGRAM KÍN  
Program kín na mesiac júl / august 2010
JUBILEÁ - JÚL A AUGUST 2010  
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v júli a auguste 2010?
KLAPKA.SK – NAJPREDÁVANEJŠIE PUBLIKÁCIE A DVD NOSIČE  
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za jún 2010
MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – JOZEF GERTLI DANGLÁR 
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
2. Mladý slovenský film, 8. Bažant Kinematograf, 20. Letný filmový festival HAH, 3. Fest Anča, 3. Letný workshop MPhilms, 12. Štyri živly, 45. MFF Karlove Vary, 36. LFŠ Uherské Hradište...

(Eva Michalková)

PREMIÉRY 2010 – DRUHÝ POLROK V SLOVENSKÝCH KINÁCH 
Zatiaľ čo vlani bolo na druhý polrok naplánovaných 105 premiér, tento rok je ich zatiaľ 89, i keď je pravdepodobné, že toto číslo sa do konca roka zmení. Čo nás čaká v ďalších mesiacoch v slovenských kinách?

(Miro Ulman)

ROZHOVOR – MILAN ČORBA 
Kostýmový výtvarník, scénograf a pedagóg Milan Čorba má za sebou bohatú filmografiu, ktorá svedčí o všestrannosti jeho talentu. Čerstvý držiteľ Krištáľového krídla za celoživotné dielo stále tvorí pre film aj divadlo.

(Mariana Jaremková)

OHLASY – MFF FESTROIA SETÚBAL  
Nestáva sa často, aby medzinárodný filmový festival venoval samostatnú sekciu slovenskej kinematografii. A práve takýto sviatok sme zažili od 4. do 13. júna 2010 na 26. MFF Festroia v Portugalsku.

(Jaroslav Hochel)

RECENZIA – MAMAS & PAPAS 
Režisérka mozaikovitou formou predstavuje štyri partnerské páry a ich vzťah k rodičovstvu. Film odhaľuje bohaté vnútorné svety postáv, rôznorodosť a naturálnosť scén sa stretávajú v pôsobivej a zároveň iritujúcej forme.

(Eva Perďochová )

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Věra Chytilová zblízka, Sam Peckinpah a jeho filmy, Režisér, To by mohl být film

(Peter Ulman)

PROFIL – ŠTEFAN UHER 
Iba málo osobností zasiahlo do vývoja slovenskej kinematografie tak výrazne, ako režisér Štefan Uher. Jeho filmy vždy nastoľovali etické otázky a hľadali nové spôsoby filmovej reči.

(Eva Michalková)

PROFIL – MILAN KŇAŽKO 
Okrúhle výročie narodenia si pripomína aj slovenský divadelný a filmový herec Milan Kňažko. Bývalý politik a riaditeľ TV JOJ pôsobí v súčasnosti v divadlách v Bratislave a v Prahe a hrá v televíznych filmoch.

(Eva Michalková)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje..., East Silver a Slovenský deň v Jihlave, Medzinárodná súťaž scenárov, Termín uzávierky na Festival Azyl...
DR. DIVNOLÁSKA – FILMY NA YOUTUBE  
Najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. A ešte rôznejšie odpovede od Dr. Divnolásku.

(Miro Ulman)

CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v júli 2010?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ 
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu. Čo nám neuniklo v priebehu mája a júna 2010?

(Simona Nôtová)

PRÍLOHA – FILMOVÉ ČÍTANIE 
Jednou z publikácií, ktorú aktuálne pripravuje na vydanie edičné oddelenie SFÚ, je profil humoristu, karikaturistu, výtvarníka, animátora a režiséra Viktora Kubala. Pod názvom Hovory s Kubalom ju napísal Rudolf Urc. My vám prinášame úryvok z nej.

(Rudolf Urc)

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF