,

Bratislavafilm

Premiéra:
30.07. 2009
Doba ľadová 3

Premiéra:
02.07. 2009
Fígle

Premiéra:
16.07. 2009
Harry Potter a Polovičný ...

Premiéra:
16.04. 2009
Občan Havel přikuluje

Premiéra:
16.07. 2009
Piatok trinásteho

Premiéra:
23.07. 2009
Posledný dom naľavo

Premiéra:
30.07. 2009
Predčítač

Premiéra:
02.07. 2009
Případ nevěrné Kláry

Premiéra:
29.07. 2009
Proměny

Premiéra:
02.08. 2009
Spojenie nenadviazané

Premiéra:
23.07. 2009
Štvanec IRA

Premiéra:
30.07. 2009
V mene kráľa

Premiéra:
30.07. 2009
Verejní nepriatelia

Premiéra:
09.07. 2009
Všetky moje ex

Premiéra:
02.07. 2009
Vzbura v Seattli

Premiéra:
09.07. 2009
 
SLOVO NA ÚVOD  
Desiaty ročník Film.sk je vo viacerých ohľadoch výnimočný. V histórii nášho časopisu sa ešte nestalo, aby bol domáci film na titulnej strane bez výnimky každý mesiac.

(Simona Nôtová)

PLUS/MÍNUS  
Marek Kuboš, Paľo Korec, Alexandra Strelková: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM  
7. Bažant kinematograf 2009, Festival kórejského filmu, 13. Bažant Pohoda 2009, 19. Letný filmový festival HAH 2009, 11. Letný filmový seminár Štyri živly, 44. MFF Karlove Vary...

(Eva Michalková)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
O Európsku filmovú cenu zabojujú aj slovenské filmy, MFF Bratislava má nového umeleckého riaditeľa, Na jeseň príde do kín Jánošík...
NOVINKY – BRATISLAVAFILM  
Zdá sa, že v slovenskej kinematografii začína ožívať žánrový film. Do kín prichádza undergroundový film z mestského prostredia v réžii iba 21-ročného Jakuba Kronera.

(Eva Michalková )

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Súťaž o najlepší animovaný spot MAYA award, Filmové súťaže pod hlavičkou Azylu...
RECENZIA – ŽENY MÔJHO MUŽA  
Ženy môjho muža začína sľubne. Je to film, ktorý mohol ísť ďalej, no ostal niekde na polceste. Radikálne zvraty v deji v konečnom dôsledku oslabili silu filmu..

(Eva Michalková)

ŠTUDENTSKÝ FILM 08/09 – FTF VŠMU  
Tvorba Filmovej a televíznej fakulty VŠMU je bohatá a hutná, napriek nedostatku financií študentské filmy kráčajú vlastnou cestou do medzinárodnej sféry.

(Peter Balko )

SOUNDTRACKY  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na CD: 66 sezón, Cooking History, Tango s komármi

(Miro Ulman)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: The West in Early Cinema, Transfigurations, Filmtheorie zur Einführung, Filmové žánre

(Monika Mikušová)

DR. DIVNOLÁSKA – LEN MAJKA Z GURUNU?  
Najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. A ešte rôznejšie odpovede od Dr. Divnolásku.

(Miro Ulman)

JUBILEÁ – JÚL – AUGUST 2009  
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v júli a auguste 2009?
PROGRAM KÍN  
Program kín na mesiac júl, august 2009
MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – PETER PIŠŤANEK 
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
HODNOTENIE FILM.SK 
Slovenskí filmoví vedci a kritici hodnotia slovenské celovečerné filmy: Pavel Branko, Martin Ciel, Eva Filová, Jaro Hochel, Martin Kaňuch, Václav Macek, Eva Michalková, Jelena Paštéková.
KALENDÁRIUM – 11. ŠTYRI ŽIVLY 
Letný filmový seminár Štyri živly vstupuje do ďalšej dekády svojej existencie. Hlavnou témou nového ročníka bude Noc, seminár prinesie okrem projekcií aj bohatý sprievodný program.

(Daniela Chlapíková)

PREMIÉRY 2009 – DRUHÝ POLROK V SLOVENSKÝCH KINÁCH 
V druhom polroku 2009 sa k divákom konečne dostane veľkofilm Jánošík – Pravdivá história. Na druhú polovicu roka je celkovo naplánovaných až 105 distribučných premiér.

(Miro Ulman)

ROZHOVOR – VLADO BALCO 
Vlado Balco v júli oslávi okrúhle narodeniny. Vo svojom veku má za sebou bohatú filmografiu a pestré skúsenosti. Nedávno dokončil film o kameramanovi Vincentovi Rosincovi.

(Eva Križková)

TÉMA – LETNÉ KINÁ EŠTE NEVYMRELI  
Z pohľadu obyvateľa hlavného mesta je premietanie pod holým nebom už minulosťou, ale ešte stále sú slovenské mestá a mestečká, kde žijú ľudia, ktorí letné kiná udržiavajú pri živote.

(Miro Ulman)

RECENZIA – FÍGLE 
Fígle sú komorným dielom, ktoré nechce ohúriť dramatickosťou ani silným príbehom. Film prináša impresívny obraz niekoľkých letných dní, počas ktorých sa môžu udiať zázraky.

(Žofia Bosáková)

ŠTUDENTSKÝ FILM 08/09 – FDU AU  
Študenti Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici prežili rok prestavby, napriek absencii vhodných priestorov zaznamenala ich tvorba úspechy doma aj v zahraničí.

(René Zabloudil)

DVD NOSIČE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Tobruk, Rabaka, Falošný princ, Posledná légia

(Miro Ulman)

ČO ROBIA ? 
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Juraj Krasnohorský, Joanna Kozuch, Pavol Barabáš
ZO ZÁKULISIA - "UTAJENÉ" FILMOVÉ PROJEKCIE 
Vidieť kvalitné filmy na Slovensku kedysi nebolo samozrejmosťou. Existovali však tzv. „utajené“ projekcie, pod ktorých organizáciu sa podpísal Vladimír Dubecký. Ako si na ne spomínajú pamätníci?

(Simona Nôtová )

ČO SA STALO ZA 30 DNÍ 
Napriek zdanlivému stavu stagnácie v slovenskej kinematografii sa každý mesiac čosi udeje. Čo nám neuniklo v priebehu mája a júna 2009?

(Simona Nôtová)

PRÍLOHA – FILMOVÉ ČÍTANIE 
V súčasnosti sa v edičnom oddelení SFÚ pripravuje na vydanie publikácia so zameraním na ázijské kinematografie pod názvom Filmový zemepis. Uverejňujeme krátke úryvky z jej prvej časti, venovanej čínskemu filmu.

(Viera Langerová)

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF