,

Bling Ring

Premiéra:
13.06. 2013
Hurá na Francúzsko

Premiéra:
13.06. 2013
Len Boh odpúšťa

Premiéra:
06.06. 2013
Meteora

Premiéra:
27.06. 2013
Muž z ocele

Premiéra:
20.06. 2013
Po zániku Zeme

Premiéra:
13.06. 2013
Podfukári

Premiéra:
13.06. 2013
Príšerky: Univerzita

Premiéra:
20.06. 2013
Rozkoš v oblakoch

Premiéra:
23.05. 2013
Star Trek: Do temnoty

Premiéra:
06.06. 2013
Svetová vojna Z

Premiéra:
27.06. 2013
Tranz

Premiéra:
13.06. 2013
 
SLOVO NA ÚVOD  
V súčasnosti si český a slovenský film nemôže sľubovať veľké medzinárodné úspechy, pretože svet zaujímajú iné, nepokojnejšie regióny. Takto sa vyjadril český filmový publicista Jan Lukeš v rozhovore, ktorý nájdete na stránkach aktuálneho Film.sk. V poslednom čase (a z času na čas) sa však objavujú správy o nemalých festivalových úspechoch slovenských (či slovensko-českých) filmov. A ako napovedá titulok článku o prehliadke Finále Plzeň, neraz za tým treba hľadať ženu. Teraz najmä Miru Fornay, ktorá s filmom Môj pes Killer zvíťazila aj na slávnom festivale v Rotterdame.

(Daniel Bernát)

MYSLÍM SI  
Richard Blech: Čo pozitívne/negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM - 21. ART FILM FEST  
Tohtoročný 21. Art Film Fest čaká niekoľko zmien, no program festivalu opäť stavia na divácky osvedčené sekcie doplnené o novú ponuku, ktorá reaguje na aktuálne filmové dianie vo svete. Festival počas júna zaostrí napríklad na pozoruhodné diela ázijskej kinematografie, „nanovo“ predstaví škandinávsky film a súťažná sekcia „objaví“ nádejné talenty.

(Mariana Jaremková)

TÉMA – SCENÁRISTICKÉ A DRAMATURGICKÉ WORKSHOPY: UNIVERZÁLNY LIEK NA NEDUHY HRANÝCH FILMOV?  
V roku 2011 bol na Berlinale po dvadsiatich rokoch uvedený slovenský film – celovečerný debut Zuzany Liovej Dom v sekcii Forum. Na začiatku roka 2013 zvíťazil Môj pes Killer, druhé celovečerné dielo Miry Fornay, na najvýznamnejšom svetovom festivale nezávislých filmov v Rotterdame. Rastúca cirkulácia medzi domácim a medzinárodným audiovizuálnym priestorom prirodzene otvára aj tému postavenia scenáristických a dramaturgických workshopov, ich prínosov a limitov vo vzťahu k vývoju slovenskej kinematografie.

(Žofia Bosáková)

RECENZIA – ROZKOŠ V OBLAKOCH PEDRA ALMODÓVARA  
Filmy Pedra Almodóvara si buď zamilujete, alebo si ten jeden pozriete hneď dva razy: prvý a posledný. Platí to aj o jeho novinke Rozkoš v oblakoch, ktorá je koncentrátom kabaretnej a sexualityplnej bizarnosti a absurdnosti.

(Kristína Aschenbrennerová)

50. VÝROČIE SFÚ – HISTÓRIA SFÚ  
Jánošík a Jánošíci
Slovenský filmový ústav si tento rok pripomína 50. výročie svojho vzniku a mesačník Film.sk pri tejto príležitosti informuje o jeho histórii. Séria článkov, ktorá bude vychádzať do konca roku 2013, mapuje dejiny SFÚ po jednotlivých dekádach očami jeho zamestnancov. Pokračujeme rokmi sedemdesiatymi.

(Mariana Jaremková)

OHLASY – 26. FINÁLE PLZEŇ  
Do zvučky prehliadky českých celovečerných a dokumentárnych filmov Finále Plzeň pribudli v jeho 26. ročníku, ktorý sa uskutočnil 21. až 27. apríla 2013, zábery z minuloročného víťazného filmu. Z filmu Zuzany Liovej Dom.

(Zuzana Mistríková)

DVD NOSIČE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Apokalypsa, fantóm opery, Závet profesora Dowella, Listy mŕtveho

(Jaroslav Procházka)

IN MEMORIAM – MILAN ČORBA  
Jeho práca je obsiahnutá v rade výborných filmov, presnejšie by však bolo povedať, že sa o ich kvalitu sám pričinil. Kostýmový výtvarník Milan Čorba patril vo svojom odbore k elite a vedeli to aj režiséri ako Martin Hollý, Štefan Uher, Juraj Jakubisko, Dušan Hanák, Peter Solan, Dušan Trančík, Martin Šulík a mnohí ďalší. Vlastne všetci, aj tí, ktorí s ním nemali možnosť spolupracovať.

(Daniel Bernát)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
Pandy získali cenu v Cannes, Slovenská filmová a televízna akadémia má nové vedenie, V Bratislave sa uskutoční Maia Workshop, Zomrel Peter Mankovecký, Predajňa Klapka.sk má už päť rokov, Fest Anča predstaví to dobré z animovanej tvorby, Kongres FIAF v Barcelone, Prezentácia výročnej správy AVF, Dušan Rapoš jubiluje, Digitalizácia pokračuje
SVET SPRAVODAJSKÉHO FILMU – TÝŽDEŇ VO FILME  
Filmové týždenníky sú dnes vzácnosťou. Kedysi sa premietali pred každým uvedením filmu v kinách, dnes ukazujú históriu v nových súvislostiach. Vo svojom programe ich ponúka TA3. Ktoré z nich sa oplatí vidieť tento mesiac?

(Rudolf Urc)

PROGRAM KINA LUMIÈRE  
Program Kina Lumière na mesiac jún 2013
CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v júni 2013?
KLAPKA.SK A KINO LUMIÈRE  
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za máj 2013 a najnavštevovanejšie filmy v Kine Lumière v apríli 2013.
PRÍLOHA – ČESKÁ KINEMATOGRAFIA V ROKU 2012  
Nie je jednoduché hodnotiť, aký bol rok 2012 pre českú kinematografiu. V jeho priebehu sa striedali negatívne a pozitívne tendencie. Oficiálne hodnotenie bude asi pozitívne: konečne bol napriek prezidentovmu vetu schválený nový zákon, podarilo sa posunúť Národný filmový archív bližšie k myšlienke „filmového inštitútu“ a dokonca výsledky filmovej distribúcie boli lepšie než v roku 2011. Ale nie všetky procesy sú také jednoznačné a až tento rok ukáže, aký dosah budú mať jednotlivé udalosti na ďalší vývoj českej kinematografie. Ministerka kultúry Alena Hanáková, ktorá do funkcie nastúpila 20. decembra 2011, vydržala celý rok, hoci to často vyzeralo neuveriteľne.

(Aleš Danielis)

MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – INGRID HRUBANIČOVÁ 
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
19. MFF Envirofilm, Prehliadka slovenských filmov – EFA, Archívne kino – téma: Jean Gabin, Alain Delon a Simone Signoret vo francúzskych kriminálkach, 6. Dolce Vitaj, Výročia a osobnosti: Agnes Varda a Tony Richardson, Filmový kabinet špeciál: Dušan Hanák, EuroFilmClub: Pásmo rumunských filmov, Poľský večer: Stredná Európa ide na slobodu, Nový hudobný cyklus Music & Film – Led Zeppelin: Celebration Day, Výročia a osobnosti: Radúz Činčera a Jiří Krejčík, 21. MFF Art Film Fest, Kino-Ikon Plus: Posledná adresa

(Mariana Jaremková)

ROZHOVOR – JAN LUKEŠ 
Český literárny, filmový a televízny publicista, historik a kritik Jan Lukeš bol uplynulý mesiac v Bratislave, kde spolupracoval na nakrúcaní nových častí seriálu Zlatá šedesátá a zároveň prezentoval svoju novú knihu Diagnózy času. Český a slovenský poválečný film (1945 – 2012). Ako autora ho zaujímal predovšetkým paradox úlohy filmu. Čo to znamená a aké ďalšie motívy jeho publikácia obsahuje, to Jan Lukeš približuje v nasledujúcom rozhovore.

(Martin Palúch)

RECENZIA – PÁTRANIE PO SUGAR MANOVI MALIKA BENDJELLOULA 
Pátranie po Sugar Manovi, dokument švédskeho režiséra Malika Bendjelloula, začal svoju púť na festivale Sundance, kde v roku 2012 získal dve ceny. Film bol pôvodne plánovaný pre švédsku televíziu a spočiatku nemal veľké ambície, ale podobne ako jeho hlavný hrdina aj on našiel svoju slávu. Čoskoro zvíťazil na veľkých svetových festivaloch a získal aj Oscara za najlepší dokumentárny film.

(Vladana Hrivnáková)

RECENZIA – KAUZA CERVANOVÁ ROBERTA KIRCHHOFFA  
Uvedenie nového slovensko-českého dokumentu Kauza Cervanová do kín sprevádza nebývalý mediálny záujem, ktorý filmu dodáva punc udalosti. Strhnúť sa nechali aj inak zdržanliví mienkotvorcovia z radov filmových kritikov, ktorí bezprostredne po premiére šírili zvesť o „veľkom“ filme „svetovej úrovne“. Hovorilo sa o ňom roky, preto je ťažké ubrániť sa očakávaniam: Bude to detektívka? Investigatívna publicistika? Filmová obhajoba? Obžaloba? Bude to skutočne ten „veľký“ film o socialistickej minulosti a post-socialistickej prítomnosti?

(Pavel Smejkal)

50. VÝROČIE SFÚ – ODDELENIA SFÚ 
Enormný záujem je o materiály z Koliby
Navonok sa možno zdá, že Slovenský filmový ústav (SFÚ) je chladná kamenná budova, zvnútra je to však organizmus v neustálom pohybe. Skrývajú sa pod ním názvy oddelenie filmových podujatí, Audiovizuálne informačné centrum, edičné oddelenie a Film.sk, odde-lenie dokumentácie a knižničných služieb, Digitálna audiovízia, Klapka.sk, oddelenie fil- mového archívu. Aby tieto názvy nezneli len úradne či fádne, ponúkame sériu článkov s predstavením činností a výstupov ľudí, ktorí v ústave pôsobia. V júni prichádza na rad oddelenie dokumentácie a knižničných služieb.

(Simona Nôtová)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE - DIAGNÓZY ČASU. ČESKÝ A SLOVENSKÝ POVÁLEČNÝ FILM (1945 – 2012) JANA LUKEŠA 
Jan Lukeš je z tých, ktorí sú cítiť človečinou. Propagátor kultúry, zástanca humanizmu, slobody a občianskej cti. Pred desiatimi rokmi prispel k osvetleniu politicky atakovaného osudu filmára Pavla Juráčka – ako scenárista výborného hraného dokumentu a editor obsiahlych denníkov, českého vydavateľského činu roka. Jeho ďalším výrazným životným vkladom do percepcie kultúry s dôrazom na jej umelecké kritériá aj ľudské dimenzie bola autorská spolupráca na televíznom dokumentárnom cykle Zlatá šedesátá, uvedenom v roku 2009 a nasledovanom dvojdielnym filmovým zostrihom.

(Peter Ulman)

ČO ROBIA ? 
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Natália Guzikiewiczová, Marek Mackovič, Rasťo Boroš
PROFIL - ELO HAVETTA 
V hranom filme začínal ako 31-ročný, nakrútil dva dlhometrážne hrané filmy (Slávnosť v botanickej záhrade, Ľalie poľné), niekoľko študentských, spolupracoval na televíznych magazínoch Lastovička a Ráčte vstúpiť. Zomrel 37-ročný, a predsa neodmysliteľne patrí do generácie, ktorá zmenila tvár slovenského filmu. Elo Havetta by mal v júni 75 rokov.

(Richard Blech)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Aktuálne uzávierky
TIPY NA MESIAC – KINO LUMIÈRE V JÚNI 
Kino Lumière ponúka každý mesiac bohatý a pestrý program zo svetovej i slovenskej kinematografie. V júni odporúča filmy: vedúci mediatéky SFÚ Jaroslav Procházka..
JUBILEÁ - JÚN 2013 
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v júni 2013?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ 
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu. Čo nám neuniklo v priebehu mája 2013?
PRÍLOHA – SLOVENSKÁ KINEMATOGRAFIA V ROKU 2012 
V roku 2012 sme zaznamenali rekordný počet vyrobených dlhometrážnych slovenských filmov – dvadsaťdva, z toho jedenásť minoritných koprodukcií. Navyše zo siedmich stopercentne slovenských produkcií bolo až šesť debutov! Rekordný bol i počet premiér (226). Naopak, počet kín klesol na historické minimum (146). Vláda Slovenskej republiky schválila návrh Stratégie digitalizácie kín od ministerstva kultúry. Všetky tieto i ďalšie informácie sú zhrnuté v Správe o stave slovenskej audiovízie v roku 2012, ktorú každoročne vydáva a prezentuje na MFF v Cannes kancelária MEDIA Desk Slovensko. Vo Film.sk ju publikujeme v skrátenej verzii, v kompletnej podobe ju nájdete na webovej stránke www.mediadeskslovakia.eu.

(Miro Ulman)

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF