,

21 Jump Street

Premiéra:
14.06. 2012
Ahoj! Ako sa máš?

Premiéra:
28.06. 2012
Ako porodiť a nezblázniť sa

Premiéra:
28.06. 2012
Doba ľadová 4

Premiéra:
28.06. 2012
Don’t Stop

Premiéra:
21.06. 2012
Krst

Premiéra:
04.06. 2012
Lono

Premiéra:
28.06. 2012
Madagaskar 3

Premiéra:
14.06. 2012
Nedotknuteľní

Premiéra:
07.06. 2012
Piraňa 3DD

Premiéra:
14.06. 2012
Příliš mladá noc

Premiéra:
31.05. 2012
Prometheus

Premiéra:
07.06. 2012
Tanec medzi črepinami

Premiéra:
21.06. 2012
Tigre v meste

Premiéra:
07.06. 2012
Zásnuby na dobu neurčitú

Premiéra:
21.06. 2012
 
SLOVO NA ÚVOD  
Film.sk sa v posledných číslach častejšie venuje slovenskému animovanému filmu. Dôvod je zrejmý a dokonca s prívlastkom pozitívny. Animovaná tvorba na Slovensku experimentuje, redefinuje zastarané pojmy a robí to dobre. Zaslúži si preto aj uvedenie na veľkom plátne.

(Mariana Jaremková)

PLUS/MÍNUS MESIACA  
Gejza Dezorz, Vladislava Plančíková, Vanda Raýmanová: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
NOVINKY – DUST AND GLITTER  
Krátky animovaný film Dust and Glitter kreatívneho dua Michaela Čopíková a Veronika Obertová vstupuje do slovenských kín ako predfilm českej snímky Príliš mladá noc. Príbeh filmu Dust and Glitter je inšpirovaný pobytom Michaely Čopíkovej v San Franciscu, ktoré je známe aj svojím liberálnym a tolerantným postojom k bezdomovectvu.

(Mariana Jaremková)

NOVINKY – TIGRE V MESTE  
Rok 2012 je bohatý na celovečerné filmové debuty. Juraj Krasnohorský sa ako režisér uvedie filmom Tigre v meste. Kriminálna komédia o partii priateľov – Jazvecovi, Hyene, Holubovi a Jazvečíkovi je príbehom o duši, ktorá hľadá inú spriaznenú dušu. Ďalší zo série nízkorozpočtových filmov bude mať premiéru 7. júna.

(Mariana Jaremková)

OHLASY – 65. MFF CANNES  
V dňoch od 16. do 27. mája 2012 sa uskutočnil jubilejný 65. ročník MFF Cannes. Táto najväčšia a najvýznamnejšia filmová udalosť predstavuje nielen promenádu veľkých hviezd filmového plátna, prechádzajúcich sa po slávnom červenom koberci, ale aj významné stretnutia filmových profesionálov, ktorí majú jedinečnú šancu prezentovať filmovému svetu svoje projekty a získať dôležité zahraničné kontakty ako predpoklady na medzinárodnú spoluprácu.

(Lenka Kuchtová)

TÉMA – ČO POMÔŽE 35 MM KINÁM?  
Nie je to až tak dávno, čo sa cinefilovia na každú projekciu z iného nosiča než 35 mm pásu pozerali ako na čosi nedôstojné. Dnes je situácia podstatne iná. Digitálna projekcia sa neporovnateľne skvalitnila a premietanie z DCP nosiča v rozlíšení 2K (resp. 4K) sa nedá porovnávať s projekciami z Barca na prelome 80. a 90. rokov. Čo je však podstatnejšie, od apríla tohto roku môžeme premiéry v našich kinách na 35 mm nosičoch zrátať na prstoch jednej ruky.

(Miroslav Ulman)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Aktuálne uzávierky....
RECENZIA – PRÍLIŠ MLADÁ NOC OLMA OMERZUA  
Sú filmy, ktoré majú šancu páčiť sa väčšine, alebo aj také, čo sú odsúdené k zániku, no a potom ešte tie, ktoré rozdelia divácku obec na fanúšikov a prudkých odporcov. Film mladého slovinského režiséra Olma Omerzua (1984) Príliš mladá noc bude asi patriť do poslednej skupiny.

(Zuzana Mojžišová)

DVD NOSIČE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Prelet nad kukučím hniezdom, Amarcord, Rozbité zrkadlo, Dexter

(Jaroslav Procházka)

IN MEMORIAM– TIBOR BIATH  
Je to veľmi ťažké. Predovšetkým pre rodinných blízkych. Je to ťažké aj pre nás, jeho priateľov, pre filmárov, televíznych tvorcov a pre početné štáby techniky a tvorby. Všetci sme ho mali radi, on tuším ani nemal nepriateľov. Dobrácky pohľad Tibora Biatha odzbrojil každého. V tvorivých štáboch vedel svojou charizmou vytvoriť pokojnú a družnú priateľskú atmosféru. My režiséri sme mali radi Tibora nielen pre jeho pozitívnu povahu. Išlo o viac.

(Eduard Grečner)

TIPY NA MESIAC – KINO LUMIÈRE V JÚNI  
Kino Lumière ponúka každý mesiac bohatý a pestrý program zo svetovej i slovenskej kinematografie. V júni odporúča filmy: scenárista Marek Leščák.
JUBILEÁ - JÚN 2012  
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v júni 2012?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu. Čo nám neuniklo v priebehu mája 2012?
PRÍLOHA – SLOVENSKÁ KINEMATOGRAFIA V ROKU 2011  
Stručný prehľad o dianí v slovenskej kinematografii v roku 2011, legislatíve, finančnej podpore slovenského filmu, produkcii, distribúcii, festivaloch a prehliadkach, doplnený o ďalšie kategórie.

(Miro Ulman)

MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – DOROTA SADOVSKÁ 
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
Osobnosti: Dimitrij Plichta, Juraj Johanides, Božidara Turzonovová, Emília Vášáryová, Prehliadka filmov k semináru Obrazy kolektivizácie, Anasoft litera fest, DOCsk 2012, 18. Envirofilm, 21. Cena Karla Čapka, Prehliadka nórskych filmov v Bratislave

(Mariana Jaremková)

NOVINKY – TANEC MEDZI ČREPINAMI 
Tanec. V kinematografii mal vždy svoje pevné miesto. Aj na Slovensku sa nakrúcali filmy, v ktorých sa emócie hrdinov premieňali na strhujúci pohyb. Žáner tanečných filmov však u nás už takmer úplne vymizol. K jeho koreňom sa chce filmom Tanec medzi črepinami vrátiť herec, tanečník a režisér Marek Ťapák.

(Robert Pospis)

OHLASY – 25. FESTIVAL FINÁLE PLZEŇ 
25. festival Finále Plzeň sa konal 22. - 28. 4. 2012. Dnešná bilančná (a súťažná) prehliadka českého filmu nadväzuje na tri prednormalizačné a dva porevolučné česko-slovenské ročníky. A rovnako ako každodenná česká a slovenská filmová realita, ukázala stále prítomné, síce tenké, ale zároveň nepretrhnuteľné, nitky vzájomnej spolupráce.

(Zuzana Mistríková)

ROZHOVOR – DRAMATURG A PUBLICISTA RUDOLF URC  
Profesor Rudolf Urc (1937) absolvoval dramaturgiu na FAMU (1960), pôsobil ako vedúci dramaturg spravodajského filmu a Štúdia krátkych filmov v Bratislave. V roku 1971 bol „odložený“ do animovaného filmu a stal sa tým mužom v pozadí, ktorý bol pri všetkých kľúčových momentoch slovenskej animovanej tvorby. Spoluzakladateľ Katedry animovanej tvorby na VŠMU, autor prvej teoretickej publikácie o animovanom filme, ako i výpravnej publikácie venovanej Viktorovi Kubalovi oslavuje v júni 75. narodeniny.

(Mariana Jaremková)

Z FILMOVÉHO DIANIA 
Výročná správa AVF, Akcie v predajni Klapka.sk, Európska norma EN 15907:2010
RECENZIA – ANJELI RÓBERTA ŠVEDU 
Ak projekt vznikne v neobvykle krátkom čase a vopred o ňom vieme, že je reakciou na nepodporenie iného projektu – môžeme prepadnúť obavám, že takýto „truc-podnik“ si so sebou ponesie aj všetky negatívne emócie, spojené s odmietnutím – hnev, vzdor, pocity frustrácie, únavu, prehnanú ambíciu zaujať.

(Jana Dudková)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Hollywoodské Top Stars, Šoa v české literatuře a v kulturní paměti, Movies of the 2000s, Mojich 7 životov

(Peter Ulman)

ČO ROBIA ? 
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Dušan Rapoš, Tomáš Vitek, Peter Balcár.
SVET SPRAVODAJSKÉHO FILMU – TÝŽDEŇ VO FILME 
Filmové týždenníky sú dnes vzácnosťou. Kedysi sa premietali pred každým uvedením filmu v kinách, dnes ukazujú históriu v nových súvislostiach. Vo svojom programe ich ponúka TA3. Ktoré z nich sa oplatí vidieť tento mesiac?

(Rudolf Urc)

PROGRAM KINA LUMIÈRE 
Program Kina Lumière na mesiac jún 2012
CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v júni 2012?
KLAPKA.SK – NAJPREDÁVANEJŠIE PUBLIKÁCIE A DVD NOSIČE 
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za máj 2012

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF