,

Fair Game

Premiéra:
23.06. 2011
Imaginárne lásky

Premiéra:
02.06. 2011
Kšeft za všetky prachy

Premiéra:
16.06. 2011
Kung Fu Panda 2

Premiéra:
02.06. 2011
Nickyho rodina

Premiéra:
16.06. 2011
Odcházení

Premiéra:
30.06. 2011
Pán Popper a jeho tučniaci

Premiéra:
23.06. 2011
Paul

Premiéra:
09.06. 2011
Princ a Pruďas

Premiéra:
23.06. 2011
Transformers 3

Premiéra:
30.06. 2011
Tvoj snúbenec, môj milenec

Premiéra:
30.06. 2011
Útek zo Sibíri

Premiéra:
09.06. 2011
V perine

Premiéra:
16.06. 2011
X-Men: Prvá trieda

Premiéra:
02.06. 2011
 
SLOVO NA ÚVOD  
Kamenné kiná na Slovensku zanikajú, nedokážu konkurovať moderným multiplexom. Ale mali by, pretože sú alternatívou vzhľadom na svoju dramaturgiu a program kvalitného filmového umenia.

(Simona Nôtová)

PLUS/MÍNUS MESIACA  
Mariana Čengel Solčanská, František Jurišič, Peter Magát: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM – 19. MFF ART FILM FEST  
Tohtoročný, už 19. MFF Art Film Fest prichádza so sviežim prázdninovým vizuálom a bohatou nádielkou kvalitných filmov z celého sveta. Pre návštevníkov pripravil približne dvesto filmov v šestnástich programových sekciách.

(Eva Michalková)

ROZHOVOR – ZUZANA LIOVÁ  
O scenári Dom sa začalo hovoriť po tom, čo v roku 2007 vyhral scenáristickú súťaž ScripTeast v Cannes. Autorke sa príbeh podarilo nakrútiť a dnes má jej debut za sebou uvedenie na Berlinale a pred sebou otvorenie 19. Art Film Festu.

(Mariana Jaremková)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
Igrice a Ceny filmovej kritiky sú rozdané, Ďalšie úspechy dokumentu Arsy-Versy, Slovenské kino v prvom polčase...
AKTUÁLNE – HOSPODÁRENIE SFÚ ZA MENEJ PEŇAZÍ  
Vedenie Slovenského filmového ústavu (SFÚ) v máji 2011 rekapitulovalo na verejnom odpočte svoju činnosť za uplynulý rok. Okrem dosiahnutých úspechov upozornilo aj na svoje súčasné zložité finančné podmienky.

(Simona Nôtová)

OHLASY – 64. MFF CANNES  
Tento rok malo Slovensko svoju reprezentáciu na 64. MFF Cannes a filmovom trhu Marché du Film už po ôsmy raz. Okrem spoločného pavilónu s Českom sme mali zastúpenie spolu v ôsmich medzinárodných fórach a workshopoch.

(Eva Križková)

RECENZIA – IMAGINÁRNE LÁSKY  
Quebecký filmár Xavier Dolan nakrútil svoj druhý celovečerný film. Námet jeho Imaginárnych lások je prostý, hovorí v nich o partnerskej láske a hľadaní toho pravého. A robí to originálnym spôsobom.

(Zita Hosszúová)

DVD NOSIČE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Mongolsko: V tieni Džingischána, Záprah, Čas grimás, Občiansky preukaz

(Miro Ulman)

PROGRAM KÍN  
Program kín na mesiac jún 2011
JUBILEÁ - JÚN 2011  
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v júni 2011?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu. Čo nám neuniklo v priebehu apríla a mája 2011?
PRÍLOHA – SLOVENSKÁ KINEMATOGRAFIA V ROKU 2010  
V roku 2010 sme v slovenskom audiovizuálnom priemysle zaznamenali dramatický pokles počtu premiér slovenských filmov, na druhej strane sa výrazne zvýšil počet žiadostí o podporu z Audiovizuálneho fondu a zvýšenia tržieb v kinách.

(Miro Ulman)

MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – ERIK ŠILLE 
Osobnosti našej kultúry hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
Programovací seminár zástupcov filmových klubov, Cestovateľské letné kino, 17. MF lokálnych televízii Zlatý žobrák, 19. CINEAMA 2011, 19. MFF Art Film Fest, 6. Animofest, Kinobus...

(Eva Michalková)

NOVINKY – NICKYHO RODINA 
Príbeh Nicholasa Wintona a jeho zachránených detí Slováci spoznali už v roku 1999 v dráme Mateja Mináča Všetci moji blízki. Nový Mináčov dokument Nickyho rodina je film o tom, ako jeden človek môže inšpirovať ľudí na celom svete k dobrým skutkom.

(Eva Michalková)

TÉMA – ODZVONILO KAMENNÝM KINÁM? 
Nie je to tak dávno, keď v okolí Námestia SNP v Bratislave stáli kiná s jedenástimi kinosálami. Dnes z nich už nie je v prevádzke ani jedno a v centre funguje iba kino Mladosť. Kamenné kiná sú na ústupe.

(Miro Ulman)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje..., Termín na prihlasovanie do Cinematik.doc, Uzávierka prvého kola súťaže Cena Tibora Vichtu, Prihláste svoj film na Festival slobody, Uzávierka projektov na 15. MFDF Jihlava...
OHLASY – 24. FINÁLE PLZEŇ  
Festival českých filmov Finále Plzeň v Českej republike tento rok absolvoval už svoj 24. ročník. Ide o vysoko profesionálne podujatie, ktoré nestratilo nič zo svojej príjemnej domáckej atmosféry.

(Ľubica Orechovská)

RECENZIA – ODCHÁZENÍ 
Filmová adaptácia Havlovej vlastnej hry vzbudila protichodné reakcie filmových kritikov. V debute sedemdesiatnika prevláda statickosť obrazu a divadelná inscenovanosť postáv.

(Žofia Bosáková)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Český hraný film 1981 – 1993, Vizuální antropologie – Kultura žitá a viděná, Sedmá pečeť, 501 filmov, ktoré musíte vidieť

(Peter Ulman)

ČO ROBIA ? 
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Dušan Milko, Jana Mináriková, Martin Merc
CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v júni 2011?
REBRÍČKY NÁVŠTEVNOSTI 
Desiatka najnavštevovanejších filmov na Slovensku za obdobie od 1. januára do 31. marca 2011 podľa Únie filmových distribútorov SR.

(Miro Ulman)

KLAPKA.SK – NAJPREDÁVANEJŠIE PUBLIKÁCIE A DVD NOSIČE 
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za máj 2011.

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF