,

Aftershock

Premiéra:
16.05. 2013
Cesta

Premiéra:
23.05. 2013
Fulmaya

Premiéra:
16.05. 2013
Hasta la vista

Premiéra:
02.05. 2013
Hypnotizér

Premiéra:
23.05. 2013
Iron Man 3

Premiéra:
02.05. 2013
Kauza Cervanová

Premiéra:
16.05. 2013
Kovář z Podlesí

Premiéra:
16.05. 2013
Kráľovstvo lesných strážcov

Premiéra:
30.05. 2013
Na cudzí účet

Premiéra:
02.05. 2013
Nazareth

Premiéra:
16.05. 2013
Neuveriteľné dobrodružstvá

Premiéra:
09.05. 2013
Pátranie po Sugar Manovi

Premiéra:
23.05. 2013
Rýchlo a zbesilo 6

Premiéra:
23.05. 2013
Temné nebo

Premiéra:
09.05. 2013
Tiesňová linka

Premiéra:
30.05. 2013
Veľká svadba

Premiéra:
09.05. 2013
Veľký Gatsby

Premiéra:
16.05. 2013
Verbo

Premiéra:
09.05. 2013
Vive la France

Premiéra:
23.05. 2013
Vo štvorici po opici 3

Premiéra:
30.05. 2013
 
SLOVO NA ÚVOD  
V čase vzniku tohto úvodníka sa rozhodovalo o novom generálnom riaditeľovi Slovenského filmového ústavu. Na úvod teda čerstvá správa – zvolený bol Peter Dubecký, doterajší riaditeľ SFÚ. V čase zrodu tohto textu sa zároveň v médiách množili správy o majstrovstvách sveta v hokeji. Platí to aj pre televízie, verejnoprávnu nevynímajúc. Na obrazovkách RTVS sa však počas apríla objavili i formáty, ktoré mali osloviť iný typ diváka. Hoci hokejový fanúšik sa môže takisto zaujímať o slovenský dokument a o problémy, ktoré reflektujú jeho autori. A aj o prepojeniach hokeja s politikou hovorí režisér Robert Kirchhoff v rozhovore májového čísla Film.sk.

(Daniel Bernát)

MYSLÍM SI  
Jaroslav Hochel: Čo pozitívne/negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
NOVINKY – KAUZA CERVANOVÁ ROBERTA KIRCHHOFFA  
Prípad Cervanová pozná na Slovensku hádam každý. Množstvo otázok okolo vraždy študentky Ľudmily Cervanovej z roku 1976 nie je doteraz objasnených. Je ešte dnes, po takmer štyridsiatich rokoch, vôbec možné dopátrať sa pravdy? Dokumentárna tragédia režiséra Roberta Kirchhoffa nazvaná jednoducho Kauza Cervanová nie je pátraním po vrahoch ani snahou dokázať niečiu nevinu. Ponúka oveľa zaujímavejšiu štúdiu spoločnosti... a strachu.

(Mariana Jaremková)

ROZHOVOR – ROBERT KIRCHHOFF  
Očakávaný dokumentárny film režiséra a producenta Roberta Kirchhoffa Kauza Cervanová po rokoch náročného nakrúcania vstupuje tento mesiac do slovenských kín. Kirchhoff pritom intenzívne pracuje na dvoch ďalších dlhometrážnych dokumentoch (Jazzové vojny, Cesta lesom) a venuje sa i televíznej tvorbe (cykly Film a spoločnosť, Colnica/Celnice, Slovenské kino). Ako producent pomáha aj iným tvorcom s ich projektmi (naposledy napríklad Ivete Grófovej s jej výrazným debutom Až do mesta Aš). Kirchhoff sa opäť venuje sociálnym témam a robí to (ako vždy) bez kompromisov.

(Mariana Jaremková)

AKTUÁLNE - KINO V CENTRE, KINO S CENOU  
Na 24. udeľovaní najstaršej filmovej ceny na Slovensku Igric a súčasne 21. udeľovaní Cien filmovej kritiky za audiovizuálnu tvorbu roku 2012, ktoré prebehlo 10. apríla 2013, získalo jednu z cien aj Kino Lumière. Slovenskí filmoví novinári ocenili premyslenú a inšpiratívnu dramaturgiu kina, ktoré začalo fungovať na jeseň roku 2011. Za svoju krátku existenciu si už stihlo nájsť svoje pevné miesto v kultúrnom prostredí Bratislavy, čoho dôkazom je aj stále sa zvyšujúca návštevnosť. Udomácnili sa v ňom i viaceré filmové festivaly.

(Simona Nôtová, Mariana Jaremková)

AKTUÁLNE - DIALÓG COLNICA/CELNICE  
Dvojka RTVS začala v apríli vysielať nový česko-slovenský projekt Colnica/Celnice. Tvorí ho 26 dokumentárnych filmov a 13 diskusií. Počas komponovaného večera sa vždy odvysielajú dva filmy, ktoré sú doplnené debatou v štúdiu. Trinásť snímok nakrútili slovenskí a trinásť českí režiséri. No a vzhľadom na to, že je to spoločný projekt, nevysiela ho iba RTVS, ale aj Česká televízia.

(Daniel Bernát)

50. VÝROČIE SFÚ – HISTÓRIA SFÚ  
„Rodinné“ šesťdesiate vo filmovom ústave
Slovenský filmový ústav si tento rok pripomína 50. výročie svojho vzniku a mesačník Film.sk pri tejto príležitosti informuje o jeho histórii. Séria článkov, ktorá bude vychádzať do konca roku 2013, mapuje dejiny SFÚ po jednotlivých dekádach očami jeho zamestnancov. Začíname rokmi šesťdesiatymi.

(Daniel Bernát)

RECENZIA – ABSOLVENTI/SLOBODA NIE JE ZADARMO TOMÁŠA KRUPU  
Dokumentárny film Tomáša Krupu ABSOLVENTI/Sloboda nie je zadarmo sa zaoberá témou, ktorú doposiaľ naši dokumentaristi prehliadali, ale ktorá sa zásadným spôsobom dotýka veľkého počtu mladých na Slovensku. Dá sa po skončení štúdia umeleckého odboru uplatniť bez kompromisov alebo môže byť dvadsiatnik pri aktuálnej situácii na Slovensku rád, že ho vôbec niekto zamestná? Film o hľadaní práce a zaradení sa do produktívnej fázy života v korelácii so štúdiom konkrétneho odboru na vysokej škole môže osloviť aj príslušné autority alebo vysokoškolských pedagógov a vedenie škôl.

(Maroš Brojo)

RECENZIA – INTRIGY JURAJA KILIÁNA  
Ak vám v posledných rokoch chýbali starosvetské televízne inscenácie, mám pre vás dve správy. Tá prvá je, že teraz máte možnosť pozrieť si jednu v kine. Druhá, že v prípade Intríg sa vlastne nie je na čo tešiť.

(Kristína Aschenbrennerová)

SVET SPRAVODAJSKÉHO FILMU – TÝŽDEŇ VO FILME  
Filmové týždenníky sú dnes vzácnosťou. Kedysi sa premietali pred každým uvedením filmu v kinách, dnes ukazujú históriu v nových súvislostiach. Vo svojom programe ich ponúka TA3. Ktoré z nich sa oplatí vidieť tento mesiac?

(Rudolf Urc)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Než film promluvil, Fenomén Krstného otca

(Peter Ulman)

ČO ROBIA ?  
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Tomáš Kaminský, Jakub Kroner, Samuel Jaško
PROGRAM KINA LUMIÈRE  
Program Kina Lumière na mesiac máj 2013
Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Doplňujúce prijímačky na audiovizuálne štúdiá, Aktuálne uzávierky, Fundraising v kultúre pre začiatočníkov
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu. Čo nám neuniklo v priebehu apríla 2013?
PRÍLOHA – DOMÁCE A ZAHRANIČNÉ OCENENIA SLOVENSKÝCH FILMOV A TVORCOV V ROKU 2012  
Kompletný a podrobný prehľad ocenených slovenských filmov a tvorcov doma i v zahraničí v roku 2012.

(Peter Vraštiak)

MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – VLADISLAVA FEKETE 
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
Filmový kabinet: Vrcholy nemého filmu a filmová reč, Dokumentárny film a skutočnosť, Zvuk vo filme, Archívne kino: Francúzska kinematografia 30. a 40. rokov, Otvorenie kina vo Foajé, Výročia a osobnosti: Marco Ferreri, EuroFilmKlub, Best of Anča, Kino-Ikon Plus

(Mariana Jaremková)

NOVINKY – KOVÁŘ Z PODLESÍ PAVLA GÖBLA 
Rozprávky patria k najnavštevovanejším filmom v našich kinách. Detský divák je totiž mimoriadne oddaný a väčšinou so sebou do kina stiahne aj rodičov, o čom vie každé filmové štúdio. Animované snímky mávajú vysoké rozpočty a v posledných rokoch boli výkladnou skriňou technologického pokroku. Lenže ani tá najlepšia animácia nedokáže zakryť slabý príbeh. Vie to aj český režisér Pavel Göbl, tvorca rozprávky Kovář z Podlesí.

(Robert Pospiš)

TÉMA – FILMY NA INTERNETE. KTO IM STRHNE PIRÁTSKU PÁSKU 
Keď dnes niekomu poviete, že ste pozerali film na internete alebo že ste si nejakú snímku stiahli, akoby automaticky sa predpokladá, že ste sledovali či sťahovali nelegálnu kópiu. Na vlnách internetu je síce v súčasnosti viac pirátov ako kedysi v Karibiku, no v posledných rokoch zaznamenáva rozmach aj legálne šírenie kinematografie na webe. Progres v tomto smere badať aj na Slovensku.

(Milan Čupka)

AKTUÁLNE- FILM. VEC VEREJNÁ 
Crowd funding nie je medzi spôsobmi financovania (nielen) filmových projektov novinkou. Je jednou z mnohých alternatív a pomaly ho začínajú objavovať aj slovenskí tvorcovia. Platí to aj pre režisérku Dianu Fabiánovú, ktorej sa podarilo získať finančnú podporu na dokument Mesiačiky.

(Mariana Jaremková)

OHLASY – SLOVENSKÉ KINO (POKRAČOVANIE) 
Cyklus autorských dokumentov Slovenské kino pokračoval v apríli a začiatkom mája na Dvojke RTVS sériou ďalších štyroch častí: Film a politika – perfídne obdobie (r. L. Moravčíková-Chovanec), Slzy a smiech – slzy cez smiech (r. S. Jaško), Ženy – od lásky k hnevu (r. Z. Liová) a Strach a napätie – o slovenský film (r. M. Remo).

(Mariana Jaremková)

50. VÝROČIE SFÚ – ODDELENIA SFÚ 
Archív, kde to žije
Navonok sa možno zdá, že Slovenský filmový ústav (SFÚ) je chladná kamenná budova, zvnútra je to však organizmus v neustálom pohybe. Skrýva sa pod názvami oddelenie filmových podujatí, Audiovizuálne informačné centrum, edičné oddelenie a Film.sk, oddelenie dokumentácie a knižničných služieb a informačný systém SK CINEMA, Digitálna audiovízia, Klapka.sk, oddelenie filmového archívu. Aby tieto názvy nezneli len úradne či fádne, otvárame sériu článkov s predstavením činností a výstupov ľudí, ktorí v ústave pôsobia. V máji začíname vo filmovom archíve.

(Simona Nôtová)

RECENZIA – EXPONÁTY ALEBO PRÍBEHY Z KAŠTIEĽA PALA KORCA 
Po Krehkej identite, uštipačnej dokumentárnej odysei slovenského národa v réžii Zuzany Piussi, po Novom živote, intímnom, no nevyrovnanom portréte vlastnej rodiny Adama Oľhu a po „špátovskom“ skúmaní hodnôt súčasnej mladej generácie s názvom Najväčšie prianie prichádza do slovenských kín ďalší zaujímavý dokument – úsmevné, poetické a autorské Exponáty alebo príbehy z kaštieľa. Za ich réžiu už Palo Korec dostal filmovú cenu Igric.

(Lenka Kuchtová)

Z FILMOVÉHO DIANIA 
20. MFF Febiofest úspešne prešiel zmenami, Igrice sú rozdané, Filmový publicista Štefan Vraštiak získal Cenu ministra kultúry, Festival Finále Plzeň aj so slovenskými filmami, Zomrel kameraman Juraj Šajmovič, Východoeurópske a naše filmy na GoEast. Prehľad slovenského filmu, už aj po anglicky
OHLASY – HODINA DEJEPISU 
Na marcovom Febiofeste mal premiéru dokumentárny film Dušana Trančíka Hodina dejepisu a odvysielala ho už aj RTVS. Trančíka ako autora vyznačujú dve poznávacie črty: od svojich začiatkov jednak zameriaval kritickú pozornosť hlavne na neuralgické body spoločnosti, jednak nepokladal dokumentárnu tvorbu iba za odrazový mostík či prechodnú stanicu k hranej, ale volil formu podľa tém, ktoré ho zaujali, takže jeho filmografia sa člení dosť rovnomerne do oboch ramien. To zbližuje jeho profil s profilom Dušana Hanáka podobne ako etická nekompromisnosť, aj keď poetiky sa zreteľne odlišujú.

(Pavel Branko)

DVD NOSIČE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Nickyho rodina, V tieni

(Miro Ulman)

TIPY NA MESIAC – KINO LUMIÈRE V MÁJI 
Kino Lumière ponúka každý mesiac bohatý a pestrý program zo svetovej i slovenskej kinematografie. V apríli odporúča filmy: filmová publicistka Nina Šilanová.
JUBILEÁ - MÁJ 2013  
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v máji 2013?
CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v máji 2013?
KLAPKA.SK A KINO LUMIÈRE 
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za apríl 2013 a najnavštevovanejšie filmy v Kine Lumière v marci 2013.

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF