,

Anjeli

Premiéra:
03.05. 2012
Avengers: Pomstitelia

Premiéra:
03.05. 2012
Dark Tide

Premiéra:
31.05. 2012
Diktátor

Premiéra:
17.05. 2012
Gombíková vojna

Premiéra:
31.05. 2012
Hamlet podniká

Premiéra:
03.05. 2012
Kráska a zviera 3D

Premiéra:
17.05. 2012
Líbáš jako ďábel

Premiéra:
17.05. 2012
Lollipop Monster

Premiéra:
10.05. 2012
Lososy v Jemene

Premiéra:
31.05. 2012
Marieke, Marieke

Premiéra:
17.05. 2012
Moje letné prázdniny

Premiéra:
24.05. 2012
Muži v čiernom 3

Premiéra:
24.05. 2012
Poupata

Premiéra:
17.05. 2012
Slečna nebezpečná

Premiéra:
03.05. 2012
Snehulienka a lovec

Premiéra:
31.05. 2012
Street Dance 2 3D

Premiéra:
10.05. 2012
Tady hlídám já

Premiéra:
31.05. 2012
Temné tiene

Premiéra:
10.05. 2012
Útek z MS-1

Premiéra:
24.05. 2012
Víla

Premiéra:
31.05. 2012
 
SLOVO NA ÚVOD  
Vraj je pre duševné (a aj telesné) zdravie dobré tešiť sa z maličkostí. Slovenská kinematografia má k spokojnému divákovi možno ešte ďaleko (aspoň podľa ochoty zájsť si na nový slovenský film do kina, či už zo zvedavosti, čo nové vzniklo, alebo dokonca cielene na nový film svojho obľúbeného režiséra!), ale ...

(Mariana Jaremková)

PLUS/MÍNUS MESIACA  
Peter Nágel, Martin Snopek, František Krähenbiel: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
NOVINKY – ANJELI  
Po celovečernom debute Démoni prichádza Róbert Šveda so svojim druhým filmom Anjeli. Príbeh Michala, ktorý, nečakane konfrontovaný s vlastnou smrteľnosťou, rezignuje na život, je súčasne príbehom o potrebe lásky. A o zjaveniach. Spontánny nízkorozpočtový film Anjeli bol nakrútený za necelé dva týždne a premiéra tohto autorského projektu režiséra a scenáristu Róberta Švedu bude 3. mája 2012.

(Mariana Jaremková)

TÉMA – FILMOVÁ DISTRIBÚCIA  
V poslednom čase sme Vás vo Film.sk zaviedli na nakrúcanie filmov Anjeli a Zázrak. Poslednou klapkou však výroba filmu ani zďaleka nekončí. Nasleduje fáza, ktorá sa nazýva postprodukcia. Snažili sme sa zistiť, čo všetko do nej dnes patrí.

(Miroslav Ulman)

RECENZIA – ZLO PETRA BEBJAKA  
Väčšina pôvodnej tzv. žánrovej audiovizuálnej tvorby sa v poslednom desaťročí sústreďuje do vysielania komerčných televízií a úroveň tejto tvorby bohužiaľ len definovala nové dno na ktoré je ešte možné klesnúť. Ak už po vyslovených konštatovaniach máte obavy či vôbec venovať snímke Zlo svoju pozornosť, musím s úľavným vydýchnutím povedať, že jeden z prvých slovenských pokusov na poli tohto - vo svete frekventovaného - žánru sa nemá za čo hanbiť.

(Jaroslav Procházka)

OHLASY – FIFFBA  
Finančná kríza sa podpísala aj pod podobu 14. ročníka Medzinárodného festivalu frankofónneho filmu. Oficiálne trval štyri dni (12. – 15. 4. 2012), v skutočnosti sa program musel zmestiť do troch dní a Filmovej noci; v prvý deň sa konalo iba slávnostné otvorenie.

(Jaroslav Hochel)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
Premaľované Slnko v sieti, Kiná končia i začínajú, Diagonale aj slovenské, .....
FILMOVÉ PUBLIKÁCIE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: časopisy – Politická kamera – film a stalinismus, Futurista – Život a filmy Jamesa Camerona, Slavná světová filmová klasika, Rozmarná léta českého filmu I.

(Peter Ulman)

ČO ROBIA ?  
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Zuzana Piussi, Ingrid Mayerová, Peter Kerekes
PROFIL – EMÍLIA VÁŠÁRYOVÁ  
Pred kamerou sa dokázala presadiť už ako mladá absolventka herectva a vďaka svojmu talentu a charizme pôsobila vždy prirodzene aj po boku skúsenejších kolegov. Tento mesiac sa Emília Vášáryová (1942) dožíva významného jubilea. Patrí medzi naše najvýraznejšie herecké osobnosti a vďaka pevnému nasadeniu a entuziazmu aj medzi najobsadzovanejšie slovenské herečky.

(Martina Polívková)

TIPY NA MESIAC – KINO LUMIÈRE V MÁJI  
Kino Lumière ponúka každý mesiac bohatý a pestrý program zo svetovej i slovenskej kinematografie. V máji odporúča filmy: estetik Peter Michalovič
JUBILEÁ - MÁJ 2012  
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v máji 2012?
KLAPKA.SK – NAJPREDÁVANEJŠIE PUBLIKÁCIE A DVD NOSIČE  
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za apríl 2012
PRÍLOHA – ČESKÁ KINEMATOGRAFIA V ROKU 2011  
Stručný prehľad o dianí v českej kinematografii v roku 2011, finančnej podpore českého filmu, festivaloch a prehliadkach, doplnený o ďalšie kategórie.

(Aleš Danielis)

MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – MÁRIO RADAČOVSKÝ   
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
Osobnosti: Dimitrij Plichta, Juraj Johanides, Božidara Turzonovová, Emília Vášáryová, Prehliadka filmov k semináru Obrazy kolektivizácie, Anasoft litera fest, DOCsk 2012, 18. Envirofilm, 21. Cena Karla Čapka, Prehliadka nórskych filmov v Bratislave

(Mariana Jaremková)

ROZHOVOR – DOKUMENTARISTA MIRO REMO  
Dokumentarista Miro Remo sa dostal do diváckeho povedomia filmom Arsy-Versy, ktorý doteraz získal rekordných 36 ocenení na domácom a medzinárodnom fóre, vrátane prestížneho jihlavského festivalu. Nadviazal ním na svoje úspešné študentské filmy, z ktorých zarezonoval emočne vypätý Studený spoj. Absolvent dokumentárnej tvorby v ateliéry Vlada Balca dokončuje celovečerný dokumentárny film Comeback a aktuálne je hotový dokument o fotografovi Tiborovi Huszárovi.

(Mariana Jaremková)

RECENZIA – eŠteBák JURAJA NVOTU 
Tisíckrát sa už povedalo, že v minulosti je zakopaný či pohodený kľúč k vysporiadaniu sa s prítomnosťou, kľúč od dverí k čestnejšiemu nasmerovaniu budúcnosti. Tisíckrát sa už pomyslelo a overilo, že umenie má moc meniť svet. A nielen tým, že pobaví, rozptýli a rozoženie momentálne mraky nad diváckymi hlavami.

(Zuzana Mojžišová)

OHLASY – FEBIOFEST 
Devätnásty ročník slovenského Febiofestu, medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa, bol do istej miery poznačený nižším objemom finančných prostriedkov, ktoré sa naň podarilo získať. Napriek tomu však šesť bratislavských dní (29. 3. – 3. 4. 2012) a ani pokračovanie podujatia v ďalších šiestich mestách určite nebolo márne.

(Jaroslav Hochel)

OHLASY – SLNKO V SIETI 
Filmové ceny sú dôležitou súčasťou kinematografie. Potrebuje ich i tá slovenská. Talentovaných tvorcov odmenila Slovenská filmová a televízna akadémia 17. apríla 2012 národnou cenou Slnko v sieti. Názov ocenenia v sebe ukrýva spojitosť s legendárnym filmom režiséra Štefana Uhera. Aj na neho si počas slávnostného večera zaspomínali diváci pri televíznych obrazovkách a tí v sále Slovenského národného divadla.

(Róbert Pospíš)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Aktuálne uzávierky....
DVD NOSIČE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Junáci z prachu, Kráľ Drozdia brada, marhuľový ostrov, Obrazy (z) kolektivizácie

(Miro Ulman)

PROFIL – BOŽIDARA TURZONOVOVÁ 
Jedna z našich najvýznamnejších filmových a divadelných herečiek, Božidara Turzonovová (1942), sa tento mesiac dožíva významného životného jubilea. Žiačka Jána Borodáča patrí, podľa vlastných slov, ku generácii, ktorá bola vychovávaná pre kumšt.

(Martina Polívková)

SVET SPRAVODAJSKÉHO FILMU – TÝŽDEŇ VO FILME 
Filmové týždenníky sú dnes vzácnosťou. Kedysi sa premietali pred každým uvedením filmu v kinách, dnes ukazujú históriu v nových súvislostiach. Vo svojom programe ich ponúka TA3. Ktoré z nich sa oplatí vidieť tento mesiac?

(Rudolf Urc)

CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v máji 2012?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ 
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu. Čo nám neuniklo v priebehu marca a apríla 2012?
PROGRAM KINA LUMIÈRE 
Program Kina Lumière na mesiac máj 2012

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF