,

Autorozprávky

Premiéra:
05.05. 2011
Ďalší rok

Premiéra:
12.05. 2011
Kazateľ

Premiéra:
12.05. 2011
Macko Pú

Premiéra:
12.05. 2011
Orol deviatej légie

Premiéra:
05.05. 2011
Piráti Karibiku

Premiéra:
19.05. 2011
Profesionálna manželka

Premiéra:
26.05. 2011
Projekt Frankenstein

Premiéra:
26.05. 2011
Rejkjavík

Premiéra:
05.05. 2011
Rýchlo a zbesilo 5

Premiéra:
05.05. 2011
Socializmus

Premiéra:
05.05. 2011
Vo štvorici po opici 2

Premiéra:
26.05. 2011
Voda pre slony

Premiéra:
12.05. 2011
 
SLOVO NA ÚVOD  
Na Slovensku chýba podujatie, ktoré by programovo rekapitulovalo filmovú tvorbu za uplynulý rok tak, ako to v susednom Česku robí Festival českých filmov Finále Plzeň. Kontinuitu sa snažíme udržiavať aspoň odovzdávaním výročných cien Slnko v sieti.

(Simona Nôtová)

PLUS/MÍNUS MESIACA  
Rudolf Urc, Ivana Laučíková, Marek Urban: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
ROZHOVOR – MICHAL NOVINSKI  
Ako jediný Slovák si z udeľovania filmových cien Český lev odniesol sošku za hudbu k filmu Kuky se vrací, je autorom hudby k filmu Nedodržaný sľub, na svojom konte má aj desiatky divadelných projektov a prácu na televíznych projektoch.

(Mariana Jaremková)

AKTUÁLNE – PÄTNÁSŤROČNÁ AKADÉMIA  
Slovenská filmová a televízna akadémia bola založená 30. mája 1996, 8. decembra 2006 sa tvorcovia dočkali prvého slávnostného odovzdávania národnej filmovej ceny Slnko v sieti, ktorú udeľuje SFTA. Sú to také malé výročia.

(Mariana Jaremková)

RECENZIA – ĎALŠÍ ROK  
Oproti predchádzajúcim filmom Mikea Leigha sa Ďalší rok stal viac klaustrofobickým a mlčiacim. Ešte naliehavejšie ako v minulosti si všíma presvedčenie strednej triedy o vlastnej dôležitosti, zabúdajúc na vlastné limity.

(Žofia Bosáková)

OHLASY – 2. DOCSK  
S heslom Smrť dokumentárnemu filmu! sa v apríli v Košiciach konal 2. ročník festivalu dokumentárnych filmov DOCsk. Festival zaplnil priestor po upadajúcom Etnofilme Čadca, ale potrebuje ešte nazbierať skúsenosti a osloviť viac divákov.

(Tereza Križková)

OHLASY – 18. FEBIOFEST  
Febiofest pomáha udržiavať filmovú pamäť, no snaží byť aj na pulze aktuálneho diania v slovenskej, českej i svetovej kinematografii. Aj pre jeho aktuálny 18. ročník to bola dobrá kombinácia.

(Jaroslav Hochel)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
Nové DVD nosiče aj knihy o filme, Animované filmy roku 2010 sa rozrástli, Rekordná návštevnosť festivalu Hory a mesto...
DVD NOSIČE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Buffalo Bill a indiáni, Dievčatko, ktoré býva na konci ulice, Vysoké opätky, Nebezpečné známosti

(Jaroslav Procházka)

ČO ROBIA ?  
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Vlado Fischer, Ondrej Azor, Jana Skořepová
CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v máji 2011?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu. Čo nám neuniklo v priebehu marca a apríla 2011?

(Simona Nôtová)

PRÍLOHA – ČESKÁ KINEMATOGRAFIA V ROKU 2010  
Rok 2010 bol pre českú kinematografiu veľmi dobrý, stúpol predovšetkým počet divákov v klasických kinách, ktoré sa rozhodli investovať do inovácie technológií. Pozitívom bol aj nárast podielu českých filmov na domácom trhu. Filmová distribúcia excelovala.

(Aleš Danielis)

MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – LUCIA PIUSSI  
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
Minifestival európskeho filmu 7x7, Prix Ars Electronica 2010, 17. Envirofilm, FILMOTHEQUE, 5. Anasoft Litera Fest, 22. Igric a 19. Ceny slovenskej filmovej kritiky, 10. ANIFEST Teplice, 13. Kino na hranici, 64. MFF Cannes...

(Eva Michalková)

TÉMA – REKLAMA NA SLOVENSKU: UMENIE ALEBO REMESLO? 
Mnohí tvorcovia pohŕdajú prácou v reklamnej sfére a popierajú jej prínos pre audiovíziu. Na druhej strane, mnohí svetovo uznávaní režiséri realizujú reklamné spoty a svojím pôsobením v tejto oblasti sa neboja prezentovať. Ako je to na Slovensku?

(Barbara Vrťová)

RECENZIA – MARHUĽOVÝ OSTROV 
Film Petra Bebjaka Marhuľový ostrov drží pokope na slovenské pomery nesmierne pevne. Má silný príbeh, dokáže rozprávať obrazom a napriek dramatickosti sa nevzdáva humoru.

(Zuzana Mojžišová)

RECENZIA – PROJEKT FRANKENSTEIN  
Kornel Mundruczó je dôsledný režisér, ktorý zreteľne a postupne dávkuje predstavu a pravidlá svojho sveta. V jeho filmoch vystupujú outsideri, od začiatku odsúdení na samotu a nepochopenie.

(Daniela Chlapíková)

OHLASY – 13. FIFFBA 
Leitmotívom 13. ročníka MF frankofónneho filmu bol návrat do centra mesta. Napriek tomu, že priniesol vyše 60 kvalitných filmov, rozptyl do troch priestorov mu ubral na atmosfére.

(Jaroslav Hochel)

OHLASY – KRST DVD MARTIN SLIVKA – VÝBER Z TVORBY  
Na bratislavskej časti Febiofestu sa uskutočnilo niekoľko sprievodných podujatí, jedným z nich bol aj krst čerstvo vydaného 2-DVD s filmami Martina Slivku. Nosič pokrstili Pavel Branko a Rudolf Urc.

(Pavel Branko)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje..., Prihlasovanie na Paris Project Screenings, Termín uzávierky Višegrádskeho fondu
FILMOVÉ PUBLIKÁCIE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Segundo de Chomón. The Cinema of Fascination, Slapstick Comedy, Visionary Film, Harry Smith

(Monika Mikušová)

PROGRAM KÍN 
Program kín na mesiac máj 2011
JUBILEÁ - MÁJ 2011 
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v máji 2011?
KLAPKA.SK – NAJPREDÁVANEJŠIE PUBLIKÁCIE A DVD NOSIČE 
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za apríl 2011.

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF