,

Dažďová víla

Premiéra:
27.05. 2010
Duša Paula Giamattiho

Premiéra:
20.05. 2010
Kúzelná opatrovateľka ...

Premiéra:
06.05. 2010
Milý John

Premiéra:
13.05. 2010
Na veľkosti záleží

Premiéra:
13.05. 2010
Nezabudni na mňa

Premiéra:
06.05. 2010
Nine

Premiéra:
13.05. 2010
Princ z Perzie: Piesky času

Premiéra:
20.05. 2010
Robin Hood

Premiéra:
13.05. 2010
Sex v meste 2

Premiéra:
27.05. 2010
StreetDance 3D

Premiéra:
27.05. 2010
Svitanie

Premiéra:
06.05. 2010
 
SLOVO NA ÚVOD  
Aktuálnou je momentálne diskusia okolo Audiovizuálneho fondu. Ozývajú sa nespokojné hlasy, žiada sa potrebný dialóg. Aktuálnou je ale aj radostná udalosť. Slovensko súťaží v Cannes!

(Simona Nôtová)

PLUS/MÍNUS  
Dušan Trančík, Zuzana Mistríková, Ivo Brachtl: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM – FILM ĎAKUJEM, DOBRE SÚŤAŽÍ V CANNES  
Na 63. MFF v Cannes bude mať Slovenská republika po siedmykrát prezentačný stánok. Skvelou správou je ale najmä účasť filmu Ďakujem, dobre Mátyása Priklera v súťaži Cinéfondation.

(Simona Nôtová)

TÉMA – MONOPOL MULTIPLEXOV V BRATISLAVE  
V hlavnom meste Slovenska je v súčasnosti v prevádzke 29 kinosál sústredených v troch multiplexoch. Všetky majú toho istého majiteľa Palace Cinemas. Tento fakt výrazne ovplyvňuje ich dramaturgiu.

(Miro Ulman)

RECENZIA – DUŠA PAULA GIAMATTIHO  
Námet pre film debutantky Sophie Barthes sa zrodil v spánku. Jeho téma vnútornej esencie človeka a jej vynímanie z tela nie je žiadnou novinkou. Film má zaujímavý potenciál.

(Zuzana Štefunková)

OHLASY – PROJEKCIA FILMU ORGAN V NOVEJ KÓPII  
Počas 17. Febiofestu sa konala projekcia filmu Organ Štefana Uhra v zreštaurovanej digitálnej kópii. Za kvalitu vďačí najmä dôslednej niekoľkomesačnej práci.

(Simona Nôtová)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
Nový multiplex v Bratislave, Nové televízne štúdio na bratislavskej ZUŠ Jána Albrechta, Vzniká slovenský film o Juhokórejcovi, Krištáľové krídlo pre Milana Čorbu, Minister kultúry SR ocenil aj filmárov...
PROFIL – LOTÁR RADVÁNYI  
Pre milovníkov slovenskej kinematografie je herec Lotár Radványi nezabudnuteľný, najmä ako jeden z hlavných hrdinov filmu Ela Havettu Ľalie poľné. Počas svojho života na tento film vždy rád spomínal...

(Simona Nôtová)

PROFIL – PETER MIHÁLIK  
Slovenská filmová veda a teória oslavuje. Pripomína si nedožité výročie narodenia svojho priekopníka Petra Mihálika, autora prvého slovenského textu z filmovej teórie.

(Eva Križková)

DVD NOSIČE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Chlieb, láska a..., Malá Viera, Interview a Hranice ovládania

(Jaroslav Procházka)

DR. DIVNOLÁSKA – SÚ VTÁČKOVIA... DIGITÁLNI?  
Najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. A ešte rôznejšie odpovede od Dr. Divnolásku.

(Miro Ulman)

CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v máji 2010?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu. Čo nám neuniklo v priebehu marca a apríla 2010?

(Simona Nôtová)

PRÍLOHA – ČESKÁ KINEMATOGRAFIA V ROKU 2009  
Rok 2009 nebol pre českú kinematografiu zlý. Pokles divákov bol len nepatrný, a vyrovnala ho historicky rekordná tržba. Oblasť distribúcie zaznamenala nástup digitálnych projekcií a štátny fond rozdelil najviac peňazí po roku 2008.

(Aleš Danielis)

MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY –JOZEF VLK 
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
Slovenské filmy v Elame, 17. Febiofest 2010, 12. MF frankofónneho filmu Bratislava, 12. Workshop, 11. Hory a mesto, Fórum DOCsk, 16. Projekt 100 – ČR, 45. Academia Film Olomouc...

(Nina Šilanová)

ROZHOVOR – MARTIN ŠULÍK  
Režisér Martin Šulík stále patrí k naším najvýznamnejším režisérom hraného filmu, aj keď sa v posledných rokoch upísal dokumentu. Nedávno dokončil dvojdielny celovečerný dokument z projektu Zlatá šedesátá.

(Martina Polívková)

RECENZIA – OKO VE ZDI 
Film režiséra Miloša J. Kohouta vznikol podľa poviedky Ivy Hercíkovej. Kostra jeho príbehu by nemusela byť vratká len preto, že je z oblasti tzv. pokleslých žánrov. Jeho najväčšou slabinou je scenár.

(Jaroslav Procházka)

OHLASY – 17. FEBIOFEST 2010  
Program 17. medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest ma jasnú a vyprofilovanú dramaturgiu. Nový nápad by príjemne prekvapil...

(Jaroslav Hochel)

OHLASY – 12. MF FRANKOFÓNNYCH FILMOV 2010  
Festival frankofónnych filmov ponúkol kvalitný a atraktívny program za účasti viacerých hercov a režisérov. Ak by sme ho však mali hodnotiť podľa otváracieho večera, bolo by to „faux pas“.

(Jaroslav Hochel)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Slovensko úspešné v Eurimages, Súťaž o najlepší dokument s témou chudoby...
PROFIL – EVA ŠTEFANKOVIČOVÁ 
Ženy – režisérky vo svete nie sú žiadnou raritou, no u nás je ich ako šafranu. Priekopníčkou nežného pohlavia na poli filmárskej réžie na Slovensku je stále aktívna Eva Štefankovičová.

(Zuzana Štefunková)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Jim Jarmusch. Rozhovory 1980 – 2000, Občan Kane, Film a dějiny 2. Adolf Hitler a tí druhí, Z šedé zóny. Texty a kontexty

(Peter Ulman)

ČO ROBIA ? 
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Patrik Pašš ml., Juraj Galvánek, Patrik Lančarič
PROGRAM KÍN 
Program kín na mesiac máj 2010
JUBILEÁ - MÁJ 2010 
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v máji 2010?
KLAPKA.SK – NAJPREDÁVANEJŠIE PUBLIKÁCIE A DVD NOSIČE 
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za apríl 2010

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF