,

Alpha Dog

Premiéra:
31.05. 2007
Číslo 23

Premiéra:
17.05. 2007
Divé svine

Premiéra:
10.05. 2007
Fontána

Premiéra:
17.05. 2007
Grandhotel

Premiéra:
10.05. 2007
Kvaska

Premiéra:
17.05. 2007
Pani pomsta

Premiéra:
10.05. 2007
Pasca na žraloka

Premiéra:
17.05. 2007
Piráti Karibiku

Premiéra:
24.05. 2007
Pravidlá lži

Premiéra:
26.05. 2007
Spider-Man 3

Premiéra:
03.05. 2007
Šarlotina pavučinka

Premiéra:
03.05. 2007
Taxi 4

Premiéra:
10.05. 2007
Transylvania

Premiéra:
03.05. 2007
 
SLOVO NA ÚVOD  
V slovenskej kinematografii sú stále témy, o ktorých sa diskutuje – napríklad neistá situácia bratislavského kina Mladosť či znovuzvolenie rektora VŠMU...

(Simona Nôtová)

POHĽAD ZVONKA – HANS JOACHIM SCHLEGEL  
Slovenská kinematografia je rozdielne vnímaná doma a za hranicami. Ako ju vidí nemecký filmový vedec, publicista a kritik, ktorý spolupracoval s festivalmi v Berlíne, Obehausene či Benátkach?

(Miro Ulman)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
Československá nová vlna ožíva, Vyšla publikácia Pohyblivé obrázky, Výber Filmového dedičstva roku 2007, Držitelia výročných cien DaViD, Ďalšie festivalové ťaženie Pavla Barabáša...
ROZHOVOR – ONDREJ ŠULAJ  
Novozvolený rektor VŠMU hovorí o svojej práci počas predchádzajúceho funkčného obdobia, plánoch na ďalšie roky a o tom, aké zmeny škola potrebuje.

(Eva Michalková)

OHLASY – 11. ÁČKO  
V dňoch od 19.-22. apríla sa konal 11. medzinárodný študentský filmový festival Áčko. Diváci mali možnosť vidieť množstvo rozdielnych filmov zo Slovenska aj zahraničia.

(Ivana Šlosárová)

OHLASY – 14. FEBIOFEST  
Ponuka Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa sa z roka na rok rozširuje, hoci rozmer slovenskej časti je s tou českou stále neporovnateľný.

(Nina Šilanová)

PROFIL – BOŽIDARA TURZONOVOVÁ  
Slovenskú divadelnú a filmovú herečku v súčasnosti zamestnáva nakrúcanie televízneho seriálu Ordinácia v ružovej záhrade. Okrem toho na Malej scéne pripravuje hru Táne Kusej.

(Zuzana Oravcová)

RECENZIA – TRANSYLVÁNIA  
Transylvánia je územie, kde spolu nažívajú Rumuni, Cigáni, Maďari aj Taliani. Tonymu Gatlifovi sa podarilo až dokumentárnym spôsobom preniknúť do drsnosti rumunskej krajiny a k jej poézii.

(Eva Križková)

RECENZIA – ZÁZNAMY A ODKAZY  
Hoci je Dušan Hanák známy hlavne ako tvorca hraných i dokumentárnych filmov, jeho umelecký záber je omnoho širší. V posledných rokoch sa čoraz viac venuje fotografii. Kniha Záznamy a odkazy je toho dôkazom.

(Monika Mikušová)

DVD NOSIČE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Perličky na dně, Džusový román, Život v poblouznění, Monty Pythonův Létající cirkus – Kompletní série 4

(Miro Ulman)

ČO ROBIA ?  
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Marko Škop, Dušan Rapoš, Eva Borušovičová

(Eva Michalková)

ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Napriek zdanlivému stavu stagnácie v slovenskej kinematografii sa každý mesiac čosi udeje. Čo nám neuniklo v priebehu marca a apríla 2007?
JUBILEÁ  
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v máji 2007?
PLUS/MÍNUS 
Ján Ďuriš, Rudolf Urc, Jana Ondiková: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM 
Dni indického filmu, 13. medzinárodný festival filmov o životnom prostredí Envirofilm, Udeľovanie 18. Igricov a 15. Cien slovenskej kritiky, Pavlína Fichta-Čierna – výber z videotvorby...

(Eva Michalková)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY 
MEDIA Desk Slovensko informuje, Pitching fórum pre scenáristov, Trh dokumentárnych filmov East Silver, Uzávierka na grant z fondu Eurimages, Uzávierka na grantový program Pro Slovakia...
TÉMA – KAUZA MLADOSŤ 
Azda žiadnemu kinu sa nedostalo toľko pozornosti verejnosti a médií ako bratislavskému kinu Mladosť za posledné dva mesiace. Jeho budúcnosť stále nie je celkom jasná.

(Jaroslav Hochel)

OHLASY – 9. MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL FRANKOFÓNNEHO FILMU 
Festival za deväť rokov existencie už viackrát pozmenil svoju koncepciu. Tento rok sa podujatie rozdelilo na „pôvodný“ festival a nový Festival francúzskeho filmu. Zmysel tohto počinu divákom uniká.

(Jaroslav Hochel)

PROFIL – EMÍLIA VÁŠÁRYOVÁ 
Emília Vášáryová patrí k herečkám, ktoré si aj napriek svojej mladosti dokázali poradiť so zložitými ženskými charaktermi. Predurčoval ju k tomu talent, ale aj osobnostná charizma. Tento mesiac si pripomína životné jubileum.

(Dáša Čiripová)

RECENZIA – MARTIN SLIVKA „MUŽ, KTORÝ SADIL STROMY“ 
Dokument Martina Šulíka je o jednom veľkom živote, ktorý je sám dielom. Film je mozaikou živých výpovedí a spomienok pamätníkov z viacerých generácií.

(Pavel Branko)

RECENZIA – PANI POMSTA 
Kórejský režisér Park Chan–wook nakrútil tretí a posledný diel série, ktorú kritici nazvali „trilógiou pomsty.“ Všetky tri snímky spája ústredný motív pomsty a všadeprítomného násilia.

(Katarína Lednická)

SOUNDTRACKY 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období z filmovej hudby vyšlo na CD: We All Love Ennio Morricone, The Fountain, Music and Lyrics

(Miro Ulman)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Los „Otros“. Etnicidad y „raza“ en el cine español contemporáneo, V labyrinte popkultúry, Cinephilia. Movies, Love and Memory, Vplyv globalizácie na mediálnu kultúru

(Eva Filová)

DR. DIVNOLÁSKA – SLOVENSKÝ KLOSS 
Najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. A ešte rôznejšie odpovede od Dr. Divnolásku.

(Miro Ulman)

PROGRAM KÍN 
Program kín na mesiac máj 2007
PRÍLOHA – ČESKÁ KINEMATOGRAFIA V ROKU 2006 
Nový zákon o kinematografii by mal v Česku riešiť všetky oblasti filmovej tvorby a výroby, filmových inštitúcií a filmového vzdelávania.