,

4 veci

Premiéra:
04.05. 2006
Antarctica

Premiéra:
25.05. 2006
Da Vinciho kód

Premiéra:
18.05. 2006
Divočina

Premiéra:
04.05. 2006
Mission: Impossible III

Premiéra:
04.05. 2006
Mŕtva nevesta Tima Burtona

Premiéra:
13.04. 2006
Prime

Premiéra:
04.05. 2006
Tristan a Izolda

Premiéra:
25.05. 2006
Vzpomínky a zapomínání

Premiéra:
04.05. 2006
X-Men 3

Premiéra:
25.05. 2006
 
SLOVO NA ÚVOD  
Tento rok má slovenská kinematografia už po tretíkrát zastúpenie na medzinárodnom filmovom trhu pri MFF Cannes. Je to úspech, ktorý môže priniesť aj pozitívne výsledky.

(Simona Nôtová)

KALENDÁRIUM  
12. Envirofilm, Osobnosť mesiaca v kine Tatra – Miloslav Luther, 16. Cena Karla Čapka, 17. Igric, 14. Ceny slovenskej filmovej kritiky, 5. Anifest Třeboň, 59. MFF Cannes...

(Dáša Čiripová)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
Nominácie na národné filmové ceny Slnko v sieti, Cena pre dokument Vízie z Inferna, Vyšla publikácia Spätný pohľad bez kamery, DVD v roku 2005 prevalcovalo videokazety...
TÉMA – MEDZINÁRODNÝ VIŠEGRÁDSKY FOND  
Medzinárodný višegrádsky fond funguje od roku 2000. Jeho rozpočet na rok 2006 je 3,2 milióny EUR a podporiť môže aj audiovizuálne projekty. Aké má podmienky?

(Silvia Klasová)

OHLASY - 13. FEBIOFEST 2006 – SLOVENSKÁ REPUBLIKA  
Ponuka Febiofestu v ôsmich slovenských mestách bola tento rok viac než priaznivá. Festival bez zbytočnej pompéznosti predstavil novinky, klasiku, rarity i takmer zabudnuté filmy.

(Eva Michalková)

RECENZIA – MŔTVA NEVESTA TIMA BURTONA  
Film Mŕtva nevesta Tima Burtona divákovi ponúka stotožnenie sa s hlavnou postavou. Hlavná postava je presvedčivá femme fatale, ktorej „neživému“ šarmu je ťažké odolať.

(Ivana Zajacová)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: American Independent Cinema, Conversations avec Pedro Almodovar, Location Guide, Revolution – The Explosion of World Cinema in the 60s ...

(Petra Hanáková)

ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Napriek zdanlivému stavu stagnácie v slovenskej kinematografii sa každý mesiac čosi udeje. Čo nám neuniklo v priebehu marca a apríla 2006?
PRÍLOHA – ČESKÁ KINEMATOGRAFIA V ROKU 2005  
Minulý rok nastal v Českej republike dramatický prepad v návštevnosti kín, vysoký štvrtinový podiel domácej produkcie sa však udržal a v prvej desiatke figurujú aj české filmy.

(Richard Fiala)

PLUS/MÍNUS 
Zuzana Mojžišová, Marko Škop, Eduard Grečner: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
ROZHOVOR– VLADIMÍR GODÁR 
Nedávno oslávil okrúhle jubileum, získal Českého leva za hudbu vo filme Slnečný štát, vyšla mu kniha Rozhovory a úvahy a vydal CD Mater. Je tvorivo vysoko aktívny a má svoj názor.

(Miro Ulman)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY, UZÁVIERKY 
MEDIA Desk Slovensko informuje..., Uzávierka na grant z fondu Eurimages, Konferencia filmových škôl po druhýkrát na VŠMU...
OHLASY – 19. FINÁLE PLZEŇ 2006 
Už po devätnásty raz sa u našich západných susedov konala národná prehliadka českej filmovej tvorby Finále Plzeň. Jej organizátori už tradične mysleli aj na slovenských tvorcov.

(Miro Ulman)

OHLASY – 10. ÁČKO 2006 
Jubilejný ročník festivalu študentského filmu v konkurencii zahraničných filmov ukázal obraz kvality domácej študentskej produkcie. Priniesol aj filmy vo zvláštnych sekciách.

(Eva Filová)

SLOVENSKÝ FILM V SLOVENSKÝCH TELEVÍZIÁCH – PETER SOLAN 
Pre Petra Solana je príznačné ľudské angažovanie sa filmovou výpoveďou. Aj preto sa stal vo svojom najproduktívnejšom období držiteľom rekordu najšikanovanejšieho režiséra.

(Martin Kaňuch)

DR. DIVNOLÁSKA – MEO 4 NEVYHADZUJTE! 
Dr. Divnoláska od januára 2005 odpovedá vo Film.sk na najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou.

(Miro Ulman)

JUBILEÁ 
Každý mesiac si aj v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluuje v máji 2006?
PROGRAM KÍN 
Program kín na mesiac máj 2006