,

ABSOLVENTI

Premiéra:
25.04. 2013
Ako za starých čias

Premiéra:
04.04. 2013
Anjelský podiel

Premiéra:
04.04. 2013
Bezpečný prístav

Premiéra:
25.04. 2013
Dirch

Premiéra:
25.04. 2013
Divoké bytosti južných krajín

Premiéra:
18.04. 2013
Evil Dead

Premiéra:
11.04. 2013
Exponáty alebo príbehy..

Premiéra:
11.04. 2013
Hostiteľ

Premiéra:
04.04. 2013
Intrigy

Premiéra:
25.04. 2013
Jurský park 3D

Premiéra:
11.04. 2013
Medvedík

Premiéra:
11.04. 2013
Nevedomí

Premiéra:
18.04. 2013
Pád Bieleho domu

Premiéra:
11.04. 2013
Pár nenormálnych aktivít

Premiéra:
04.04. 2013
Paríž – Manhattan

Premiéra:
04.04. 2013
Práskač

Premiéra:
11.04. 2013
Pravidlá mlčania

Premiéra:
18.04. 2013
Príbeh môjho syna

Premiéra:
18.04. 2013
Proti vetru

Premiéra:
18.04. 2013
Scary Movie 5

Premiéra:
18.04. 2013
Smrteľné lži

Premiéra:
04.04. 2013
Superclásico

Premiéra:
25.04. 2013
Šimon a duby

Premiéra:
11.04. 2013
Šmejdi

Premiéra:
18.04. 2013
Štvrtá mocnosť

Premiéra:
18.04. 2013
Záhada hory mŕtvych

Premiéra:
25.04. 2013
Zambezia

Premiéra:
25.04. 2013
Zlomené mesto

Premiéra:
25.04. 2013
 
SLOVO NA ÚVOD  
V aktuálnom vydaní mesačníka Film.sk môžete naďabiť na články, ktoré sú označené logom 50 rokov Slovenského filmového ústavu. Počas apríla si totiž SFÚ pripomína 50. výročie svojho vzniku, a tak toto logo nájdete v rubrikách Mys­lím si, Rozhovor aj Téma. A budete sa s ním častejšie stretávať i v nasledujúcich číslach Film.sk, pretože polstoročiu filmového ústavu venujeme celú sériu článkov.

(Daniel Bernát)

MYSLÍM SI  
Marek Maďarič: Čo pozitívne/negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
NOVINKY – EXPONÁTY ALEBO PRÍBEHY Z KAŠTIEĽA PALA KORCA  
Režisér Palo Korec si pre svoj nový celovečerný dokument vybral prostredie stupavského kaštieľa. Nie však pre jeho históriu alebo architektúru, ale pre ľudí, ktorí ho v súčasnosti obývajú. Stavba slúži ako domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov. Sústreďuje pritom množstvo farbistých ľudských osudov, ktoré nájdete vo filme Exponáty alebo príbehy z kaštieľa.

(Daniel Bernát)

NOVINKY – INTRIGY JURAJA KILIÁNA  
Historický poviedkový film Intrigy je debutom režiséra Juraja Kiliána. Filmový projekt združuje umelcov z krajín Vyšehradskej štvorky a prostredníctvom adaptácií poviedok štyroch rôznorodých autorov tematizuje jednu z obľúbených ľudských činností – intrigovanie.

(Mariana Jaremková)

ROZHOVOR – PETER DUBECKÝ  
Slovenský filmový ústav oslavuje 50. výročie svojho vzniku a počas existencie prešiel niekoľkými zmenami, takmer zanikol, aby sa napokon stal rešpektovanou inštitúciou. Od roku 1999 stabilne funguje pod vedením generálneho riaditeľa Petra Dubeckého a dnes v ničom nezaostáva za stredoeurópskym štandardom.

(Mariana Jaremková)

RECENZIA – ATTONITAS JAROSLAVA MOTTLA  
Žánrové snímky sú v slovenskej kinematografii menšinovou záležitosťou, filmový horor je okrajom tej žánrovej minority. Tvoria ho v podstate dva filmy, pozoruhodné je, že oba boli nakrútené v priebehu rokov 2011 a 2012. Tým novším je Attonitas Jaroslava Mottla, tým prvým bolo Zlo Petra Bebjaka. Pravdepodobne aj táto časová blízkosť vzniku vedie recenzentov k porovnávaniu – ale nielen ona, pretože Zlo a Attonitas majú toho navzájom príbuzného oveľa viac (mladí hrdinovia, kamera prítomná v obraze, stará budova).

(Zuzana Mojžišová)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Österreichische Filmografie. Band 1. Spielfilme 1906 – 1918, Die Kunst des Einzelbilds. Animation in Österreich – 1832 bis heute

(Monika Mikušová)

ČO ROBIA ?  
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Jana Vlčková, Noro Hudec, Dušan Bustin
PROFIL - JÁN KADÁR  
Aj po takmer päťdesiatich rokoch sa dá povedať, že členovia americkej filmovej akadémie nestúpili vedľa, keď udelili Oscara snímke Ob­chod na korze (1965). Stále je to silný film, ktorý sa neraz spomínal aj v tunajšej rubrike Moje obľúbené slovenské filmy. Jeho spolutvorca Ján Kadár by sa v apríli dožil 95 rokov.

(Daniel Bernát)

PROFIL - DUŠAN HANÁK  
Tvorba Dušana Hanáka, ktorý sa v apríli dožíva 75 rokov, neimponuje rozsahom – päť celovečerných hraných kinofilmov, sedem televíznych, z toho niektoré krátke, osem žánrovo odlišných dokumentárnych alebo reflexívnych, z toho dva celovečerné. Vzhľadom na časový rozsah – 1963 až 1995 – to nie je veľa. Ako to, že napriek tomu patrí Hanákovo dielo u nás k najzávažnejším, a to nielen v rámci Slovenska?

(Pavel Branko)

SVET SPRAVODAJSKÉHO FILMU – TÝŽDEŇ VO FILME  
Filmové týždenníky sú dnes vzácnosťou. Kedysi sa premietali pred každým uvedením filmu v kinách, dnes ukazujú históriu v nových súvislostiach. Vo svojom programe ich ponúka TA3. Ktoré z nich sa oplatí vidieť tento mesiac?

(Rudolf Urc)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Fundraising v kultúre pre začiatočníkov
PROGRAM KINA LUMIÈRE  
Program Kina Lumière na mesiac apríl 2013
CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v apríli 2013?
KLAPKA.SK A KINO LUMIÈRE  
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za marec 2013 a najnavštevovanejšie filmy v Kine Lumière vo februári 2013.
MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – ANDREJ DÚBRAVSKÝ 
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
Jakubiskove dni, Archívne kino, Filmový kabinet, 24. Igrice a 21. Ceny filmových novinárov, 14. festival Hory a mesto, Výročia a osobnosti: Dušan Hanák a Juraj Jakubisko, Prehliadka víťazných slovenských filmov, Kino inak, Premietanie z cyklu EuroFilmClub

(Mariana Jaremková)

NOVINKY – ABSOLVENTI / SLOBODA NIE JE ZADARMO TOMÁŠA KRUPU 
Režisér Tomáš Krupa vo svojom celovečernom debute ABSOLVENTI/Sloboda nie je zadarmo odkrýva ťaživú atmosféru obklopujúcu mladých ľudí. Vysokoškolskí absolventi vo filme strácajú ilúzie a ich predstavy o živote sa rúcajú pod náporom reality.

(Zuzana Sotáková)

AKTUÁLNE- FILM.SK PREDSTAVUJE SLOVENSKÝ FILMOVÝ ÚSTAV 
Vydavateľom mesačníka Film.sk je Slovenský filmový ústav (SFÚ), ktorý si v apríli pripomína 50. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti pripravujeme sériu článkov, v ktorých nazrieme do histórie SFÚ, načrtneme jeho plány, priblížime jeho mnohoraké činnosti a predstavíme jeho oddelenia.

(Daniel Bernát)

TÉMA – 22 Z PÄŤDESIATICH ALEBO FILMOVÝ ÚSTAV AKO KOPRODUCENT 
K hlavným úlohám Slovenského filmového ústavu (SFÚ) v oblasti audiovízie a kinematografie v zmysle audiovizuálneho zákona patrí uchovávanie, ochrana a obnova audiovizuálneho dedičstva ako neoddeliteľnej súčasti kultúrneho bohatstva Slovenskej republiky. V posledných rokoch je však SFÚ čoraz častejšie i koproducentom audiovizuálnych diel.

(Miro Ulman)

RECENZIA – MÔJ PES KILLER MIRY FORNAY 
Hovorí sa, že druhý celovečerný film je skutočnou skúškou talentu režiséra. Mira Fornay mohla sotva dostať pôsobivejšie osvedčenie o naplnení prísľubov svojich debutových Líštičiek (2009) ako prestížnu cenu pre prvé a druhé filmy mladých režisérov z progresívneho festivalu v Rotterdame. Vyvolala tým nielen domácu kultúrnu senzáciu (veď ide o prvé víťazstvo na MFF Rotterdam pre slovenskú kinematografiu), ale aj potvrdila smerovanie slovenského filmu ako (doslova) „stredoeurópskeho tigra“.

(Katarína Mišíková)

DVD NOSIČE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: 66 sezón, Anjeli

(Miro Ulman)

OHLASY – 20. FEBIOFEST 
Febiofest, stará dobrá značka, sa tohto roku zmenil z medzinárodnej prehliadky na (súťažný) festival. Bratislavská časť jeho 20. ročníka bola najväčšia svojím trvaním (15. – 21. 3.), programom (129 titulov v 14 sekciách) i rozsahom (7 sál v 5 priestoroch).

(Jaroslav Hochel)

PROFIL - PAĽO BIELIK 
Keď sa spomenú začiatky filmovej tvorby na Slovensku, nedá sa obísť jeho meno a vplyv. Bol zakladajúcou osobnosťou slovenskej kinematografie. Herec, scenárista a režisér, pre ktorého bolo pri filme vždy najdôležitejšie obecenstvo, bral filmárčinu ako svoje životné poslanie. V apríli si pripomíname tridsiate výročie jeho úmrtia.

(Veronika Pavlíková)

PROFIL - JURAJ JAKUBISKO 
Juraj Jakubisko sa 30. apríla dožíva 75 rokov. Takéto jubileum je vždy vítanou príležitosťou na pripomenutie a zhodnotenie diela, hoci otvoreného, pretože Jakubisko sa rozhodne nechystá do dôchodku.

(Peter Michalovič)

Z FILMOVÉHO DIANIA 
Udeľovanie Igricov a Cien filmových novinárov, Doplňujúce prijímačky na audiovizuálne štúdiá, Prehliadka filmov krajín V4 v Ríme, Považská Bystrica má filmový klub, Workshop miniFÓRUM 2013
TIPY NA MESIAC – KINO LUMIÈRE V APRÍLI 
Kino Lumière ponúka každý mesiac bohatý a pestrý program zo svetovej i slovenskej kinematografie. V apríli odporúča filmy: filmová publicistka Nina Hradiská.
JUBILEÁ - APRÍL 2013   
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v apríli 2013?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ 
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu. Čo nám neuniklo v priebehu marca 2013?

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF