,

Ako si vycvičiť draka

Premiéra:
01.04. 2010
Box

Premiéra:
01.04. 2010
Bratia

Premiéra:
08.04. 2010
Iron Man 2

Premiéra:
29.04. 2010
Lov na exmanželku

Premiéra:
01.04. 2010
Na hrane temnoty

Premiéra:
22.04. 2010
Na sever

Premiéra:
22.04. 2010
Oko ve zdi

Premiéra:
29.04. 2010
Pestúnka v akcii

Premiéra:
29.04. 2010
Prorok

Premiéra:
15.04. 2010
Súboj titanov

Premiéra:
15.04. 2010
Whisky s vodkou

Premiéra:
08.04. 2010
 
SLOVO NA ÚVOD  
Na Slovensku sa budú opäť udeľovať národné filmové ceny Slnko v sieti za roky 2010. Počet filmov, ktoré na ne ašpirujú, sa podstatne zvýšil. Medzi nimi dominujú dokumenty.

(Simona Nôtová)

PLUS/MÍNUS  
Barbora Kardošová, Daniel Vadocký, Marcel Pázman: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
NOVINKY – OKO VE ZDI  
V apríli do slovenských kín príde ďalší koprodukčný česko-slovenský film Oko ve zdi. Vznikol na motívy poviedky spisovateľky Ivy Hercíkovej a je plný napätia a dramatických zvratov.

(Eva Michalková)

TÉMA – AKO SA URČUJE NÁRODNOSŤ KOPRODUKČNÉHO FILMU  
Slovenské audiovizuálne prostredie je odkázané na spoluprácu so zahraničím. Účasť viacerých krajín prináša odlišné realizačné podmienky a prerozdeľuje vlastnícke práva aj úspechy.

(Barbara Vrťová)

AKTUÁLNE – SLOVENSKÉ FILMY MIMO DISTRIBÚCIE  
Na Slovensku každý rok vznikne niekoľko desiatok krátkych, stredometrážnych i celovečerných filmov, ktoré sa do distribúcie nikdy nedostanú. Ktoré zostali pre divákov utajené za posledné dva roky?

(Miro Ulman)

Z FILMOVÉHO DIANIA - GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Uzávierka na 16. MF lokálnych televízií, Druhá výzva Audiovizuálneho fondu je opäť početná, Workshopy MIDPOINT pre absolventov...
RECENZIA – PROROK  
Hlavné pozitíva filmu Jacquesa Audiarda sú kvalitné remeselné zázemie, zručná réžia, poctivo napísaný príbeh. Film bol minulý rok ocenený na festivale v Cannes a nedávno aj na francúzskych Cézaroch.

(Michal Michalovič)

AKTUÁLNE – MONOGRAFIA O PAĽOVI BIELIKOVI  
Meno slovenského režiséra Paľa Bielika bude tento rok rezonovať niekoľkokrát. Pri príležitosti stého výročia jeho narodenia vychádza aj monografia filmovej teoretičky Petry Hanákovej.

(Eva Filová)

DVD NOSIČE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Hodinu nevíš, Líštičky, Malé oslavy, Muzika, Posledná maringotka, Martin Slivka – „muž, ktorý sadil stromy“, Optimista, Pokoj v duši

(Miro Ulman)

PROFIL – ERNEST STREDŇANSKÝ  
V apríli jubiluje herec a režisér Ernest Stredňanský, ktorý získal uznanie za tvorbu slávnych televíznych pondelkov. Po takmer dvadsaťročnej emigrácii sa vrátil späť na Slovensko.

(Eva Michalková)

ČO ROBIA ?  
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Tomáš Krnáč, Alica Gurinová, Tomáš Hučko
PROGRAM KÍN  
Program kín na mesiac apríl 2010
JUBILEÁ - APRÍL 2010  
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v apríli 2010?
KLAPKA.SK – NAJPREDÁVANEJŠIE PUBLIKÁCIE A DVD NOSIČE  
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za marec 2010
MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – MICHAL HVORECKÝ 
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
Slovenské filmy v Elame, 17. Febiofest 2010, 12. MF frankofónneho filmu Bratislava, 12. Workshop, 11. Hory a mesto, Fórum DOCsk, 16. Projekt 100 – ČR, 45. Academia Film Olomouc...

(Eva Michalková)

ROZHOVOR – HANA CIELOVÁ 
Hana Cielová sa už roky dotýka filmu teoreticky aj prakticky. Scenáristka, dramaturgička, kritička a organizátorka festivalov dnes pôsobí ako programová riaditeľka českého Febiofestu. Zároveň píše scenáre.

(Mariana Jaremková)

AKTUÁLNE – UDEĽOVANIE NÁRODNÝCH CIEN SLNKO V SIETI 2010 
O národné filmové ceny Slnko v sieti 2010 sa budú uchádzať filmy a tvorivé výkony za obdobie rokov 2008 a 2009. Nominácie sú viac než zaujímavé.

(Simona Nôtová)

Z FILMOVÉHO DIANIA 
Držitelia Výročných cien ASFK sú už známi, 18. Ceny slovenskej filmovej kritiky udelené, České levy docestovali aj na Slovensko, Slováci uspeli na 3. Early Melons, Nová televízna relácia o filme Kinorama...
RECENZIA – 3 SEZÓNY V PEKLE 
Film Tomáša Mašína zobrazuje mladého básnika Ivana Heinza v turbulentných 40. rokoch minulého storočia. Pripomína naleštený reklamný spot a chýba mu hlbšia výpoveď.

(Monika Mikušová)

RECENZIA – NA SEVER 
Film Na sever je postavený do skutočného kontextu nórskeho severu. Vzťahy v ňom sa rozohrávajú veľmi pomaly a za protagonistov hovorí ticho. Na sever symbolizuje útek.

(Zuzana Pauková)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Beyond the Multiplex, The Evolution of Film, Digital Baroque, Konzervy se slovy

(Monika Mikušová)

PROFIL – STANISLAV PÁRNICKÝ 
Režisér, scenárista a dramaturg Stanislav Párnický patrí medzi najaktívnejšie osobnosti slovenskej kinematografie. Sám hovorí, že nemá rád stereotyp, preto migruje vo viacerých druhoch umenia.

(Martina Polívková)

PROFIL – OSKÁR ŠÁGHY 
Kameraman Oskár Šághy svoju umeleckú dráhu najskôr spojil s krátkometrážnou tvorbou, neskôr sa presunul k hranému filmu. Jeho meno sa spája predovšetkým s režisérom Otakarom Krivánkom.

(Eva Michalková)

DR. DIVNOLÁSKA – ZAKLIATE MOMENTKY 
Najrôznejšie otázky čitateľov v súvislosti so slovenskou kinematografiou. A ešte rôznejšie odpovede od Dr. Divnolásku.

(Miro Ulman)

CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v apríli?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ 
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu. Čo nám neuniklo v priebehu februára a marca 2010?

(Simona Nôtová)

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF