,

Cesta do krajiny Oz

Premiéra:
07.03. 2013
Dávam tomu rok

Premiéra:
21.03. 2013
G. I. Joe: Odveta

Premiéra:
28.03. 2013
Gambit

Premiéra:
21.03. 2013
Hon

Premiéra:
14.03. 2013
Jack, zabijak obrov

Premiéra:
21.03. 2013
Je to iba vietor

Premiéra:
21.03. 2013
Krúdovci

Premiéra:
21.03. 2013
Láska všetkými desiatimi

Premiéra:
07.03. 2013
Mama

Premiéra:
21.03. 2013
Martin a Venuša

Premiéra:
07.03. 2013
Môj pes Killer

Premiéra:
21.03. 2013
Na šrot

Premiéra:
14.03. 2013
Najväčšie prianie

Premiéra:
07.03. 2013
Nepoužiteľní

Premiéra:
28.03. 2013
Renoir

Premiéra:
21.03. 2013
Smrtonosná pasca

Premiéra:
14.03. 2013
Spring Breakers

Premiéra:
28.03. 2013
Vedľajšie účinky

Premiéra:
28.03. 2013
Z hrdze a kosti

Premiéra:
07.03. 2013
 
SLOVO NA ÚVOD  
Pred mesiacom som úvodník začínal povzbudivou správou o slovenskej účasti na MFF Rotterdam. A k rotterdamskému festivalu sa patrí vrátiť aj teraz. Mira Fornay tam totiž zvíťazila s filmom Môj pes Killer a ako prvá slovenská režisérka si z tohto podujatia odniesla Hivos Tiger Award. To je naozaj veľká vec, a hoci v marcovom Film.sk stoja za pozornosť aj iné rubriky (spomeniem aspoň recen­zie na trojicu výborných snímok Holy Motors, Klip, Nový život a na dvojstrane venovanej filmovým publikáciám tentoraz nájdete aj obsiahlejší text o knihe Emira Kusturicu), rád by som upozornil predovšetkým na tie, ktoré súvisia s filmom Môj pes Killer.

(Daniel Bernát)

MYSLÍM SI  
Viera Langerová: Čo pozitívne/negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM - 20. FEBIOFEST  
Jubilejný 20. ročník medzinárodného filmového festivalu Febiofest 2013 sa začne 15. marca a potrvá do 14. apríla. Zameria sa na to najkvalitnejšie z európskej artovej kinematografie vrátane slovenskej a českej tvorby z rokov 2012 a 2013. V programe je celkovo takmer 130 snímok. Pätnásteho marca festival v Bratislave slávnostne otvorí film Môj pes Killer režisérky Miry Fornay, ktorý uspel na MFF Rotterdam. Okrem tejto novinky uvedie Febiofest ďalších 37 slovenských filmov, sedem z nich v premiére.

(Eva Rebollo)

AKTUÁLNE – MIRA FORNAY  
Režisérka Mira Fornay (1977) sa už ako čerstvá absolventka réžie na FAMU (2002) uchytila v zahraničí. Jej absolventský film Malá nesdělení (2002) sa dostal aj na pre-hliadky v Rotterdame, New Yorku či Teheráne. Skúsenosti získavala aj počas štúdia na britskej Národnej filmovej a televíznej škole v Beaconsfielde a na workshope irán-skeho režiséra Abbasa Kiarostamiho. Debutovala celovečerným filmom Líštičky, ktorý predstavila na MFF v Rotterdame. Tento rok tam zaujala s novinkou Môj pes Killer a získala Hivos Tiger Award.

(Zuzana Sotáková)

NOVINKY – NAJVÄČŠIE PRIANIE OLGY ŠPÁTOVEJ  
Česká režisérka Olga Špátová sa vo svojom dokumente Najväčšie prianie rozhodla zistiť, čo si želajú mladí ľudia, ktorí už vyrastali po páde komunizmu. Nadväzuje tým na dve staršie snímky svojho otca Jana Špátu, ktorý robil obdobné „prieskumy“ v rokoch 1964 a 1989.

(Daniel Bernát)

TÉMA – SLOVENSKÁ FILMOVÁ DISTRIBÚCIA 2012  
Nielen podľa geografickej polohy, ale aj podľa predbežných distribučných výsledkov za rok 2012 je Slovensko uprostred Európy. Vyplýva to z tlačovej správy, ktorú počas 63. Berlinale zverejnilo Európske audiovizuálne observatórium (EAO). Hoci sme sa v medziročných ukazovateľoch tentoraz nedostali na popredné priečky ako v roku 2009, je potešiteľné, že v časoch prebiehajúcej krízy sa držíme blízko európskeho priemeru.

(Miro Ulman)

RECENZIA – KLIP MAJE MILOŠ  
Výnimočný debut režisérky Maje Miloš mal mimoriadny ohlas pri premiére v súťaži MFF Rotterdam 2012. Klip rozpráva príbeh Jasny, tínedžerky znechutenej nudou v rozpadajúcom sa srbskom meste. Nerozumie si s matkou, nebaví ju škola, zabíja čas náhodným sexom, drogami a alkoholom.

(Martin Ciel)

SVET SPRAVODAJSKÉHO FILMU – TÝŽDEŇ VO FILME  
Filmové týždenníky sú dnes vzácnosťou. Kedysi sa premietali pred každým uvedením filmu v kinách, dnes ukazujú históriu v nových súvislostiach. Vo svojom programe ich ponúka TA3. Ktoré z nich sa oplatí vidieť tento mesiac?

(Rudolf Urc)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Český animovaný film I., Woskovec+Werich. Dialogy přes železnou oponu, Ermanno Olmi – Rozhovory

(Peter Ulman)

ČO ROBIA ?  
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Peter Budinský, Peter Magát, Peter Badač
IN MEMORIAM – ALEX KOENIGSMARK  
Rok 2006, filmový festival v Trenčianskych Tepliciach. Databáza VIP hostí: ...Kňažko Milan, Koenigsmark Alex, spisovateľ, Kolářová Daniela... Symbolicky je Alex medzi dvoma hercami. Patril do Plzne, kde sa narodil a kde žila jeho umelecky založená rodina, do Prahy, kde dlhé roky býval iba pár metrov od miest, kde žili Trnka, Werich, Holan, a na Slovensko – do Bratislavy, kde mal priateľov a spolupracovníkov. Patril i do Trenčianskych Teplíc, kam chodil ako porotca aj ako hosť. A chodil rád.

(Peter Hledík)

PROFIL - VIKTOR KUBAL  
Ktosi spočítal, že Kubal má na svojom konte vyše dvesto filmov. Takmer všetky si sám napísal, všetky sám výtvarne pripravil a na všetkých je podpísaný ako animátor a režisér. Keď k tomu pripočítame množstvo ilustrácií a nespočítateľný rad karikatúr či humoristických kresieb, spisovateľskú a hereckú tvorbu, môže-me bez zveličenia konštatovať, že len málo filmárov na svete bolo takých produktívnych a všestranne nadaných ako Viktor Kubal. V marci by sa dožil deväťdesiatky.

(Rudolf Urc)

PROGRAM KINA LUMIÈRE  
Program Kina Lumière na mesiac marec 2013
Z FILMOVÉHO DIANIA  
Jakubiskove dni v Košiciach, Film.sk v sieti kníhkupectiev Panta Rhei, Vyšli malé dejiny slovenskej kinematografie, Film.sk súčasťou časopisu The KINEČKO č.2, Snímku V tieni ocenili českí kritici, Nová distribučná spoločnosť na Slovensku
CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v marci 2013?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu. Čo nám neuniklo v priebehu januára a februára 2013?
MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – ZUSKA KEPPLOVÁ 
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
Festival iránskych filmov, Archívne kino, Storočnica Dominika Tatarku, Výročia a osobnosti, Filmový kabinet, Kino inak, FEBIOFEST, Filmové krvinky, Jakubiskove dni

(Mariana Jaremková)

OHLASY – 42. MFF ROTTERDAM  
Štyridsiaty druhý ročník prestížneho MFF v Rotterdame (23. január – 3. február 2013) nám priniesol radosť hneď dvakrát. Najprv vtedy, keď organizátori zverejnili program, v ktorom malo Slovensko po prvý raz zastúpenie v hlavnej súťaži vďaka filmu Miry Fornay Môj pes Killer a debut Mátyása Priklera Ďakujem, dobre bol zaradený do sekcie Bright Future. Druhý raz vtedy, keď si Fornay odnášala domov hlavnú festivalovú cenu Hivos Tiger Award.

(Miro Ulman)

NOVINKY – MÔJ PES KILLER MIRY FORNAY 
Oko filmovej Európy sa pred pár týždňami zameralo na Slovensko. Môže za to reži-sérka Mira Fornay, ktorá so svojou novinkou Môj pes Killer vyhrala prestížny festival v Rotterdame. Fornay v tejto celovečernej snímke, podobne ako v predošlom filme Líštičky, rozohrala drámu, v ktorej sa dostáva pod kožu svojim hrdinom i divákom.

(Zuzana Sotáková)

ROZHOVOR – LACO KRAUS 
Patrí medzi popredných slovenských kameramanov. Už ako mladý absolvent FAMU výrazne ovplyvnil domácu televíznu tvorbu. Nakrúcal aj celovečerné filmy (napríklad Južná pošta, Sedím na konári a je mi dobre, Let asfaltového holuba, Dážd padá na naše duše), pôsobil v divadle. Laco Kraus (1943) oslávil vo februári okrúhle životné jubileum.

(Veronika Pavlíková)

RECENZIA – HOLY MOTORS LEOSA CARAXA 
Film Holy Motors režiséra Leosa Caraxa vzbudil pozornosť na poslednom ročníku festivalu v Cannes a – nevyhral ho. Hlavné ceny si odniesli Hanekeho Láska a Vinterbergov Hon.

(Žofia Bosáková)

RECENZIA – NOVÝ ŽIVOT ADAMA OĽHU 
Keď sa Adam Oľha odhodlával nakrútiť dokumentárny film o vlastnej rodine po tom, čo otec mnohodetnú rodinu opustil asi podľa najtypickejšieho vzorca mužského úniku z manželstva vo fáze involučných kríz, čakalo autora základné rozhodnutie – súdiť či nesúdiť. Rozhodol sa nesúdiť, iba pozorovať a stopovať súvislosti a dôsledky, a tým udal základný tón aj zorný uhol. Dosť tým pripomína budhistické prístupy.

(Pavel Branko)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE- KDE JSEM V TOM PŘÍBĚHU JÁ? EMIRA KUSTURICU 
V časoch Kusturicovho detstva sa slovo super nahrádzalo slovom Tito. Beatles boli Tito, víťazný gól bol Tito. Aj Snježana Vidovićová, režisérova veľká školská láska, bola Tito, hoci si malý Kusturica pod vplyvom otcových plamenných monológov nebol istý, že Tito je super, rovnako ako jeho spolužiak, ktorý túžil pracovať na poštovom úrade, aby mohol každý deň mlátiť Tita pečiatkou po hlave.

(Mariana Jaremková)

DVD NOSIČE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Zlaté veže, Lovci hláv, 96 hodín, Post mortem

(Jaroslav Procházka)

IN MEMORIAM – JOZEF DÓCZY 
V januári tohto roku zomrel herec Jozef Dóczy, ktorý viac ako polstoročie pôsobil na doskách nitrianskeho divadla. Popritom účinkoval v desiatkach filmov a televíznych projektov. Sám vravel, že najbližšie sú mu veselohry, ale nepovažoval sa za výhradne komediálneho herca.

(Daniel Bernát)

PROFIL - ŠTEFAN UHER 
Žili sme vedľa seba v generácii, ktorá v šesťdesiatych rokoch chcela iný film, inú literatúru, iné výtvarné umenie, iné divadlo, ale aj hudbu. Štefan Uher patril so svojím životným posto­jom a s tvorbou, vyjadrenou v dokumentárnych a hraných filmoch, k jadru tejto generácie, ktorá povýšila slovenský film z produkcie na tvorbu. V marci uplynie dvadsať rokov od smrti režiséra, ktorý v šesťdesiatych rokoch nakrútil snímky ako Slnko v sieti, Organ, Panna zázračnica či Tri dcéry a neskôr stál napríklad za titulmi Kosenie Jastrabej lúky alebo Pásla kone na betóne.

(Richard Blech)

TIPY NA MESIAC – KINO LUMIÈRE V MARCI 
Kino Lumière ponúka každý mesiac bohatý a pestrý program zo svetovej i slovenskej kinematografie. Vo februári odporúča filmy: riaditeľ Art Film Festu Peter Nágel.
JUBILEÁ - MAREC 2013 
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v marci 2013?
Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Aktuálne uzávierky
KLAPKA.SK A KINO LUMIÈRE 
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za február 2013 a najnavštevovanejšie filmy v Kine Lumière v januári 2013.
PRÍLOHA – PODPORENÉ A NEPODPORENÉ PROJEKTY V AUDIOVIZUÁLNOM FONDE V ROKU 2012 
Kompletný a podrobný prehľad podporených a nepodporených projektov v AVF v roku 2012

(Mariana Jaremková)

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF