,

Attonitas

Premiéra:
28.02. 2013
Babovřesky

Premiéra:
21.02. 2013
Hašišbaba

Premiéra:
21.02. 2013
Hitchcock

Premiéra:
07.02. 2013
Holy Motors

Premiéra:
21.02. 2013
Janíčko a Marienka

Premiéra:
28.02. 2013
Klip

Premiéra:
14.02. 2013
Konečná

Premiéra:
07.02. 2013
Kráľovský víkend

Premiéra:
28.02. 2013
Láska

Premiéra:
07.02. 2013
Let

Premiéra:
21.02. 2013
Maniak

Premiéra:
07.02. 2013
Marie Krøyer

Premiéra:
14.02. 2013
Nádherné bytosti

Premiéra:
14.02. 2013
Nový život

Premiéra:
28.02. 2013
Paralelné svety

Premiéra:
31.01. 2013
Posledná zima

Premiéra:
28.02. 2013
Sniežik, biely kožúšok

Premiéra:
10.01. 2013
Štvorlístok v službách kráľa

Premiéra:
21.02. 2013
Terapia láskou

Premiéra:
14.02. 2013
Z prezidentskej kuchyne

Premiéra:
07.02. 2013
Zero Dark Thirty

Premiéra:
21.02. 2013
 
SLOVO NA ÚVOD  
Ešte je len druhý mesiac v roku a už dozrel čas na niekoľko povzbudivých správ. Začnime hoci slovenskou účasťou na festivale v Rotterdame – dve snímky v programe a z toho jedna v hlavnej súťaži, to sa dobre počúva. Ďalej – všetky tri recenzie v aktuálnom Film.sk patria slovenským snímkam, čo znamená, že v úvode roka nie je núdza o domáce novinky v kinách. A vo februári majú premiéru ďalšie dva tituly od slovenských tvorcov.

(Daniel Bernát)

MYSLÍM SI  
Zuzana Mistríková: Čo pozitívne/negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
NOVINKY – NOVÝ ŽIVOT ADAMA OĽHU  
V rodine herečky Jany Oľhovej je päť dcér a iba jeden syn – Adam. Ten sa rozhodol nakrútiť o svojich najbližších dokumentárny film, ktorý nazval Nový život. Aj preto, že jeho otec odišiel z rodiny a založil si novú. Čo to znamená pre neho, čo pre Adamovu matku a jeho sestry a ako to vidí sám pozorovateľ – režisér?

(Daniel Bernát)

AKTUÁLNE – VEĽA FILMOV, MÁLO DIVÁKOV  
Z hľadiska produkcie i distribúcie domácich filmov patril rok 2012 k najplodnejším v ére samostatnosti Slovenskej republiky. Vzniklo totiž 21 dlhometrážnych slovenských a koprodukčných filmov, z toho len 7 minoritných koprodukcii, a v kinách ich malo premiéru 17. Prišlo na ne však iba 90 830 divákov.

(Miro Ulman)

TÉMA – DVADSAŤ ROKOV SAMOSTATNEJ SLOVENSKEJ FILMOVEJ SAMOSTATNOSTI – PASÍVA A AKTÍVA  
Rok 1993 a vznik samostatného štátu z hľadiska dejín slovenskej kinematografie nepredstavuje žiaden historický míľnik. Medzníkom bol pád totalitného systému, ktorý priniesol slobodu umeleckej výpovede, ale aj bezradnosť štátu týkajúcu sa predstavy o legislatívnej a inštitucionálnej podobe regulačných a podporných mechanizmov financovania kultúry. Príkladov zo zahraničia bolo veľa, ale doma veľmi nezafungovali.

(Jelena Paštéková)

RECENZIA – KREHKÁ IDENTITA ZUZANY PIUSSI  
Krehka identita prichádza do kín v čase, keď sa meno Zuzany Piussi na chvíľu presunulo z povedomia úzkeho okruhu odborníkov a fanúšikov do povedomia širšej verejnosti, ktorá sa o jej tvorbu predtým nezaujímala. Načasovanie filmu sa v tejto konštelácii falošného objavu ukazuje ako zaujímavé z viacerých dôvodov.

(Jana Dudková)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
PROJEKT 100 opäť úspešný, KLAPKA.SK s rekordnou predajnosťou, Kino Lumière malo vlani viac ako 36-tisíc divákov, Môj pes Killer v Rotterdame aj v Berlíne
FILMOVÉ PUBLIKÁCIE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Hollywood unterm Hakenkreuz. Der amerikanische Spielfilm im Dritten Reich, Heim ins Ufa-Reich, NS-Filmpolitik und die Rezeption deutscher Filme in Luxemburg 1933-1944

(Monika Mikušová)

ČO ROBIA ?  
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Miro Remo, OVÉ Pictures, Mišo Suchý
SVET SPRAVODAJSKÉHO FILMU – TÝŽDEŇ VO FILME  
Filmové týždenníky sú dnes vzácnosťou. Kedysi sa premietali pred každým uvedením filmu v kinách, dnes ukazujú históriu v nových súvislostiach. Vo svojom programe ich ponúka TA3. Ktoré z nich sa oplatí vidieť tento mesiac?

(Rudolf Urc)

PROGRAM KINA LUMIÈRE  
Program Kina Lumière na mesiac február 2013
CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v februári 2013?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu. Čo nám neuniklo v priebehu januára 2013?
MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – IVETA ŠKRIPKOVÁ 
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
Archívne kino, téma: Temné duše, Archívne kino, osobnosti: Vsevolod Pudovkin, Filmové krvinky, Slovenský dlhometrážny film 2012, Filmový kabinet, KINEČKOsníva, 2. zimný filmový seminár 4 živly, KINEČKOlab, Kino-Ikon Plus

(Mariana Jaremková)

NOVINKY – ATTONITAS JAROSLAVA MOTTLA 
Napätie a strach sú dlhodobo pevnou súčasťou kinematografie. Dobre natočený triler alebo horor vie aj v súčasnosti spoľahlivo naplniť kiná. Technologický pokrok neustále ponúka nové možnosti, a tak sme si zvykli na horory v 3D a čoraz vernejšie zobrazovanie ľudského utrpenia. Žáner hororového trileru patrí najmä k americkému filmovému trhu, no množstvo fanúšikov má aj na Slovensku. Medzi nimi nájdete aj debutujúceho režiséra Jaroslava Mottla, ktorý nedávno dokončil film so záhadným názvom Attonitas.

(Robert Pospiš)

ROZHOVOR – NORO DRŽIAK 
Výtvarník, animátor a režisér Noro Držiak (1974) žije a tvorí v Prahe, kde sídli aj jeho animačné a postprodukčné štúdio Tobogang. Keď sa v kinách začal premietať výtvarne zaujímavý (a v domácom prostredí nevídaný) rotoskopický film Alois Nebel, začalo sa v médiách skloňovať aj meno Nora Držiaka, ktorý na snímke spolupracoval ako supervízor animácie a vizualizácie. Česko-nemecko-slovenský film sa stal českým národným kandidátom na Oscara, a hoci sa do konečného boja nedostal, jeho kvality ocenili Európskou filmovou cenou pre najlepší animovaný film.

(Mariana Jaremková)

RECENZIA – MILUJ MA ALEBO ODÍĎ MARIANY ČENGEL SOLČANSKEJ 
Hoci sa situácia v slovenskej hranej kinematografii posledné dva-tri roky zlepšuje, ešte stále je to tak, že kultúrna obec na každý nový film u nás netrpezlivo čaká, vždy znova a znova sa od neho veľa očakáva. Vždy znova a znova je tu otázka: Bude to zápis iba kvantitatívny alebo aj kvalitatívny?

(Zuzana Mojžišová)

RECENZIA – ĎAKUJEM, DOBRE MÁTYÁSA PRIKLERA 
Celovečerný debut Mátyása Priklera Ďakujem, dobre je sociálnou drámou s prvkami minimalizmu, ktorá zachytáva svet v období hospodárskej krízy. Ide de facto o tri poviedky, pričom ostáva nejasné, prečo sa nachádzajú v jednom filme – odlišujú sa témou, spôsobom rozprávania, čiastočne aj štýlom. Spája ich pochmúrna atmosféra a prázdno v rôznych významoch tohto slova. Film však má svoju osobitosť, ktorou sa vzpiera jasnému zaradeniu a pripodobňovaniu vzorom, vďaka čomu je pochopiteľné, prečo sa premietal v Rotterdame.

(Tomáš Hudák)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje, Aktuálne uzávierky, Peter Dubecký nominovaný na cenu Krištáľové krídlo
DVD NOSIČE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Tigre v meste, Viditeľný svet

(Miro Ulman)

IN MEMORIAM – JOZEF ZACHAR 
Jozef Zachar chcel byť pôvodne učiteľom, no napokon svoj život spojil s filmom. Koncom 40. Rokov sa stal pracovníkom Ústavu pre školský a osvetový film – Školfilm v Bratislave a od roku 1950 pracoval ako režisér v Štúdiu populárno-vedeckých a náučných filmov.

(Štefan Vraštiak)

TIPY NA MESIAC – KINO LUMIÈRE VO FEBRUÁRI 
Kino Lumière ponúka každý mesiac bohatý a pestrý program zo svetovej i slovenskej kinematografie. Vo februári odporúča filmy: filmová publicistka Žofia Bosáková.
JUBILEÁ - FEBRUÁR 2013 
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje vo februári 2013?
KLAPKA.SK A KINO LUMIÈRE 
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za január 2012 a najnavštevovanejšie filmy v Kine Lumière v decembri 2012.
PRÍLOHA – FILMOVÉ FESTIVALY A PREHLIADKY NA SLOVENSKU V ROKU 2013 
Obsiahly prehľad filmových festivalov a prehliadok, ktoré sa budú konať v roku 2013 na Slovensku.

(Magdaléna Macejková)

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF