,

127 hodín

Premiéra:
03.02. 2011
Ako vieš?

Premiéra:
24.02. 2011
Američan

Premiéra:
03.02. 2011
Bibliothéque Pascal

Premiéra:
17.02. 2011
Čas grimás

Premiéra:
10.02. 2011
Čierna labuť

Premiéra:
10.02. 2011
Fighter

Premiéra:
24.02. 2011
Gnomeo a Júlia

Premiéra:
10.02. 2011
Mamut

Premiéra:
03.02. 2011
Občiansky preukaz

Premiéra:
10.02. 2011
Ostrov svaté Heleny

Premiéra:
24.02. 2011
Pán Nikto

Premiéra:
10.02. 2011
Sammyho dobrodružstvá 3D

Premiéra:
03.02. 2011
Skutočná guráž

Premiéra:
17.02. 2011
Smrtonosná jazda

Premiéra:
24.02. 2011
Varieté

Premiéra:
17.02. 2011
 
SLOVO NA ÚVOD  
Okrem neutíchajúcej debaty o Audiovizuálnom fonde sú v našej kinematografii aj udalosti, ktoré vzbudzujú radosť. Keď sa rozmenia na drobné, zatienia aj neveselé debaty na vážne témy.

(Simona Nôtová)

PLUS/MÍNUS MESIACA  
Katarína Mišíková, Gabriel Hoštaj, Ingrid Mayerová: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM - 61. BERLINALE 2011  
Slovensko sa ukáže v Berlíne. Aj tento rok bude mať zastúpenie na jednom z najprestížnejších filmových festivalov Berlinale. Jeho 61. ročník je pre nás výnimočný účasťou dvoch filmov v sekcii FORUM.

(Eva Michalková)

NOVINKY – ČAS GRIMÁS  
Prvým slovenským filmom roka 2011 je hraný dokument Petra Dimitrova Čas grimás. Približuje rozporuplnú osobnosť barokového sochára F. X. Messerschmidta, ktorý záver života strávil v Bratislave.

(Eva Michalková)

ROZHOVOR – JURAJ CHLPÍK  
Juraj Chlpík mnohých zaskočil, keď pred pár rokmi inštaloval svoju výstavu Identity Petržalky na Novom moste. Neskôr zrežíroval rovnomenný dokument, za ktorý dostal cenu KAMERA 2010. Na Berlinale ho čaká premiéra filmu Dom, kde bol kameramanom.

(Mariana Jaremková)

POZNÁMKA – DVERE DOKUMENTU DOKORÁN?  
Koncom minulého roka sa v kinách objavil celovečerný strihový dokument Toma DiCilla The Doors, ktorý ponúka dramatickú výpoveď o generačnej revolte mládeže 60. rokov. Hovorí niečo aj o uvádzaní našich dokumentov v kinách?

(Zuzana Gindl-Tatárová)

RECENZIA – BIBLIOTHÉQUE PASCAL  
Film Szabolcsa Hajdua predstavuje divácky vďačnú, takpovediac „exportnú“ tvár maďarskej kinematografie, s prvkami ľahšej žánrovej zábavy. Netreba očakávať žánrové či naratívne experimentovanie, divák ale nemusí ostať sklamaný.

(Michal Michalovič)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Necenzurovaná zpráva o českém filmu, Antonín Máša, Vznik, rozvoj a ústup multivizuálních programů, Nejdražší umění a jiné eseje o filmu / spisy 37

(Peter Ulman)

Z FILMOVÉHO DIANIA  
Premiéra filmu Devínsky masaker už vo februári, Katka je najnavštevovanejší dokument, Úspech slovenských filmárov na MFF Sundance, DVD so študentskými filmami je nepredajné...
PROFIL – LADISLAV KUDELKA  
Vo februári uplynie 25 rokov od úmrtia Ladislava Kudelku, výraznej postavy slovenskej dokumentárnej tvorby. Jedným z jeho dlhoročných spolupracovníkov bol Milan Černák, práve on spomína na to, čo bolo pre Kudelku ako filmára a človeka typické.

(Milan Černák)

ČO ROBIA ?  
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Peter Hledík, Anabela Žigová, Peter Begányi
CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať vo februári 2011?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ  
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu. Čo nám neuniklo v priebehu decembra 2010 a januára 2011?

(Simona Nôtová)

PRÍLOHA – FILMOVÉ FESTIVALY A PREHLIADKY NA SLOVENSKU V ROKU 2011  
Prehľadný súpis podujatí na rok 2011 s termínmi konania, základnými informáciami a kontaktmi.

(Dária Hamajová)

MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – JÁN ŠTRASSER 
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
KALENDÁRIUM 
Jubileum Ľuby Veleckej-Vančovej, Projekcia filmu Půlnoc, Steven Severin / Jean Cocteau: Krv básnika, 40. MFF Rotterdam, 33. MFF Clermont-Ferrand, 61. Berlinale a Európsky filmový trh..

(Eva Michalková)

NOVINKY – OBČIANSKY PREUKAZ 
V kinách sa od februára bude premietať trpká komédia Ondřeja Trojana, zasadená do 70. rokov socialistického Československa. Film vznikol na motívy knihy Petra Šabacha.

(Eva Michalková)

AKTUÁLNE – 25 SLOVENSKÝCH FILMOV! 
Čas prináša zmeny. Zatiaľ čo minulý mesiac sme vás informovali o štyroch slovenských novinkách, v súčasnosti je ich už pripravených takmer dvakrát toľko. Do konca roka čakáme až 25 nových filmov.

(Miro Ulman)

TÉMA – VZOSTUP A PÁD VIDEOPOŽIČOVNÍ  
Pred 25 rokmi bola otvorená prvá videopožičovňa na Slovensku. V časoch najväčšieho rozmachu ich bolo okolo 1500. Ako to všetko začalo a aká je súčasná situácia a perspektíva videopožičovní?

(Miro Ulman)

RECENZIA – PÁN NIKTO  
Režisér Jaco Van Dormael je zručný filmár, čo sa odrazilo na dokonale čistých záberoch, štylizovaných do sterilného prostredia. Film Pán Nikto však trpí nadmerným gýčom a inšpiráciami z iných filmov, hoci pôsobí príjemným a pokojným dojmom.

(Nina Šilanová)

RECENZIA – SKUTOČNÁ GURÁŽ  
Najnovší film bratov Coenovcov býva nepresne označovaný ako remake klasického rovnomenného westernu z roku 1969. Ide skôr o novú adaptáciu románu Charlesa Pontisa, ktorej nechýba poriadne čierny humor.

(Pavel Smejkal)

DVD NOSIČE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: ...a Boh stvoril ženu, Modrá Electra Glide, Podivní, Kráľovstvo I.

(Jaroslav Procházka)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje..., Uzávierka na workshop miniMIDPOINT, Filmový festival na Facebooku...
PROFIL – ĽUBA VELECKÁ  
Vo februári oslávi svoje jubileum režisérka Ľuba Velecká. Nemá pocit, že by jej život s filmom niečo vzal, naopak réžia ju nesmierne obohacuje. V poslednom období pracuje na dokumentárnom projekte profilov osobností GEN.SK.

(Jena Opoldusová)

PROGRAM KÍN 
Program kín na mesiac február 2011
JUBILEÁ - FEBRUÁR 2011 
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje vo februári 2011?
KLAPKA.SK – NAJPREDÁVANEJŠIE PUBLIKÁCIE A DVD NOSIČE 
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za január 2011.

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF