,

Belehradský fantóm

Premiéra:
01.01. 2012
Black Power Mixtape

Premiéra:
01.01. 2012
Carnage

Premiéra:
26.01. 2012
Dokonalý zmysel

Premiéra:
19.01. 2012
Happy Feet 2

Premiéra:
19.01. 2012
Jack a Jill

Premiéra:
01.05. 2012
Jack sa chystá vyplávať

Premiéra:
19.01. 2012
Kazateľ Kalašnikov

Premiéra:
05.01. 2012
Koniec Roberta Mitchuma

Premiéra:
01.01. 2012
Kontraband

Premiéra:
26.01. 2012
Láska je láska

Premiéra:
26.01. 2012
Mamma Gogo

Premiéra:
12.01. 2012
Miestnosť samovrahov

Premiéra:
26.01. 2012
Mortem

Premiéra:
01.01. 2012
Muppets

Premiéra:
26.01. 2012
Muži revolúcie

Premiéra:
19.01. 2012
Nebezpečná metóda

Premiéra:
26.01. 2011
Prepadnutie

Premiéra:
05.01. 2012
Rozkaz

Premiéra:
01.01. 2012
S*áči

Premiéra:
22.12. 2012
Underworld: Prebudenie 3D

Premiéra:
26.01. 2012
 
SLOVO NA ÚVOD  
Koncom roka 2011 si málokto kládol otázku, aký bude nový rok a čo priniesol ten, ktorý sa práve skončil. Odpoveď na prvú z nich prinesú nadchádzajúce dni, nad tou druhou sa môžeme zamyslieť aj spolu s filmovými protagonistami či tvorcami...

(Simona Nôtová)

MOJE OBĽÚBENÉ SLOVENSKÉ FILMY – ĽUBOMÍR FELDEK  
Osobnosti našej kinematografie hovoria o svojom obľúbenom slovenskom filme. Výber je bez obmedzení, žáner ani rok vzniku filmu nerozhodujú.
NOVINKY – MUŽI REVOLÚCIE  
Dokumentaristka Zuzana Piussi je výnimočný zjav v slovenskej kinematografii. Vo svojom najnovšom celovečernom filme, ktorý vstúpi do slovenských kín v januári 2012, sa vracia k stále aktuálnej téme November ´89.

(Eva Zaťková)

ROZHOVOR – JURAJ NVOTA  
Divadelný i filmový režisér Juraj Nvota má momentálne rozpracované štyri dlhometrážne hrané filmy. Zdá sa, že sa z neho stal jeden z najplodnejších slovenských tvorcov. Čím prekvapí v najbližšom období?

(Mariana Jaremková)

ROK 2011  V HRANOM FILME  
V poslednej dobe sa o slovenských filmoch veľa píše a diskutuje. Znamená to, že sme sa zmierili s príslušnosťou k vlastnému národu a priblížili sa k bežnému divákovi? Čo prezradil rok 2011 o slovenskej hranej tvorbe?

(Zuzana Gindl-Tatárová)

ROK 2011  V ANIMOVANOM FILME  
Rok 2011 sa z pohľadu vývoja slovenského animovaného filmu môže javiť ako nevýrazný. Neobjavil sa vysoký počet premiér a nedošlo ani k dramatickej zmene produkčného zázemia. Napriek tomu rok otvoril nové možnosti a priniesol nové fenomény.

(Ivana Laučíková)

RECENZIA – DOKONALÝ ZMYSEL  
Film Davida Mackenzieho na prvý pohľad ponúka jednoduchý príbeh dvoch osamelých ľudí. V druhej línii však ide o katastrofický film, ktorý netypicky hovorí o postupnom rozpade spoločnosti.

(Lenka Kuchtová)

FILMOVÉ PUBLIKÁCIE  
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo knižne: Vlasta Burian – Král komiků, Tenkrát na Západě, Tajné životy slavných filmařů, Proti prúdu

(Peter Ulman)

ČO ROBIA ?  
V slovenskej kinematografii je neustály pohyb. Traja tvorcovia hovoria o tom, na čom momentálne pracujú: Maroš Berák, Milan Stráňava, Katka Moláková
Z FILMOVÉHO DIANIA  
Jeden svet patril Slovákom, Zmeny v historických rebríčkoch, Noví členovia výborov, Výročia v slovenskom filme ...
TIPY NA MESIAC – KINO LUMIÉRE V JANUÁRI  
Kino Lumiére ponúka každý mesiac bohatý a pestrý program zo svetovej i slovenskej kinematografie. V novembri odporúča filmy: filmová teoretička Eva Filová
JUBILEÁ - JANUÁR 2012  
Každý mesiac si v slovenskej kinematografii pripomíname výročia osobností z oblasti filmu. Kto jubiluje v januári 2012?
KLAPKA.SK – NAJPREDÁVANEJŠIE PUBLIKÁCIE A DVD NOSIČE  
Zoznam najpredávanejších knižných publikácií a audiovizuálnych nosičov v predajni Klapka.sk za december 2011.
PLUS/MÍNUS MESIACA  
Jakub Kroner, Mario Homolka, Silvia Panáková: Čo pozitívne a čo negatívne sa udialo v kinematografii v poslednom období?
KALENDÁRIUM 
Osobnosti: Eduard Schreiber a Július Pántik, Slovenský dlhometrážny film 2011, Zlatá šedesátá – Československý filmový zázrak, Kino-Ikon Plus: Osamelá vlčica, 23. MFF Palm Springs, 23. MFF Alpe Adria Terst...

(Eva Michalková)

PREMIÉRY 2012 – PRVÝ POLROK V SLOVENSKÝCH KINÁCH 
Počas prvých šiestich mesiacov nového roka čaká na divákov v kinách bohatá nádielka. Slovenskí distribútori pre nich pripravili až 107 premiér, z toho 13 domácich titulov.

(Miro Ulman)

TÉMA – MLADÍ SLOVENSKÍ PRODUCENTI  
V súvislosti s nárastom filmov v slovenskej kinematografii sa zvýšil aj počet producentov a produkčných spoločností. A čoraz častejšie sa stáva, že režiséri si svoje filmy produkujú sami. Akí sú súčasní mladí producenti?

(Eva Michalková)

ROK 2011  V DOKUMENTÁRNOM FILME  
O súčasnej slovenskej dokumentárnej tvorbe sa hovorí ako o výkladnej skrini domácej kinematografie, o úspešnom festivalovom artikli, o hlase filmárskej generácie. Ak tieto klišé necháme bokom, aká bola „vzorka“ našich vlaňajších dokumentov?

(Pavel Smejkal)

RECENZIA – MAMA GOGO  
Posledný film Fridrika Thóra Fridrikssona tvorí niekoľko dejových línií. Každá by sa dala rozvíjať samostatne, úspešne z nich však vyjde iba jedna. Je to najmä film o vzťahu matky a syna, ako aj film o starobe a umieraní.

(Nina Šilanová)

RECENZIA – MIESTNOSŤ SAMOVRAHOV  
Debut poľského režiséra Jana Komasu je o zhubnom vplyve sociálnych sietí na život mladých ľudí. Je v ňom celý register začiatočníckych prešľapov, no svojím súčasným ponorom do problematiky medzi realitou a virtualitou je dielom perspektívneho tvorcu.

(Žofia Bosáková)

DVD NOSIČE 
Tipy na to najzaujímavejšie, čo v poslednom období vyšlo na DVD: Cigán, Lidice, Trou de Fer – Železná diera, Výlet

(Miro Ulman)

PROFIL – EDUARD SCHREIBER 
Eduard Schreiber z Lednických Rovní bol prvým slovenským filmárom. Z jeho rúk pochádzajú prvé zachované filmy na území Slovenska. V januári si pripomíname päťdesiat rokov od jeho skonania.

(Štefan Vraštiak)

Z FILMOVÉHO DIANIA – GRANTY A UZÁVIERKY  
MEDIA Desk Slovensko informuje..., Osobitný príspevok na digitalizáciu kín, Prihlasovanie na Slnko v sieti 2012, Workshop Film Spring Open-Air, Uzávierka na Pitching du Réel...
CS FILM - TELEVÍZIA ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH FILMOV  
Televízia českých a slovenských filmov CS Film uvádza už niekoľko rokov pravidelne Slovenské pondelky. Čo bude vysielať v januári 2012?
ČO SA STALO ZA 30 DNÍ 
Slovenská kinematografia je bohatá na udalosti rôzneho druhu. Čo nám neuniklo v priebehu novembra a decembra 2011?
PROGRAM KÍN 
Program Kina Lumiérena mesiac január 2012

Filmsk na stiahnutie vo formáte PDF