Slovensko bolo v Cannes víťazné
Film.sk No.07/08/2013

Slovenská kinematografia sa aj v tomto roku vďaka spoločnému pavilónu Slovenska a Česka úspešne prezentovala na medzinárodnom filmovom trhu Marché du Film, ktorý sa uskutočnil počas 66. ročníka MFF v Cannes (15. – 26. mája). Tentoraz sa však zastúpenie slovenskej audiovízie nieslo v oslavnom duchu. Nielen pre jej jubilejnú desiatu prezentáciu s českou kinematografiou v spoločnom pavilóne, ale najmä pre uvedenie slovensko-českého animovaného filmu Pandy režiséra Matúša Vizára v súťažnej sekcii študentských filmov Cinéfondation, kde Pandy obsadili tretie miesto.

Už po 10. raz bol pavilón Slovenska a Česka významným miestom stretnutí zástupcov slovenskej kinematografie so zahraničnými filmovými profesionálmi, ktorých v záujme o nové informácie zo slovenskej audiovízie neodradilo ani rýchlo sa meniace počasie. Priestor pavilónu ponúkal návštevníkom úkryt raz pred hustým dažďom, inokedy pred silným vetrom a za slnečného počasia zase dával možnosť nadviazať medzinárodnú spoluprácu alebo si len tak oddýchnuť na príjemnej letnej terase.

Pre zahraničných distribútorov, producentov a dramaturgov filmových festivalov, ako aj pre ostatných návštevníkov boli najväčším lákadlom pavilónu okrem vizuálne pútavých letákov a presskitov nových a pripravovaných slovenských filmov najmä informačno-propagačné katalógy o súčasnom stave slovenskej audiovízie Slovenské filmy 12 – 13 a Pripravované slovenské filmy 13 – 14. Medzi mnohými materiálmi si už tradične našla svoje miesto Správa o stave slovenskej audiovízie 2012, vydaná kanceláriou MEDIA Desk Slovensko, a Slovenský filmový ústav po prvý raz vydal špeciálne číslo časopisu Film.sk v anglickom jazyku. Počas Marché du Film náš pavilón poskytol priestor aj francúzskemu vydavateľstvu Malavida, ktoré nadviazalo na predchádzajúce DVD nosiče so slovenskými filmami pre frankofónny trh a tentoraz prezentovalo nové DVD so snímkami Organ, Panna zázračnica, Tri dcéry a Keby som mal pušku režiséra Štefana Uhra.

V rámci projektu Producers on the Move, zameraného na prezentáciu pripravovaných projektov mladých producentov z členských krajín medzinárodnej organizácie European Film Promotion, nás reprezentovala Mira Fornay, ktorá pred filmovými producentmi z celého sveta predstavila projekty Žaby bez jazyka, Dad’ s Record a Cook, F**k, Kill. Na celoročnom medzinárodnom scenáristickom workshope ScripTeast, ktorý vrcholí práve na MFF v Cannes, sa tento rok zúčastnila scenáristka Katarína Uhrová so svojím prvým celovečerným projektom Retro Raj.

Slovensko malo nemalé zastúpenie aj na ďalších podujatiach Marché du Film. Na filmovom trhu krátkometrážnych snímok Short Film Corner sa premietali Vizárove Pandy a hraná snímka Teodora Kuhna Momo. Na filmovom trhu dokumentárnych snímok Doc Corner sa zase predstavili Cigáni idú do volieb Jara Vojteka, Nový život Adama Oľhu a pripravovaný projekt Zamatoví teroristi Petra Kerekesa, Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka. Formou uzavretej trhovej projekcie sa pozvaným filmovým profesionálom predstavila česko-luxembursko-slovensko-fínska snímka Klauni v réžii Viktora Tauša.

Prezentácia Slovenska na tohtoročnom festivale v Cannes dopadla nad očakávanie dobre, a to nielen vďaka víťaznému animovanému filmu Pandy slovenského režiséra Matúša Vizára, ktorý študoval na pražskej FAMU.