Jedz, modli sa a ži ako hviezda
Film.sk No.07/08/2013

V marci 2010 uverejnil Vanity Fair článok Nancy Jo Sales o gangu tínedžerov z Los Angeles, ktorí si vytipovali domy obľúbených celebrít, počkali na vhodnú príležitosť a „nakúpili”. Partička označovaná ako Bling Ring vyvolala pozornosť médií a článok sa stal východiskom pre scenár filmu Sofie Coppola. Jej predchádzajúce snímky si získali divákov minimalizmom v obraze a zvuku, ktorý vystihuje viac než tisíc slov. No senzačný príbeh o tom, že priblížiť sa k hviezdam sa dá aj inak ako nafotiť ich bez mejkapu, je vo filmovej podobe stvárnený nevýraznými postavami a ich opakované predvádzanie sa pomerne rýchlo stráca na zaujímavosti.

Bling Ring: Ako VIP-kyfoto: Forum Film Slovakia

Jednou z nosných tém, ktoré sa opakujú vo filmoch Sofie Coppola, je pozorovanie a reflektovanie dospievania a slávy. Nie vždy sa tieto aspekty života spájali v jednej osobe, ako to bolo v prípade Márie Antoinetty, väčšinou išlo o skúmanie ich vzájomného vzťahu. Nová snímka Bling Ring: Ako VIP-ky tematizuje tieto dva póly, ako aj obe strany slávy. Etablované celebrity sa stávajú terčom útokov deciek z majetných rodín, ktoré by sa takisto chceli niečím presláviť. Aspoň na Facebooku. Paradoxne, sú to práve médiá, teda bulvár, ktorý ich inšpiroval, a sú to znovu médiá, ktoré ich približujú k piedestálu známych a slávnych.

Bling Ring: Ako VIP-ky je film o hlúpej povrchnosti, o túžbe mať to, čo majú hviezdy, dotknúť sa ich životného štýlu. Je o zotieraní hraníc medzi médiami, vrátane sociálnych médií, a žitou realitou. Medzi tým, čo sa robí a čo sa nerobí nielen preto, že stráviť štyri roky za mrežami nie je zábava. Je o dešpekte k súkromiu, ktoré už aj tak bolo nespočetnekrát narušené bulvárnymi novinármi. O predstave, že keď môžu fotografia a slová vniknúť do súkromia iného človeka, môžem to urobiť aj ja. Nejde len o (nepozamykané!) domy Megan Fox a Briana Austina Greena či Orlanda Blooma s Mirandou Kerr, ale aj o autá zaparkované na ulici, ktoré ich majitelia dôverujúci bezpečnosti štvrte nechali odomknuté. Kedysi mali mládežnícke gangy motorky a vystreľovačky, teraz majú auto od ocinka a mapy na Googli.

Prípad týchto „obetí” obdivu života slávnych a jeho atribútov v podobe drahých a luxusných vecí ponúka viaceré momenty, ktoré by stálo za to vytiahnuť ako nosné. Film Bling Ring: Ako VIP-ky to nerobí a ostáva len na úrovni ukazovania, sem-tam niečo placho naznačí. Neprekračuje hlúpu povrchnosť a skratkovité myslenie hlavných aktérov: chcem mať to čo Lindsay Lohan, tak jej to ukradnem. Azda z rešpektu k stále žijúcim aktérom film neprekračuje hranice svojho inšpiračného zdroja, čím sa dostáva do pozície rekonštrukcie vychádzajúcej z uverejnených informácií. Jedným z následkov tejto voľby je uzavretie postáv do škatuľky kolektívnej povrchnosti s občasných konštatovaním možného problému.

Bling Ring: Ako VIP-kyfoto: Forum Film Slovakia

Opakovanie je nielen matkou múdrosti, ale aj prameňom nudy. Opakované prehŕňanie sa v osobných veciach – napriek vtipným momentom prvotného objavovania vankúšov s potlačou vlastnej podobizne v dome Paris Hilton, sa stáva monotónnym aj na pozeranie. Plytko koncipované postavy sú pri svojich výtržnostiach vlastne takými malými zombies, akurát nejdú po ľudských orgánoch, ale po nablýskaných šatočkách, kabelkách, šperkoch a topánočkách značky Louboutin. Chcú sa nahodiť, zapózovať, odfotiť sa, zverejniť obrázok na Facebooku. Ostáva len čakanie, ktorý z domov sa stane pre skupinku mladých vykrádačov osudným. Až potom dostávajú Marc, Rebecca, Nicky a Chloe šancu prejaviť sa ako postavy. Pri všetkom tom nezáujme o čokoľvek ostáva visieť vo vzduchu otázka, kde sú a kde boli rodičia?

Povrchnosť definujúca správanie hlavných protagonistov, ich nezáujem o dôsledky vlastného konania, ale najmä nezáujem filmu ísť do väčšej hĺbky, pohrať sa s postavami, urobiť z nich aspoň zaujímavé figúrky, odpútať sa od ich predlôh, to je hlavný problém filmu Bling Ring: Ako VIP-ky. Východiskom nie je ani zmena štýlu z pôvodnej ospalosti, opojenosti, na dravosť a doslovné prezentovanie oslavy bohatstva, jeho zneužívania, ani oslava drog a „nehôd” pod ich vplyvom. Je zrejmé, že nič z toho by nemala byť zábava, ale film potrebuje obsahovať prvok, prostredníctvom ktorého si divák k nemu vytvorí vzťah.

Bling Ring: Ako VIP-ky (The Bling Ring, USA, 2013)
_réžia: Sofia Coppola _scenár: S. Coppola, Nancy Jo Sales _kamera: Christopher Blauvert, Harris Savides _strih: Sarah Flack _hudba: Daniel Lopatin, Brian Reitzell _hrajú: Emma Watson, Katie Chang, Israel Broussard, Claire Julien, Taissa Farmiga a iní _minutáž: 90 min. _hodnotenie: • • •