Z Varov do Hradišťa
Film.sk No.07/08/2013

Slovenské filmy pokračujú vo svojom festivalovom putovaní. Áčkový festival v Karlových Varoch aj komorná filmová škola v Uherskom Hradišti majú vo svojich bohatých programoch aktuálny výber slovenských noviniek, ktoré absolvujú svoju svetovú premiéru, aj filmy, ktoré už stihli získať ceny na prestížnych zahraničných festivaloch.

Film Zázrak otváral karlovarskú sekciu Na východ od ZápaduFilm Zázrak otváral karlovarskú sekciu Na východ od Západu. (foto: Artileria)

Slovenská kinematografia má na prebiehajúcom 48. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary (28. júna – 6. júla) početné zastúpenie. Festival uvádza v súťažných a nesúťažných sekciách osem slovenských titulov. Do hlavnej súťažnej sekcie bol vybraný najnovší film Jana Hřebejka Líbánky, ktorý je minoritnou slovenskou koprodukciou. Príbeh, odohrávajúci sa počas dvoch svadobných dní, sleduje dvojicu, ktorá túži opäť nájsť osobné šťastie. Nepozvaný hosť je však nečakanou hrozbou. V súťažnej sekcii prvých a druhých filmov zo strednej a východnej Európy Na východ od Západu (v ktorej minulý rok súťažila snímka Ivety Grófovej Až do mesta Aš) si môžu konkurovať dve novinky – Zázrak, s ktorým sa po svojom úspešnom debute Slepé lásky vracia do Karlových Varov režisér Juraj Lehotský a tentoraz nahliada do sveta pätnásťročného dievčaťa z nápravného zariadenia, a Zamatoví teroristi, ktorých nakrútila trojica režisérov Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský a Peter Kerekes. Ich projekt na hranici non fiction a hraného filmu mapuje teroristické akcie v normalizačnom Československu, pripravované jednotlivcami. Svoje zastúpenie má Slovensko aj v súťaži dokumentárnych filmov s celovečerným debutom Pala Korca Exponáty alebo príbehy z kaštieľa.

Nesúťažná sekcia České filmy 2012 – 2013 má v programe trojicu koprodukcií Môj pes Killer Miry Fornay, intímny dokument Nový život Adama Oľhu a oceňovaný film V tieni Davida Ondříčka. Drsnozábavné Pandy Matúša Vizára, ocenené v Cannes aj na prestížnom Medzinárodnom festivale animovaného filmu v Annecy, sa premietajú spolu s ďalšími štyrmi filmami v sekcii Fresh Selection – päť filmových nádejí. V sekcii Návraty k prameňom, ktorá uvádza klasické, kultové a raritné filmy, sa po vlaňajšej projekcii Uhrovho Slnka v sieti tento rok premieta digitálne zreštaurovaná snímka Kým sa skončí táto noc Petra Solana. Štvorica pripravovaných slovenských dokumentov sa prezentuje počas Docu Talents From The East a ďalší tvorcovia môžu svoje filmy konzultovať v rámci Pitch & Feedback. Súčasťou prezentácie slovenskej kinematografie na 48. MFF Karlove Vary je aj krst knihy Petra Hamesa Best of Slovak Film.

Organizátori 39. ročníka Letnej filmovej školy v Uherskom Hradišti (26. júla – 3. augusta) takisto zaradili do aktuálneho programu viacero slovenských klasických diel, noviniek aj osvedčených titulov. Letná filmová škola vzdá poctu Dušanovi Hanákovi uvedením jeho filmov 322 a Ja milujem, ty miluješ za osobnej účasti režiséra. V sekcii Novinky Visegrádu sa budú premietať filmy Môj pes Killer, divácky najúspešnejší film jihlavského festivalu dokumentov Nový život, Mátyás Prikler uvedie svoj celovečerný debut Ďakujem, dobre, Peter Kerekes predstaví novinku Zamatoví teroristi a režisér Juraj Lehotský svoj Zázrak. V letnom kine diváci ešte uvidia filmy Tigre v meste a V tieni.