Druhý polrok v kinách smeruje k rekordu
Film.sk No.07/08/2013

Počas prvého polroka 2013 malo v slovenských kinách premiéru 119 filmov, čo bolo o 14 menej než za prvých šesť mesiacov minulého roka. Na druhý polrok ich distribútori plánujú (zatiaľ) 136, a tak sa tohto roku určite dočkáme nového rekordu v počte premiér. V predchádzajúcej rubrike nájdete informácie o 39 filmoch, ktoré sa do kín dostanú už počas leta. Na tomto mieste uvádzame aj tie, ktoré sa začnú premietať od septembra do konca roka.

Čoraz menej sa medzi nimi vyskytujú filmy, ktoré sú dostupné aj na 35 mm kópiách. V druhom polroku ich bude už len 6, ale všetky budú k dispozícii i na DCP nosičoch. Naopak, po celosvetovom poklese záujmu o stereoskopické projekcie sa u nás v nasledujúcich mesiacoch zvýši počet filmov vo formáte 3D.

A čo premiéry slovenských filmov? Počas prvých šiestich mesiacov sa ich do kín dostal celý tucet, z toho len tri minoritné koprodukcie. Na druhý polrok je ich naplánovaných až štrnásť, pričom minoritných koprodukcií bude tentoraz päť. O dokumente Banícky chlebíček a hranej snímke Líbánky píšeme v rubrike Novinky. V septembri nás čaká Zázrak Juraja Lehotského, dráma Colette z osvienčimského koncentračného tábora (r. Milan Cieslar) a dokument Vesmírne existencie od tvorcu, ktorý sa označuje ako Q7A. Na prelome septembra a októbra by sme sa aspoň v kinách mali dočkať Babieho leta (r. Gejza Dezorz). Na jeseň je plánovaná aj premiéra filmu Klauni Viktora Tauša s Kaurismäkiho herečkou Kati Outinen.

V septembri a októbri sa do kín dostanú dve pásma slovenských krátkych filmov: Kobylka predstaví študentskú tvorbu a Pásmo krátkych filmov/Slovak Shorts zasa úspešnú nezávislú tvorbu. Ako predfilmy pribudnú do kín aj krátke animované tituly Sneh Ivany Šebestovej a Mesiac Ondreja Rudavského. V októbri má mať premiéru dlhometrážny dokument Zamatoví teroristi autorskej trojice Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský, Peter Kerekes, aj adaptácia knihy Maroša Hečka a Michala Havrana Kandidát v réžii Jonáša Karáska.

Novembrovú päťku domácich premiér tvorí naša prvá koprodukcia s Mexikom – romantická snímka Lenky Kny Dočkáme sa Ježiška?, ďalej by to mal byť dokument Jána Opartyho Skala útočišťa, film o jubilujúcich vierozvestcoch Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů (r. Petr Nikolaev), a napokon celovečerné režijné debuty Petra Magáta Kufor a Ľubomíra Štecka Štvorec v kruhu.

Z pokračovaní úspešných zahraničných titulov sa počas druhého polroka objavia v tunajších kinách napríklad snímky Ja, zloduch 2 (4. 7.), Šmolkovia 2 (1. 8.), Red 2 (8. 8.), Percy Jackson: More oblúd (15. 8.), Kick-Ass 2: Na plné gule (22. 8.), Oblačno, miestami fašírky 2 (3. 10.), Paranormal Activity 5 (24. 10.), a najmä Hobit: Smaugova pustatina Petra Jacksona (12. 12.). Opäť nebudú chýbať ani novinky slávnych režisérov: Liberace Stevena Soderbergha (18. 7.), White House Down Rolanda Emmericha (18. 7.), Jasmínine slzy Woodyho Allena (1. 8.), Pot a krv Michaela Baya (8. 8.), Čosi je vo vzduchu Oliviera Assayasa (17. 10.), Malavita Luca Bessona (24. 10.), Ticho na mori Volkera Schlöndorffa (31. 10.), Wolf of Wall Street Martina Scorseseho (14. 11.), Konzultant Ridleyho Scotta (28. 11.) či Old Boy Spika Leeho (5. 12.).

No a v septembri sa už po 19. raz začne nekomerčná putovná prehliadka Projekt 100, tentoraz s filmami Big Lebowski bratov Coenovcov, Hirošima, moja láska Alaina Resnaisa, Lore Cate Shortland, Pena dní Michela Gondryho, Pieta Kim Ki-duka, Post tenebras lux Carlosa Reygadasa, Snehulienka: Iný príbeh Pabla Bergera, Sunset Blvd. Billyho Wildera, Vtedy na Západe Sergia Leoneho a s už spomínaným Zázrakom Juraja Lehotského.