4 živly prinesú LÁSKU do horúceho letného vzduchu
Film.sk No.07/08/2013

V prvej polovici augusta sa Banská Štiavnica pravidelne stáva slovenským mestom s najvyššou koncentráciou milovníkov filmu. Letný filmový seminár 4 živly už pätnásť rokov spája atraktívne prostredie mestečka s výberom kvalitných snímok. Organizátori sa rozhodli osláviť malé jubileum aj výberom témy, ktorá bude rámcovať tohtoročný program. Ako naznačili už vo februári počas zimnej verzie seminára, venovanej LÁSKE KU KINU, témou 15. ročníka letných 4 živlov sa stane najvznešenejší cit vo všetkých jeho podobách.

„Ľúbostný motív nájdeme takmer v každom filme, ale nás zaujímajú tie, v ktorých je LÁSKA výrazným hýbateľom deja alebo predmetom skúmania,“ vysvetľuje jedna z organizátoriek podujatia Daniela Chlapíková a dodáva, že okrem dramaturgov Martina Ciela a Martina Kaňucha sa na výbere podieľali aj ostatní členovia organizačného tímu „Každý má svoj obľúbený film o láske, ktorý túži vidieť v kine... Snažili sme sa však vyskladať program z rôznorodých filmov. Existuje mnoho druhov lásky a mnoho spôsobov ich zobrazenia. Naším cieľom je, aby ich návštevníci a návštevníčky mohli v kine prežiť čo najviac.“

Program 4 živlov budú opäť tvoriť časom overené filmové tituly (Sunset Boulevard), snímky s kultovým statusom (Annie Hall), chýbať nebudú ani zástupcovia slovenskej kinematografie (Slepé lásky) a organizátori sľubujú aj niekoľko noviniek a prekvapení. Tradičnou súčasťou letného filmového seminára je sekcia časopisu Homo Felix. Jeho šéfredaktorka Ivana Laučíková tentoraz zostavila výber krátkometrážnych animovaných snímok spracúvajúcich a varírujúcich tému LÁSKA. Novinkou 15. ročníka bude sekcia dokumentárnych filmov, ktorú pre seminár zostavil český dokumentarista Jan Gogola ml.

Centrom 4 živlov aj tento rok ostáva kino Akademik a okrem projekcií v banskoštiavnickom amfiteátri či v podkroví Art Café sa diváci a diváčky môžu tešiť i na obľúbené nočné premietania na starom zámku alebo v botanickej záhrade. Organizátori však sľubujú aj niekoľko úplne nových priestorov, ktoré si podľa Chlapíkovej doslova zamilovali. Filmový program podujatia doplnia večerné koncerty, workshopy a masterclassy filmových tvorcov. Letný workshop MPhilms pre mladých filmárov, fotografov a performerov vyvrcholí počas 4 živlov už po šiestykrát, premiéra čaká Newest media workshop, organizovaný v rámci projektu Neviditeľná Štiavnica. Časopis Kinečko prešiel s workshopom Pristrihni si! viacero festivalov a prehliadok, na 4 živloch zakotví tento rok rovnako prvý raz. Pre všetkých, ktorí okrem sledovania filmov radi premýšľajú aj o ich tvorbe a pozadí vzniku, pripravili organizátori štvoricu masterclassov filmových tvorcov vyšehradského regiónu. O svoje skúsenosti sa okrem iných podelí režisér Juraj Herz, ktorý porozpráva (nielen) o svojom filme Morgiana, a Petr Marek určite spomenie nielen premietanú Lásku shora, ale aj svoje ďalšie filmové LÁSKY a inšpirácie...

Pravidelnou a čoraz populárnejšou súčasťou 4 živlov sú Detské 4 živly, program pre deti a ich rodičov. Čajovňa Klopačka a Terra Permonia sa stanú centrami detského programu, ktorý popri premietaniach filmov tvorí aj dvojica workshopov. Po vlaňajšom úspechu animačného workshopu si budú môcť deti aj tento rok vytvoriť vlastný animovaný film, dostanú však aj príležitosť vytvoriť a naživo odohrať hudbu ku krátkometrážnej snímke v rámci hudobného workshopu.

LÁSKU do horúceho augustového vzduchu Banskej Štiavnice vnesie 15. letný filmový seminár 4 živly v dňoch 7. až 11. augusta. Viac informácií o jeho programe nájdete na www.4zivly.sk.