Film.sk No.04/2013

  • Vo veku 63 rokov zomrela 23. februára filmová kritička Jana Mjartanová, dlhoročná redaktorka denníka Ľud. Okrem toho publikovala v časopisoch Film a divadlo, Dialóg, Filmová revue a ďalších. Spolupracovala aj s Bibianou, podieľala sa na príprave Bienále animácie Bratislava.
  • Vo veku 84 rokov zomrel 2. marca v Toronte dramaturg Milo Kubík, jeden z prvých slovenských absolventov FAMU. Pôsobil najmä v oblasti populárno-vedeckého filmu. V decembri 1968 emigroval s rodinou do Kanady, kde sa už o rok stal riaditeľom mediálneho oddelenia North York Board of Education. S manželkou Alicou založili v roku 1971 štúdio bábkových filmov Animette Canada. Spolupracoval so slovenskými a s českými krajanskými spolkami.
  • Na filmovom festivale Európskej únie Windows on Europe v Canberre v Austrálii (7. – 17. marec) sa po druhýkrát od svojho vstupu do EÚ zúčastnilo aj Slovensko, tento rok s filmom Mariany Čengel Solčanskej Legenda o lietajúcom Cypriánovi.
  • V Chicagu sa od 1. do 28. marca konal 16. výročný filmový festival Európskej únie, na ktorom sa premietali aj dva slovenské filmy – Až do mesta Aš Ivety Grófovej a Cigán Martina Šulíka.
  • Počas bratislavskej časti Febiofestu mal premiéru dokument Dušana Trančíka Hodina dejepisu, ktorý 27. marca (a v repríze 28. marca) odvysielala RTVS na Dvojke.