Sloboda nie je zadarmo
Film.sk No.04/2013

Režisér Tomáš Krupa vo svojom celovečernom debute ABSOLVENTI/Sloboda nie je zadarmo odkrýva ťaživú atmosféru obklopujúcu mladých ľudí. Vysokoškolskí absolventi vo filme strácajú ilúzie a ich predstavy o živote sa rúcajú pod náporom reality.

ABSOLVENTI/Sloboda nie je zadarmofoto: archív Tomáša Krupu

„Táto dokumentárna dráma je o nás, čo sme vychodili školy a máme životné plány a predstavy. Neviem, nakoľko rozpráva o všetkých mladých a či je niečo také v jednom filme vôbec možné. My sme si vybrali extrémne príklady – najpohnutejšie osudy, vyostrené príbehy zasadené v prostredí, ktorému sme dobre rozumeli,“ hovorí na úvod režisér Tomáš Krupa, absolvent Akadémie umení v Banskej Bystrici.

V jeho dokumente divák spoznáva troch vyštudovaných umelcov – Filipa Jurkoviča, Pavla Kanianskeho a Miroslava Mráza. Každý z nich sa pritom vybral inou životnou cestou. „Plány a predstavy jednotlivcov sa v tomto filme dostávajú do konfliktu s možnosťami a situáciou tam vonku. Podľa štatistík je každý rok viac ako 90 percent absolventov bez práce. Takže tu máme obrovský problém – realitu, v ktorej sa mladí neorientujú, nevedia presne, ako sa riadiť pravidlami trhu, majú pocit, že žijú v nespravodlivej krajine, ich ideály a sny narážajú na globálnu finančnú krízu,“ vysvetľuje dokumentarista skutočnosť, ktorú odpozoroval pri dvadsiatnikoch. „Zájdite do klubu alebo do kaviarne, kde sa mladá generácia združuje, a vypočujte si tie rozhovory. Nebavia sa o tom, že ich čaká skvelá budúcnosť, lebo majú nápady a plány. Bavia sa o tom, že žijú v strachu z toho, čo bude, a že nevedia, ako to zvládnu. Náš film možno niekto označí za depresívny. Je to dokument, a hoci sa bavíme o nejakom scenári, ten napísal sám život, my sme ho odpozorovali a pridali doň niekoľko významov, aby mal film výpovednú hĺbku a aby obstál aj ako filmový obraz,“ pokračuje Krupa a dodáva, že námet snímky vznikol prirodzenou cestou a nájdu sa v ňom aj autobiografické prvky. So spoluautorom Pavlom Palárikom boli totiž v tom čase úspešne promovaní a ocitli sa pred dverami reality, v ktorej sa so svojím „umením“ a remeslom stávali nepotrebnými. „Kam sme sa pozreli, všade sme videli ďalšie a ďalšie príklady z rôznych odvetví, netýka sa to len úzkej sociálnej vrstvy. Na škole je to ešte hra, niekto vás stále vedie alebo núti, no potom sa to skončí a ďalej je to už len na vás,“ objasňuje režisér. „Často sa udeje to, že človek pod tlakom okolností a možností poľaví a upustí od pôvodných plánov a snov, začne robiť kompromisy, ktoré ho môžu doviesť aj do nešťastia. A to je smutné. No zároveň je ten proces, tento súboj dramatický a pre film dobrý, pretože obsahuje priam existenciálny konflikt. A keď sa počas nakrúcania v roku 2009 ohlásila celosvetová ekonomická kríza a fenomén absolventov vyplával na povrch, mohutne sa rozšíril, bolo jasné, že je to veľmi aktuálne a že film treba dokončiť za každú cenu. Že to má zmysel.“

ABSOLVENTI/Sloboda nie je zadarmoRežisér Tomáš Krupa (vpredu) a spoluautor projektu Pavol Palárik pri nakrúcaní filmu. (foto: archív Tomáša Krupu)

Snímka vznikala časozbernou metódou a od jej vývoja až po dokončenie uplynuli štyri roky. Tvorivý štáb musel celý čas flexibilne reagovať na náhle zmeny, či už očakávané, alebo prekvapivé, ktoré sa udiali v životoch ústredných postáv. „Chceli sme byť pri nich v každej rozhodujúcej chvíli, pri dôležitých udalostiach, sledovať vnútorné zmeny a uvažovanie človeka. Zvládnuť to z realizačnej stránky, to bolo pri takom dlhom časovom úseku a bez dlhodobej podpory zvonku dosť náročné,“ približuje Krupa. Od začiatku zastrešovali výrobu na rôznych úrovniach tri producentské subjekty – Family Film, Furia Film a Tomáš Krupa ako producent. „Napokon nás podporil Audiovizuálny fond a v koprodukcii aj RTVS. Na filme spolupracovali v nadväznosti na seba až piati kameramani. Niekoľkí zvukári sa striedali podľa toho, ako mali čas. Všetci pracovali vo svojom voľnom čase a bez nároku na honorár. Keďže vydržali až do konca, verím, že sa presvedčili o význame tohto filmu a že aj pre nich bolo pri nakrúcaní dôležité na niečo prichádzať. Verím zároveň, že to bude dôležité aj pre tých, ktorí si film pozrú. Keď niečo vytvoríte a ukážete to ľuďom, najprv uvidia to, čo majú v sebe. A keď diváci na niečo prídu, tak to je ten zázrak, o ktorý sme sa snažili a v ktorý dúfame. My sme hlavne chceli, aby mal film výpovednú hĺbku a aby bol emotívny,“ dodáva Krupa, ktorý na vlaňajšom festivale Jeden svet získal za ABSOLVENTOV čestné uznanie v súťažnej sekcii Slovenský dokumentárny film. Porota ocenila jeho „výstižné pomenovanie dezilúzie mladej generácie, ktorá sa má stať budúcnosťou Slovenska“. Tento mesiac sa bude snímka prezentovať v zahraničí na 10. ročníku Crossing Europe Film Festival v rakúskom meste Linz, kde ju uvedú v sekcii Working Worlds.

ABSOLVENTI/Sloboda nie je zadarmo (r. Tomáš Krupa, Slovensko, 2012)
• celkový rozpočet filmu: 72 961,77 eur (podpora AVF: 9 700 eur – postprodukcia filmu, RTVS: 9 800 eur)
• počet kópií, v ktorých sa film bude distribuovať v slovenských kinách: 3x DCP nosiče, blu-ray a DVD