JÁN ŠUDA
(3. 10. 1939 – 6. 7. 2012)
Film.sk No.09/2012

Režisér Ján Šuda vyštudoval dokumentárnu tvorbu na VŠMU v Bratislave, hoci pôvodne chcel študovať na pražskej FAMU. Začínal ako nekompromisný filmový kritik, no po celý svoj tvorivý život sa venoval dokumentarizmu. Šuda tiež patril medzi najvýznamnejších slovenských dabingových režisérov. Z filmov a televíznych seriálov, ktoré režíroval, mnohé tvoria slovenskú dabingovú klasiku.

Ján Šudafoto: archív Barbora Lamatová

Štúdium dokumentárnej tvorby ukončil Ján Šuda v roku 1989 teoretickou prácou na tému Dokumentárna tvorba Dušana Hanáka a absolventským dokumentom o knihárovi Jánovi Vrtílkovi Kniha a husle (1989). Predtým už ale pôsobil v Slovenskej televízii, kde začínal v roku 1967 ako redaktor v Hlavnej redakcii programov zo zahraničia. Bol dramaturgom pre dlhometrážnu hranú tvorbu, od roku 1980 režisérom dokumentárnych filmov hlavne o umení, kultúre a knihároch. V roku 1992 založil Akcent Studio, s.r.o., kde pôsobil ako producent a konateľ.

V roku 1996 Ján Šuda režíroval dokumentárny film Liptovské pastorále, ku ktorému si napísal aj scenár. Vo svojej tvorbe sa ale po trinástich rokoch vrátil znova k téme európskych knihárov, ktorej sa venoval už vo svojom absolventskom filme. Bol scenáristom a režisérom napríklad snímok Európski knihári – Inšpirácie Jindřicha Svobodu (2002), Ivan Galamboš – reštaurovanie antifonára (2002), za ktorý získal Cenu za vedecký a populárno-vedecký program na 38. Academia Film Olomouc v roku 2003, Rozhovory s otcom (2005), čo bol dokumentárny dvojportrét umeleckých knihárov Jána Vrtílka a jeho dcéry Ľudmily Michovej, ktorý bol zasa ocenený Tvorivou prémiou na 17. ročníku súťaže Igric v roku 2006. V jeho tvorbe nasledoval film Tri biblie, dva osudy a jedna láska (2009), uvedený na MFDF Jihlava (2009), Cinematik Piešťany (2010) a Etnofilm Čadca (2010). K filmu Maliar páter Teodor z roku 2004 si sám skomponoval aj hudbu.

Medzi najvýznamnejšie filmy Jána Šudu patrí Sisa a sivý holub (2006), ku ktorému napísal aj scenár. Rozhodnutie nakrútiť film o Sise Michalidesovej ho podnietila jej próza Sivý holub. Napísala ju krátko po prekonaní ťažkej onkologickej choroby. Dokument je príbehom obrovskej tvorivej sily a radosti zo života. Je o prežívaní každého okamihu, o sile ísť ďalej a nevzdávať sa. Dlhé roky sa pripravoval nakrútiť pre Slovenskú televíziu film Eduard Schreiber – filmár, filantrop a vyhnanec o prvom slovenskom filmárovi z Lednických Rovní. K filmu napísal v roku 2008 námet a scenár, ale k réžii sa pre chorobu už nedostal. Rozpracovaný a nedokončený zostal aj jeho posledný film Ešte chvíľočku s Kornelom pobudnúť (2012), dokument o Kornelovi Földvárim. Film bol nakrútený, zachoval sa hrubý zostrih, no Ján Šuda zomrel pred jeho dokončením. Pripravoval tiež realizáciu filmu Róbert Dúbrava – bábkar z Predmiera.

Na pohrebe za filmársku obec sa s Jánom Šudom rozlúčil režisér Martin Šulík, s ktorým sa poznal od školských rokov na základnej škole v Žiline, kde sa obaja narodili. Rozlúčková Šulíkova spomienka na zosnulého priateľa, kolegu a filmára bude zverejnená v najnovšom čísle časopisu Kino-Ikon 1/2012.