Domáce a zahraničné ocenenia slovenských filmov a tvorcov v roku 2010
Film.sk No.03/2011

Kompletný zoznam domácich a zahraničných ocenení slovenských filmov a tvorcov v roku 2010

FILMY

3 sezóny v pekle (r. Tomáš Mašín)
– Nominácie na výročnú cenu Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev v kategóriách Najlepší film, Najlepšia réžia, Najlepší ženský herecký výkon (Karolina Gruszková), Najlepší mužský herecký výkon (Kryštof Hádek), Najlepší vedľajší mužský herecký výkon (Martin Huba), Najlepší scenár (Tomáš Mašín), Najlepšia kamera (Karl Oskarsson), Najlepší strih (Petr Turyna), Najlepší zvuk (Pavel Rejholec, Jakub Čech), Najlepšia hudba (Filip Jelínek), Najlepší výtvarný počin (Martin Kurel) Praha (Česká republika)
– Najlepší mužský herecký výkon (Kryštof Hádek), Najlepšia kamera (Karl Oskarsson), Najlepší zvuk (Pavel Rejholec, Jakub Čech) – 17. výročné ceny Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev Praha (Česká republika)
– Hlavná cena v kategórii Audiovizuálna tvorba, film a TV – Martin Huba za herecký výkon vo filmoch Kawasakiho ruže (r. Jan Hřebejk), 3 sezóny v pekle – 15. Ceny Nadácie Tatra banky za umenie Bratislava
– Trilobit Beroun 2009 – Tomáš Mašín za film 3 sezóny v pekle (cena udelená Českým filmovým a televíznym zväzom FITES) Beroun (Česká republika)

Afganské ženy za volantom (r. Sahraa Karimi)
– Cena divákov v sekcii antropologických filmov – 6. festival európskych dokumentárnych a antropologických filmov DialŤktus Budapešť (Maďarsko)

Ako sa varia dejiny (r. Peter Kerekes)
– Cena slovenskej filmovej kritiky v kategórii Slovenský celovečerný a stredometrážny dokumentárny film – 18. Ceny slovenskej filmovej kritiky 2010 za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 (cena udelená na základe hlasovania členov KFN SSN) Bratislava
– Cena za najlepší dokumentárny film – 14. medzinárodný filmový festival Sofia (Bulharsko)
– Hlavná cena Krištáľové slnko v kategórii Gastroskop – 1. medzinárodný televízny a filmový festival Stredočeského kraja Poděbradské filmové zážitky Poděbrady (Česká republika)
– Hlavná cena v sekcii dokumentárnych filmov – 6. festival európskych dokumentárnych a antropologických filmov DialŤktus Budapešť (Maďarsko)

Alegria (r. Zuzana Bobríková)
– 1. cena, Cena diváka – 5. medzinárodný festival animovaných filmov stredných škôl Animofest Bratislava
Alfonzova mucha (r. Peter Budinský)
– Najlepší animovaný film – 7. medzinárodný filmový festival NEXT REEL Singapur (Singapur)

Alice Suicido (r. Šimon Kravár)
– Zlatá slza – 5. medzinárodný festival animovaných filmov stredných škôl Animofest Bratislava

Arsy-Versy (r. Miroslav Remo)
– Tvorivá prémia za študentskú tvorbu – Miroslav Remo za scenár a réžiu filmu Arsy-Versy – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– Cena riaditeľa festivalu najlepšiemu filmu slovenského autora, Cena v kategórii D – Voľná tvorba a filmy pre deti a mládež – 16. medzinárodný festival filmov o životnom prostredí Envirofilm Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Kremnica, Zvolen, Krupina
– Hlavná cena festivalu, Hlavná cena v kategórii krátkych dokumentárnych filmov Višegrádu – 7. medzinárodný festival študentských filmov Zlínsky pes Zlín (Česká republika)
– Cena divákov v súťaži nízkorozpočtových filmov – 26. medzinárodný festival krátkych filmov Hamburg (Nemecko)
– Hlavná cena – Zlaté hrozno v súťaži dokumentárnych filmov – 39. Lubušské filmové leto Lagow (Poľsko)
– Čestné uznanie v kategórii IV. – Film Future 3000 – 6. medzinárodný filmový festival európskeho umenia Arts&film Telč (Česká republika)
– Kentaurus v medzinárodnej súťaži – 20. medzinárodný festival dokumentárnych, krátkych a animovaných filmov Odkaz k človeku Petrohrad (Rusko)
– Prémia – 9. medzinárodný festival dokumentárnych a krátkych filmov Euganea Padova (Taliansko)
– Čestné uznanie v kategórii zahraničný dokumentárny film do 60 min. – 2. medzinárodný festival dokumentárnych filmov TRANZIT Poznaň (Poľsko)
– Najlepší dokument – 1. medzinárodný festival umeleckého dokumentu NoemArt Collevecchio, San Polo (Taliansko)
– Zvláštna cena medzinárodnej poroty – 36. medzinárodný filmový festival o životnom prostredí, prírodnom a kultúrnom dedičstve EKOFILM České Budějovice, Český Krumlov, Třeboň (Česká republika)
– Cena Discovery Networks pre Strednú Európu v kategórii krátkometrážnych dokumentárnych filmov – Jaro Vaľko za film Arsy-Versy – 18. medzinárodný filmový festival kameramanského umenia PLUS CAMERIMAGE Bydgoszcz (Poľsko)

Bathory (r. Juraj Jakubisko)
– Najlepší výtvarný počin (Juraj Jakubisko), Najlepšie návrhy kostýmov (Jaroslava Pecharová), Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (Anna Friel) – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava
– Výnimočný umelecký výkon (scenárista a režisér Juraj Jakubisko a producentka Deana Jakubisková-Horváthová) vo filme Bathory – 5. Monaco Charity Film Festival (Monako)

Bhutan – Hľadanie šťastia (r. Pavol Barabáš)
– Čestné uznanie – 1. medzinárodný televízny a filmový festival Stredočeského kraja Poděbradské filmové zážitky Poděbrady (Česká republika)
– Cena za krásu a humanizmus – 15. medzinárodný festival ekologických filmov „Zelený pohľad“ Petrohrad (Rusko)

Bhután – V kráľovstve hromiaceho draka (r. Daniel Liška)
– 1. miesto v kategórii Film – 13. festival cestovateľských filmov, fotografií a publikácií GO KAMERA Brno (Česká republika)

Bird of Prey (r. Peter Budinský)
– Tvorivá prémia za animovanú tvorbu – Peter Budinský za námet, scenár a réžiu filmu Bird of Prey – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– Cena poroty – 3. medzinárodný festival Cinespi Filmári a spiritualita Louvain-la-Neuve (Belgicko)
– Zvláštne uznanie poroty – 30. medzinárodný študentský festival VGIK Moskva (Rusko)

Carstensz – Siedma hora (r. Pavol Barabáš)
– Cena prezidenta Slovenského olympijského výboru, Cena detskej poroty – 16. medzinárodný festival filmov o životnom prostredí Envirofilm Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Kremnica, Zvolen, Krupina
– Najlepšia réžia – 13. medzinárodný festival horských a dobrodružných filmov Vertical Moskva (Rusko)
– Cena v kategórii Kultúra, človek, ekológia – 15. prehliadka horských filmov Andrzeja Zawadu Ladek-Zdrój (Poľsko)
– Cena za najlepší horský film s tematikou životné prostredie – ekológia – 3. festival horského filmu MENDI Vitoria-Gasteiz (Španielsko)

Divadlo (r. Ivan Kubove)
– Zvláštna cena poroty – 5. medzinárodný festival animovaných filmov stredných škôl Animofest Bratislava

Drum’N’Bass (r. Mária Oľhová)
– Cena za najlepší animovaný film, Cena Literárneho fondu za najlepší tvorivý výkon v animovanom filme – Mária Oľhová za animáciu filmu Drum’N’Bass – 14. festival študentských filmov ÁČKO Bratislava

Ďakujem, dobre (r. Mátyás Prikler)
– Tvorivá prémia za študentskú tvorbu – Mátyás Prikler za scenár a réžiu filmu Ďakujem, dobre – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– Najlepší krátky hraný film – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava
– Cena slovenskej filmovej kritiky v kategórii Slovenský krátkometrážny a študentský film – 18. Ceny slovenskej filmovej kritiky 2010 za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 (cena udelená na základe hlasovania členov KFN SSN) Bratislava
– Najlepší hraný film – 3. medzinárodný festival študentských filmov Early Melons Bratislava
– Cena FILM EUROPE za mimoriadny tvorivý počin slovenského filmového tvorcu, ktorý získal uznanie aj v zahraničí – 18. medzinárodný filmový festival Art Film Fest Trenčianske Teplice, Trenčín
– Najsľubnejší režisér – 13. medzinárodný festival študentských filmov Tel Aviv (Izrael)

Galéria elity národa – GEN.sk – cyklus krátkometrážnych televíznych dokumentárnych filmov (r. Juraj Johanides, Dušan Trančík, Martin Šulík, Jozef Chudík, Peter Hledík, Ivan Kočner, Juraj Lihosit, Miriam Petráňová, Lýdia Chovanecová, Marcel Pázman, Ján Stračina, Juraj Lehotský, Luba Velecká, Jan Gogola, Peter Gerža, Ivan Predmerský, Róbert Šveda, Juraj Nvota, Stanislav Párnický, František Palonder, Stanislav Ščepán, Miroslav Šindelka, Marián Chudovský, Jaro Rihák, Peter Krištúfek, Vladimír Balko, Rudolf Urc, Yvonne Vavrová)
– Tvorivá prémia za ostatnú televíznu a seriálovú tvorbu – Juraj Nvota za réžiu filmu z cyklu GEN.sk Ivan Žucha – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Hiding Myself (r. Michal Holý)
– Najlepší videoart – 3. medzinárodný festival študentských filmov Early Melons Bratislava

Horská oblasť Strážov (r. Miroslav Sýkora)
– Cena Mestského kultúrneho strediska Levice za umelecké spracovanie – 15. medzinárodný festival filmov s tematikou poľovníctva a ochrana prírody Hubertlov – Levice 2010 o Putovný pohár Hubertlovu

Hostia – Hauerland (r. Vladimír Štric)
– Cena Martina Slivku – Cena Literárneho fondu za najlepší individuálny výkon slovenskému tvorcovi – 16. medzinárodný filmový festival o etnológii, sociálnej a kultúrnej antropológii ETNOFILM Čadca

Hranica (r. Jaroslav Vojtek)
– Igric za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu – Jaroslav Vojtek za námet, scenár a réžiu filmu Hranica – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– Strieborný turoň – 16. medzinárodný filmový festival o etnológii, sociálnej a kultúrnej antropológii ETNOFILM Čadca
– Cena Film Europe za najlepší slovenský dokumentárny film roka – 5. medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany
– Víťaz v kategórii Film, Hlavný víťaz – Kultúrna udalosť roka 2010 (anketa denníka SME) Bratislava

Identity Petržalky (r. Juraj Chlpík)
– Cena v kategórii Dokumentárny film – Juraj Chlpík za film Identity Petržalky – Kamera 2010 (cena udelená Asociáciou slovenských kameramanov) Bratislava

Ilja (r. Ivan Ostrochovský)
– Grand Prix Vojtěcha Jasného – 6. medzinárodný filmový festival európskeho umenia Arts&film Telč (Česká republika)

Ivan Zakázaný (r. Ivan Vredík ml.)
– 1. cena v skupine D (poslucháči vysokých filmových škôl) – 18. celoštátna postupová súťaž amatérskej filmovej tvorby a videotvorby CINEAMA 2010 Piešťany

Jesenné čaro hôr (r. Ján Kuchárik)
– 3. miesto v kategórii Príroda a zver – 15. medzinárodný festival filmov s tematikou poľovníctva a ochrana prírody Hubertlov – Levice 2010 o Putovný pohár Hubertlovu

Juraj Kubánka (r. Mátyás Prikler)
– Bronzový turoň – 16. medzinárodný filmový festival o etnológii, sociálnej a kultúrnej antropológii ETNOFILM Čadca

Kamene (r. Katarína Kerekesová)
– Slovenský film roka 2010 – 5. výročné udeľovanie nezávislých filmových cien internetového filmového magazínu Kinema.sk – Kinema Film roka 2010 Bratislava
– Strieborná cena v kategórii krátkych filmov – 18. medzinárodný filmový festival Damask (Sýria)

Klimatizačné zariadenie má poruchu (r. Katarína Začková)
– Cena v kategórii V4 – 11. medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto Bratislava

Krajina a jej trvalo udržateľný rozvoj (r. Marián Kňažko)
– Diplom Národnej poroty – 27. medzinárodný filmový festival AGROFILM Nitra

Líštičky (r. Mira Fornay)
– Tvorivá prémia za hranú tvorbu pre kiná – Mira Fornay za scenár a réžiu filmu Líštičky – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– Cena reklamnej agentúry JANDL pre tvorcu do 35 rokov – Mira Fornay za scenár a réžiu filmu Líštičky – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava
– Cena za najlepší ženský herecký výkon (Réka Derzsi) vo filme Líštičky – 5. festival filmov strednej a východnej Európy Rouen (Francúzsko)
– Ocenenie Mladý tvorca v kategórii Audiovizuálna tvorba, film a TV – Mira Fornay za réžiu filmu Líštičky – 15. Ceny Nadácie Tatra banky za umenie Bratislava

LoveBook (r. Filip Janega)
– Tvorivá prémia za animovanú tvorbu – Filip Janega za námet, scenár a réžiu filmu LoveBook – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Mesiac v nás (r. Diana Fabiánová)
– Špeciálna cena poroty – 26. medzinárodný filmový festival FESTROIA Setúbal (Portugalsko)
– Hlavná cena – 15. medzinárodný televízny festival Bar (Čierna Hora)

Môj otec Gulag (r. František Palonder)
– Najlepší zahraničný dokumentárny film nad 60 min. – 2. medzinárodný festival dokumentárnych filmov TRANZIT Poznaň (Poľsko)

Mongolsko: V tieni Džingischána (r. Pavol Barabáš)
– 1. cena v kategórii C – Dokumentárne a publicistické filmy – 27. medzinárodný filmový festival AGROFILM Nitra
– Cena riaditeľa festivalu – 16. medzinárodný filmový festival o etnológii, sociálnej a kultúrnej antropológii ETNOFILM Čadca
– Hlavná cena – 27. medzinárodný horolezecký filmový festival Teplice nad Metují (Česká republika)
– 1. miesto v kategórii III. – Televízne dokumentárne a publicistické filmy do 60 min. – 43. medzinárodný filmový festival turistických filmov Tourfilm Karlove Vary (Česká republika)
– Cena za réžiu – 36. medzinárodný filmový festival o životnom prostredí, prírodnom a kultúrnom dedičstve EKOFILM České Budějovice, Český Krumlov, Třeboň (Česká republika)
– 2. cena v kategórii D (cestopisný film) – 8. medzinárodný festival outdoorových filmov (festival prebiehal v 24 mestách Českej republiky)

Na povale alebo Kto má dnes narodeniny? (r. Jiří Barta)
– Nominácia na výročnú cenu Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev v kategórii Najlepší výtvarný počin (Jiří Barta) Praha (Česká republika)
– Najlepší výtvarný počin (Jiří Barta) – 17. výročné ceny Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev Praha (Česká republika)
– Kristián za animovanú tvorbu (výročná cena českej filmovej kritiky udelená v závere pražskej časti Febiofestu) Praha
– Cena v kategórii Celovečerný film, Cena mesta Teplice – 9. medzinárodný festival animovaných filmov ANIFEST Teplice (Česká republika)
– Výročná cena Nadácie Českého literárneho fondu za rok 2009 v kategórii filmová a televízna tvorba – Jiří Barta za film Na povale alebo Kto má dnes narodeniny? Praha (Česká republika)

Najkrajšia v chotári (r. Marcel Bródy)
– 1. miesto v kategórii Príroda a zver – 15. medzinárodný festival filmov s tematikou poľovníctva a ochrana prírody Hubertlov – Levice 2010 o Putovný pohár Hubertlovu

Náručie prírodného skvostu okolia Banskej Štiavnice (r. Ján Kollár)
– 3. miesto v kategórii Domáce video – filmové začiatky – 15. medzinárodný festival filmov s tematikou poľovníctva a ochrana prírody Hubertlov – Levice 2010 o Putovný pohár Hubertlovu

Nedodržaný sľub (r. Jiří Chlumský)
– Igric za hranú tvorbu pre kiná – Ján Ďuriš za kameru filmu Nedodržaný sľub – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– Tvorivá prémia za herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele – Samuel Spišák za stvárnenie postavy Martina vo filme Nedodržaný sľub – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– Najlepšia pôvodná filmová hudba (Michal Novinski) – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava
– Cena slovenskej filmovej kritiky v kategórii Slovenský dlhometrážny (aj koprodukčný) hraný film pre kiná – 18. Ceny slovenskej filmovej kritiky 2010 za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 (cena udelená na základe hlasovania členov KFN SSN) Bratislava
– Najlepší scenár (autor vlastného životopisu Martin Friedmann-Petrášek a scenárista Jan Novák) – 5. Monaco Charity Film Festival
– Zvláštna cena poroty, Čestné uznanie – Samuel Spišák za presvedčivé stvárnenie hlavnej postavy vo filme Nedodržaný sľub – 42. detský filmový a televízny festival Oty Hofmana Ostrov (Česká republika)
– Cena v kategórii Celovečerný hraný film – Ján Ďuriš za film Nedodržaný sľub – Kamera 2010 (cena udelená Asociáciou slovenských kameramanov) Bratislava

Nešťastné tango (r. Csaba Molnár)
– Cena Literárneho fondu za najlepší tvorivý výkon v hranom filme – Csaba Molnár za réžiu filmu Nešťastné tango – 14. festival študentských filmov ÁČKO Bratislava

O ponožkách a láske (r. Michaela Čopíková)
– Najlepší animovaný film – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava

Oázy života – Obnova mokradí na Záhorí (r. Ivan Stříteský, S. Belan, Jaromír Šíbl)
– Cena Národnej poroty – 27. medzinárodný filmový festival AGROFILM Nitra

Obedár (r. Lubomír Mihailo Kocka)
– Bronzový študentský Oscar v kategórii Hraný film – 37. ceny Akadémie filmových umení a vied Los Angeles (USA)

Ordinácia v ružovej záhrade – televízny seriál (r. Stanislav Párnický, Marta Ferencová, Vlado Fischer, Roman Valentko, Michal Vajdička)
– OTO 2009 v kategórii Dramatický seriál roka – 10. ročník diváckej ankety Osobnosť televíznej obrazovky OTO 2009 Bratislava

Osadné (r. Marko Škop)
– Tvorivá prémia za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu – Marko Škop za scenár a réžiu filmu Osadné – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– Cena slovenskej filmovej kritiky v kategórii Slovenský celovečerný a stredometrážny dokumentárny film – 18. Ceny slovenskej filmovej kritiky 2010 za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 (cena udelená na základe hlasovania členov KFN SSN) Bratislava
– Najlepší klubový film roku 2009 – Výročné ceny Asociácie slovenských filmových klubov (cena udelená na slávnostnom otvorení slovenskej časti Febiofestu) Bratislava
– Cena ministra kultúry Slovenskej republiky v oblasti audiovízie a kinematografie za mimoriadny prínos v oblasti slovenského dokumentárneho filmu a medzinárodný úspech filmu Osadné Bratislava
– Pamätná cena Reinharda Kämpfa – 10. festival stredo- a východoeurópskeho filmu goEast Wiesbaden (Nemecko)
– Čestné uznanie v medzinárodnej súťaži dokumentárnych filmov – 50. krakovský filmový festival Krakov (Poľsko)
– Hlavná cena Krištáľové slnko v kategórii Človek a planéta – 1. medzinárodný televízny a filmový festival Stredočeského kraja Poděbradské filmové zážitky Poděbrady (Česká republika)

Otec (r. Lukáš Hanulák)
– Najlepší hraný film, Najlepší strih – 39. medzinárodný študentský filmový festival Sehsüchte Potsdam-Babelsberg (Nemecko)
– Cena v kategórii Študentský film – Ivo Miko za film Otec – Kamera 2010 (cena udelená Asociáciou slovenských kameramanov) Bratislava

Pod maskou (r. Erik Eržin)
– Grand Prix Kodak za najlepší kameramanský tvorivý výkon – Erik Eržin za tvorivý kameramanský výkon vo filme Pod maskou – 14. festival študentských filmov ÁČKO Bratislava

Pokoj v duši (r. Vladimír Balko)
– Tvorivá prémia za hranú tvorbu pre kiná – Vladimír Balko za réžiu filmu Pokoj v duši – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– IGRIC za herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele – Attila Mokos za stvárnenie postavy Tóna Pánika vo filme Pokoj v duši – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– Najlepší celovečerný film, Najlepší kameramanský výkon (Martin Štrba), Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Helena Krajčiová), Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Roman Luknár), Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Attila Mokos) – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava
– Cena slovenskej filmovej kritiky v kategórii Slovenský dlhometrážny (aj koprodukčný) hraný film pre kiná – 18. Ceny slovenskej filmovej kritiky 2010 za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 (cena udelená na základe hlasovania členov KFN SSN) Bratislava
– Cena Juliusza Burskeho v hlavnej súťaži – 39. Lubušské filmové leto Lagow (Poľsko)
– Hlavná cena – 10. medzinárodný filmový festival Kansas City (Missouri, USA)

Pomsta (r. Arnold Kajnok)
– Cena za najlepší dokumentárny film, Grand Prix za najlepší film – 14. festival študentských filmov ÁČKO Bratislava

Posledná maringotka (r. Peter Beňovský)
– Cena združenia Česká inšpirácia – 6. medzinárodný filmový festival európskeho umenia Arts&film Telč (Česká republika)

Poznám také miesta (r. Rastislav Dobrovodský)
– Cena Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, Cena OkO Slovenského poľovníckeho zväzu Levice – 15. medzinárodný festival filmov s tematikou poľovníctva a ochrana prírody Hubertlov – Levice 2010 o Putovný pohár Hubertlovu

Praví chlapi (r. Matúš Krajňák)
– Cena za najlepší hraný film – 14. festival študentských filmov ÁČKO Bratislava

Prerušovaná pieseň – Mliečne pastorále (r. Karel Ilja Dvořák)
– Cena Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory – 27. medzinárodný filmový festival AGROFILM Nitra

Přešít svůj sen (r. Lenka Dimunová)
– Čestné uznanie v skupine D (poslucháči vysokých filmových škôl) – 18. celoštátna postupová súťaž amatérskej filmovej tvorby a videotvorby CINEAMA 2010 Piešťany

Príbehy starého lesa (r. Zdeno Vlach)
– 2. cena v kategórii C – Dokumentárne a publicistické filmy – 27. medzinárodný filmový festival AGROFILM Nitra

Príroda v Olšavských lesoch (r. Luboš Janek)
– 1. miesto v kategórii Domáce video – filmové začiatky – 15. medzinárodný festival filmov s tematikou poľovníctva a ochrana prírody Hubertlov – Levice 2010 o Putovný pohár Hubertlovu

Profesionáli – televízny seriál (r. Michal Vajdička, Marta Ferencová, Matúš Libovič)
– OTO 2009 v kategórii Komediálny seriál roka – 10. ročník diváckej ankety Osobnosť televíznej obrazovky OTO 2009 Bratislava

Pružinka (r. Michal Mészáros)
– Najlepší študentský film – 1. medzinárodný festival animovaných filmov ANIFILM Třeboň (Česká republika)

S ňou, bez nej (r. Katarína Hlinčíková)
– Cena Paula Calinescu za najlepší dokumentárny film – 14. medzinárodný študentský filmový festival CineMAiubit Bukurešť (Rumunsko)

Slepé lásky (r. Juraj Lehotský)
– Najlepší dokumentárny film, Najlepšia filmová réžia, Najlepší filmový scenár (Juraj Lehotský, Marek Leščák), Najlepší filmový strih (František Krähenbiel), Najlepší filmový zvuk (František Krähenbiel) – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava

Slovenské národné povstanie 1944 (r. Dušan Hudec)
– Tvorivá prémia za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu – Dušan Hudec za scenár a réžiu filmu Slovenské národné povstanie 1944 – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Strážca divočiny (r. Robert Rajchl, Erik Baláž)
– Cena prezidenta Slovenskej republiky – 37. medzinárodný festival filmov o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm Bratislava
– Grand Prix, Cena Literárneho fondu pre najlepší slovenský film – 11. medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto Bratislava
– Cena divákov – 18. medzinárodný festival horských filmov Poprad

Svet bábik (r. Anastázia Volárová)
– Čestné uznanie – 5. medzinárodný festival animovaných filmov stredných škôl Animofest Bratislava

Ticho (r. Slavomír Zrebný)
– Študentský film roka 2010 – 5. výročné udeľovanie nezávislých filmových cien internetového filmového magazínu Kinema.sk – Kinema Film roka 2010 Bratislava

Tobruk (r. Václav Marhoul)
– Najlepší hraný film, Najlepší film podujatia, Najlepšie kostýmy v súťaži hraných filmov, Najlepší strih v súťaži hraných filmov, Najlepšie špeciálne efekty v súťaži hraných filmov, Najlepší výtvarný počin v súťaži hraných filmov – Los Angeles Movie Awards 2010 (USA)
– Najlepší vojnový film v medzinárodnej súťaži hraných filmov, Najlepší scenár v medzinárodnej súťaži hraných filmov – Festival nezávislého filmu a videa New York 2010 (USA)

Tuláčik (r. Marián Číž)
– Putovný pohár Hubertlovu (absolútny víťaz), 1. miesto v kategórii Dokumentárny film a náučno-metodický, Cena Slovenského poľovníckeho zväzu Levice za prínos pre vzdelávanie – 15. medzinárodný festival filmov s tematikou poľovníctva a ochrana prírody Hubertlov – Levice 2010 o Putovný pohár Hubertlovu

Ušaté záležitosti (r. Michaela Pavlíková)
– Čestné uznanie – 5. medzinárodný festival animovaných filmov stredných škôl Animofest Bratislava

V tme (r. Slavomíra Abelová)
– 2. cena, Cena diváka – 5. medzinárodný festival animovaných filmov stredných škôl Animofest Bratislava

Viliam (r. Veronika Obertová)
– Najlepší animovaný film – 3. medzinárodný festival študentských filmov Early Melons Bratislava
– 2. miesto v medzinárodnej súťaži animovaných filmov Anča Award – 3. medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča Žilina
– Prémia Literárneho fondu – 10. medzinárodný festival animovaných filmov pre deti Bienále animácie Bratislava (BAB)

Vladkova cesta (r. Peter Harum)
– Cena Literárneho fondu za najlepší tvorivý výkon v dokumentárnom filme – Peter Harum za scenár filmu Vladkova cesta – 14. festival študentských filmov ÁČKO Bratislava

Vojnové hry a muž, ktorý ich zastavil (r. Dariusz Jabłoński)
– Cena primátora mesta Piešťany – 5. medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany

Wonder calling (r. Eleonóra Stanková)
– Čestné uznanie – 5. medzinárodný festival animovaných filmov stredných škôl Animofest Bratislava

X = X + 1 (r. Juraj Krasnohorský)
– Špeciálna cena poroty – 26. medzinárodný filmový festival FESTROIA Setúbal (Portugalsko)

Zlatá šedesátá (r. Martin Šulík)
– Tvorivá prémia za ostatnú televíznu a seriálovú tvorbu – Martin Šulík za réžiu televízneho seriálu Zlatá šedesátá – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– Cena slovenských filmových novinárov tvorcom seriálu Zlatá šedesátá pod vedením režiséra Martina Šulíka – 18. Ceny slovenskej filmovej kritiky 2010 za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 (cena udelená na základe hlasovania členov KFN SSN) Bratislava

Život papiera (r. Róbert Hruška)
– Čestné uznanie – 5. medzinárodný festival animovaných filmov stredných škôl Animofest Bratislava

TVORCOVIA

Balko, Vladimír
– Tvorivá prémia za hranú tvorbu pre kiná – Vladimír Balko za réžiu filmu Pokoj v duši – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Brázda, Marián
– Tvorivá prémia za DVD a CD-ROM – Marián Brázda a Peter Csordás za kolekciu DVD Slovenský film 60. rokov II – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Budinský, Peter
– Tvorivá prémia za animovanú tvorbu – Peter Budinský za námet, scenár a réžiu filmu Bird of Prey – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Csordás, Peter
– Tvorivá prémia za DVD a CD-ROM – Marián Brázda a Peter Csordás za kolekciu DVD Slovenský film 60. rokov II – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Čorba, Milan
– Mimoriadna cena za celoživotné dielo – 13. ročník odovzdávania ceny Krištáľové krídlo (cena pre najvýznamnejšie osobnosti Slovenskej republiky) Bratislava

Derzsi, Réka
– Cena za najlepší ženský herecký výkon (Réka Derzsi) vo filme Líštičky (r. Mira Fornay) – 5. festival filmov strednej a východnej Európy Rouen (Francúzsko)

Dóczy Jozef
– Rad Ludovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti umenia, osobitne divadelníctva (štátne vyznamenanie udelené prezidentom Slovenskej republiky pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky) Bratislava

Ďuriš, Ján
– Igric za hranú tvorbu pre kiná – Ján Ďuriš za kameru filmu Nedodržaný sľub (r. Jiří Chlumský) – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– Cena v kategórii Celovečerný hraný film – Ján Ďuriš za film Nedodržaný sľub (r. Jiří Chlumský) – Kamera 2010 (cena udelená Asociáciou slovenských kameramanov) Bratislava

Eržin, Erik
– GRAND PRIX KODAK za najlepší kameramanský tvorivý výkon – Erik Eržin za tvorivý kameramanský výkon vo filme Pod maskou – 14. festival študentských filmov ÁČKO Bratislava

Ferenčuhová, Mária
– Tvorivá prémia za audiovizuálnu teóriu a kritiku – Mária Ferenčuhová za knihu Odložený čas – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Fornay, Mira
– Tvorivá prémia za hranú tvorbu pre kiná – Mira Fornay za scenár a réžiu filmu Líštičky – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– Cena reklamnej agentúry JANDL pre tvorcu do 35 rokov – Mira Fornay za scenár a réžiu filmu Líštičky – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava
– Ocenenie Mladý tvorca v kategórii Audiovizuálna tvorba, film a TV – Mira Fornay za réžiu filmu Líštičky – 15. Ceny Nadácie Tatra banky za umenie Bratislava

Grečner, Eduard
– Cena predsedu Národnej rady Slovenskej republiky za tvorbu v oblasti kinematografie – 4. výročné ocenenia za prínos v oblasti kultúry a humanitného vzdelávania Bratislava

Harum, Peter
– Cena LF za najlepší tvorivý výkon v dokumentárnom filme – Peter Harum za scenár filmu Vladkova cesta – 14. festival študentských filmov ÁČKO Bratislava

Herz, Juraj
– Cena za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii – 45. medzinárodný filmový festival Karlove Vary (Česká republika)

Hradiská, Nina
– Cena slovenskej filmovej kritiky v kategórii Filmová kritika a publicistika – 18. Ceny slovenskej filmovej kritiky 2010 za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 (cena udelená na základe hlasovania členov KFN SSN) Bratislava

Hríbik, Roman
– Hlavná cena v kategórii Celovečerný hraný film za scenár k filmu Plánky – 8. ročník scenáristickej súťaže Cena Tibora Vichtu (pre tvorcov do 35 rokov) Bratislava

Huba, Martin
– Hlavná cena v kategórii Audiovizuálna tvorba, film a TV – Martin Huba za herecký výkon vo filmoch Kawasakiho ruže (r. Jan Hřebejk), 3 sezóny v pekle (r. Tomáš Mašín) – 15. Ceny Nadácie Tatra banky za umenie Bratislava

Hudec, Dušan
– Tvorivá prémia za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu – Dušan Hudec za scenár a réžiu filmu Slovenské národné povstanie 1944 – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Chlpík, Juraj
– Cena v kategórii Dokumentárny film – Juraj Chlpík za film Identity Petržalky – Kamera 2010 (cena udelená Asociáciou slovenských kameramanov) Bratislava

Chudík, Ladislav
– Výnimočný prínos slovenskej kinematografii – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava
– Najlepší vedľajší mužský herecký výkon (Ladislav Chudík) vo filme Kawasakiho ruže (r. Jan Hřebejk) – 17. výročné ceny Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev Praha (Česká republika)
– Európska cena Trebbia za tvorivú činnosť – 10. výročné ceny za podporu umenia a tvorivej činnosti Praha (Česká republika)

Igonda, Marko
– Cena Film Europe za úspešnú prezentáciu slovenského filmového umenia v zahraničí – 12. medzinárodný filmový festival Bratislava

Jakubisko, Juraj
– Najlepší výtvarný počin (Bathory) – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava
– Výnimočný umelecký výkon (scenárista a režisér Juraj Jakubisko a producentka Deana Jakubisková-Horváthová) vo filme Bathory – 5. Monaco Charity Film Festival

Jakubisková-Horváthová, Deana
– Výnimočný umelecký výkon (scenárista a režisér Juraj Jakubisko a producentka Deana Jakubisková-Horváthová) vo filme Bathory (r. Juraj Jakubisko) – 5. Monaco Charity Film Festival

Jamrich, Dušan
– Cena ministra kultúry Slovenskej republiky v oblasti hereckej tvorby Bratislava

Janega, Filip
– Tvorivá prémia za animovanú tvorbu – Filip Janega za námet, scenár a réžiu filmu LoveBook – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Jaroš, Peter
– Cena ministra kultúry Slovenskej republiky v oblasti literatúry Bratislava

Jurišič, František
– Čestná medaila Albína Brunovského za výrazný prínos v oblasti animovaného filmu – 10. medzinárodný festival animovaných filmov pre deti Bienále animácie Bratislava (BAB)

Kňažko, Milan
– Hercova misia – 18. medzinárodný filmový festival Art Film Fest Trenčianske Teplice, Trenčín

Krähenbiel, František
– Najlepší filmový strih, Najlepší filmový zvuk (Slepé lásky, r. Juraj Lehotský) – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava

Krajčiová, Helena
– Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Pokoj v duši, r. Vladimír Balko) – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava

Kráľovičová, Mária
– Pamätná dlaždica na Filmovom chodníku slávy – 12. medzinárodný filmový festival Bratislava

Kroner, Ján
– OTO 2009 v kategórii Herec – 10. ročník diváckej ankety Osobnosť televíznej obrazovky OTO 2009 Bratislava

Kvietik, Štefan
– Sieň slávy – 10. ročník diváckej ankety Osobnosť televíznej obrazovky OTO 2009 Bratislava

Lasica, Milan
– Cena primátora hlavného mesta SR Bratislavy na rok 2010 Bratislava

Lehotský, Juraj
– Tvorivá prémia za DVD a CD-ROM – Juraj Lehotský za DVD Slepé lásky – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– Najlepšia filmová réžia, Najlepší filmový scenár (Slepé lásky) – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava

Leščák, Marek
– Najlepší filmový scenár (Slepé lásky, r. Juraj Lehotský) – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava

Luknár, Roman
– Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Pokoj v duši, r. Vladimír Balko) – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava

Lužica, René
– Tvorivá prémia za audiovizuálnu teóriu a kritiku – Rudolf Urc, Ingrid Mayerová a René Lužica za knihu Ostáva človek Martin Slivka – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Marenčin, Albert
– Výnimočný prínos slovenskej kinematografii – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava

Mayerová, Ingrid
– Tvorivá prémia za audiovizuálnu teóriu a kritiku – Rudolf Urc, Ingrid Mayerová a René Lužica za knihu Ostáva človek Martin Slivka – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Miko, Ivo
– Cena v kategórii Študentský film – Ivo Miko za film Otec (r. Lukáš Hanulák) – Kamera 2010 (cena udelená Asociáciou slovenských kameramanov) Bratislava

Mokos, Atilla
– IGRIC za herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele – Attila Mokos za stvárnenie postavy Tóna Pánika vo filme Pokoj v duši (r. Vladimír Balko) – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Pokoj v duši, r. Vladimír Balko) – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava

Molnár, Csaba
– Cena Literárneho fondu za najlepší tvorivý výkon v hranom filme – Csaba Molnár za réžiu filmu Nešťastné tango – 14. festival študentských filmov ÁČKO Bratislava
Novinski, Michal
– Najlepšia pôvodná filmová hudba (Nedodržaný sľub, r. Jiří Chlumský) – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava

Nvota, Juraj
– Tvorivá prémia za ostatnú televíznu a seriálovú tvorbu – Juraj Nvota za réžiu filmu z cyklu GEN.sk Ivan Žucha – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Oľhová, Mária
– Cena Literárneho fondu za najlepší tvorivý výkon v animovanom filme – Mária Oľhová za animáciu filmu Drum’N’Bass – 14. festival študentských filmov ÁČKO Bratislava

Polnišová, Petra
– OTO 2009 v kategórii Herečka – 10. ročník diváckej ankety Osobnosť televíznej obrazovky OTO 2009 Bratislava

Prikler, Mátyás
– Tvorivá prémia za študentskú tvorbu – Mátyás Prikler za scenár a réžiu filmu Ďakujem, dobre – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– Cena FILM EUROPE za mimoriadny tvorivý počin slovenského filmového tvorcu, ktorý získal uznanie aj v zahraničí – 18. medzinárodný filmový festival Art Film Fest Trenčianske Teplice, Trenčín
– Najsľubnejší režisér – 13. medzinárodný festival študentských filmov Tel Aviv (Izrael)

Remo, Miroslav
– Tvorivá prémia za študentskú tvorbu – Miroslav Remo za scenár a réžiu filmu Arsy-Versy – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Sadloňová, Jana
– Cena Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu – 16. medzinárodný festival filmov o životnom prostredí Envirofilm Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Kremnica, Zvolen, Krupina

Stražanová, Kveta
– Cena predsedu Národnej rady Slovenskej republiky za celoživotný prínos v oblasti dramatického umenia – 4. výročné ocenenia za prínos v oblasti kultúry a humanitného vzdelávania Bratislava

Spišák, Samuel
– Tvorivá prémia za herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele – Samuel Spišák za stvárnenie postavy Martina vo filme Nedodržaný sľub (r. Jiří Chlumský) – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– Čestné uznanie – Samuel Spišák za presvedčivé stvárnenie hlavnej postavy vo filme Nedodržaný sľub (r. Jiří Chlumský) – 42. detský filmový a televízny festival Oty Hofmana Ostrov (Česká republika)

Szomolányi, Stanislav
– Zlatá kamera za výrazný prínos v oblasti kinematografie – 18. medzinárodný filmový festival Art Film Fest Trenčianske Teplice, Trenčín
– Výročná cena Asociácie slovenských filmových klubov za prínos slovenskej kinematografii a klubovému hnutiu (cena udelená na slávnostnom otvorení slovenskej časti Febiofestu) Bratislava
– Výročná cena Asociácie českých filmových klubov za inovatívny prístup k možnostiam umeleckého stvárnenia obrazu a posun kameramanskej práce v tvorivom videní sveta a spoločnosti – 36. Letná filmová škola Uherské Hradiště (Česká republika)

Šajmovič, Juraj
– Cena za celoživotné dielo – 15. Ceny Asociácie českých kameramanov Praha (Česká republika)

Šimončič, Jozef
– Cena za celoživotné dielo – Kamera 2010 (cena udelená Asociáciou slovenských kameramanov) Bratislava

Škop, Marko
– Tvorivá prémia za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu – Marko Škop za scenár a réžiu filmu Osadné – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– Cena ministra kultúry Slovenskej republiky v oblasti audiovízie a kinematografie za mimoriadny prínos v oblasti slovenského dokumentárneho filmu a medzinárodný úspech filmu Osadné Bratislava

Šperkerová, Magdaléna
– Špeciálna cena poroty v kategórii Celovečerný hraný film za scenár k filmu Brečtanová vila – 8. ročník scenáristickej súťaže Cena Tibora Vichtu (pre tvorcov do 35 rokov)

Štrba, Martin
– Najlepší kameramanský výkon (Pokoj v duši, r. Vladimír Balko) – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava

Šulík, Martin
– Tvorivá prémia za ostatnú televíznu a seriálovú tvorbu – Martin Šulík za réžiu televízneho seriálu Zlatá šedesátá – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Turzonovová, Božidara
– Kvet Tálie – 13. festival Aničky Jurkovičovej Nové Mesto nad Váhom

Urc, Rudolf
– Tvorivá prémia za audiovizuálnu teóriu a kritiku – Rudolf Urc, Ingrid Mayerová a René Lužica za knihu Ostáva človek Martin Slivka – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava
– Cena predsedu Národnej rady Slovenskej republiky za mimoriadny prínos v oblasti humanitných vied – 4. výročné ocenenia za prínos v oblasti kultúry a humanitného vzdelávania Bratislava

Vaľko, Jaro
– Cena Discovery Networks pre Strednú Európu v kategórii krátkometrážnych dokumentárnych filmov – Jaro Vaľko za film Arsy-Versy (r. Miroslav Remo) – 18. medzinárodný filmový festival kameramanského umenia PLUS CAMERIMAGE Bydgoszcz (Poľsko)

Vášáryová, Emília
– Čestný doktorát Janáčkovej akadémie múzických umení (JAMU) Brno (Česká republika)

Vášáryová, Magdaléna
– Zlatá medaila Gloria Artis (najvyššie poľské vyznamenanie v oblasti kultúry) Krakov (Poľsko)

Vojtek, Jaroslav
– Igric za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu – Jaroslav Vojtek za námet, scenár a réžiu filmu Hranica – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Žiaran, Martin
– Cena v kategórii Televízny hraný dlhometrážny a krátky film – Martin Žiaran za televízny film Voices – Kamera 2010 (cena udelená Asociáciou slovenských kameramanov) Bratislava

INÉ

Asociácia slovenských filmových klubov
– Najlepší zahraničný film (4 mesiace, 3 týždne a 2 dni) – 3. národné filmové ceny Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti 2010 (za obdobie 2008 – 2009) Bratislava
– Cena slovenských filmových novinárov distribútorovi najlepšieho zahraničného filmu v slovenských kinách v roku 2009 – Asociácia slovenských filmových klubov za film Valčík s Bašírom – 18. Ceny slovenskej filmovej kritiky 2010 za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 (cena udelená na základe hlasovania členov KFN SSN) Bratislava

FK Europa Banská Bystrica
– Najlepší filmový klub roku 2009 – Výročné ceny Asociácie slovenských filmových klubov (cena udelená na slávnostnom otvorení slovenskej časti Febiofestu) Bratislava

Kinorama (publicistický magazín zo sveta filmu – STV)
– Televízna udalosť roka 2010 – 5. výročné udeľovanie nezávislých filmových cien internetového filmového magazínu Kinema.sk – Kinema Film roka 2010 Bratislava

Odložený čas (publikácia)
– Tvorivá prémia za audiovizuálnu teóriu a kritiku – Mária Ferenčuhová za knihu Odložený čas – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Ostáva človek Martin Slivka (publikácia)
– Tvorivá prémia za audiovizuálnu teóriu a kritiku – Rudolf Urc, Ingrid Mayerová a René Lužica za knihu Ostáva človek Martin Slivka – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Slepé lásky (DVD)
– Tvorivá prémia za DVD a CD-ROM – Juraj Lehotský za DVD Slepé lásky – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Slovenský film 60. rokov II (DVD edícia)
– Tvorivá prémia za DVD a CD-ROM – Marián Brázda a Peter Csordás za kolekciu DVD Slovenský film 60. rokov II – 21. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 Bratislava

Tatrafilm
– Cena slovenských filmových novinárov distribútorovi najlepšieho zahraničného filmu v slovenských kinách v roku 2009 – Tatrafilm za film Nehanební bastardi – 18. Ceny slovenskej filmovej kritiky 2010 za audiovizuálnu tvorbu roku 2009 (cena udelená na základe hlasovania členov KFN SSN) Bratislava

Pozn.: Ceny za rok 2009, zaradené v súpise, boli udelené v roku 2010