Hanák & Hammel‘69
Film.sk No.03/2009

Dr. Divnoláska odpovedá na najrôznejšie otázky čitateľov, ktoré sa týkajú filmu, videa alebo televízie v súvislosti so Slovenskom. Vaše otázky posielajte elektronicky na adresu: ulman@sfu.sk alebo poštou na adresu: redakcia Film.sk, Dr. Divnoláska, Grösslingová 32, 811 09 Bratislava. Neváhajte a pýtajte sa. Každý mesiac vám Dr. Divnoláska na tomto mieste odpíše zaručene kompetentnú odpoveď.

Dostal sa mi do rúk album Paľa Hammela Pokoj vám. V booklete som našiel informáciu, že režisérom hovoreného slova bol Dušan Hanák. Viete ako došlo k tejto spolupráci? Ferdinand Jurka

– Priznám sa, že hoci sa dlhodobo zaoberám filmom i hudbou, tak o odpoveď na túto zaujímavú otázku som musel požiadať obe zúčastnené strany. Platňa Pokoj vám, ktorú nahral Pavol Hammel s Prúdmi po legendárnych „Zvonkoch“, bola avizovaná s názvom Hrají a zpívají Prúdy pod číslom 11 0222 v edičnom pláne Pantonu v roku 1970, ale napokon nevyšla. Master s dokončeným albumom „sa“ stratil, a tak bola len malá nádej, že niekedy vyjde. Našťastie, zázraky sa dejú. Tento jeden z najlepších Hammelových albumov sa dočkal premiéry až po takmer tridsiatich rokoch, keď bol zložito rekonštruovaný zo štyroch amatérskych kópií pôvodného pásu. Ako si dnes na túto nezvyčajnú spoluprácu v Štúdiu symfonického rozhlasu na Vajanského nábreží v Bratislave v lete 1969 spomínajú dve významné postavy slovenskej kultúry?

„S Paľom Hammelom sme bývali na jednej ulici,“ hovorí významný slovenský režisér Dušan Hanák. „Požiadal som ho, aby mi pomohol ozvučiť jednu scénu s Vladom Weiserom z filmu 322, pretože Vlado v tom roku emigroval. Paľo Hammel mi dal prečítať text k svojej platni, čosi ako recitatív. Myslím, že na skúške som text doplnil o slovo alebo krátku vetu, ktorá vyjadrovala náš protest proti okupácii. Oba projekty boli zakázané, dlhé roky boli v trezore.“ Slovenská hudobná legenda Pavol Hammel mi odpovedal takto: „Je to nevšedná otázka, ale odpoveď na ňu je v podstate jednoduchá. Koncom 60. rokov sa vtedy mladá umelecká komunita rôzneho zamerania stretávala a vzájomne si fandila. Mali sme spoločné nádeje a ciele. Tak vlastne celkom jednoducho došlo k spolupráci. Povedal som jedného dňa Dušanovi: ’Idem nahrávať jeden projekt na texty Kamila Peteraja a Borisa Filana. Je tam veľa hovoreného slova pred každou pesničkou. Nie som recitátor. Nezrežíruješ mi to?’ A on mi odpovedal: ’Tak dobre’. A bolo to. A to je všetko. Aké jednoduché.“

Pokiaľ niekoho z čitateľov zaujíma spojenie hudby a filmu na albume Pokoj vám, nájde medzi bonusmi i päť skladieb z krátkeho filmu Ivana Húšťavu Aleluja z roku 1968. Je medzi nimi napríklad koleda Narodil sa Kristus pán a skladba Tichá noc, svätá noc.