Gojko Mitić u nás
Film.sk No.4/2008

Dr. Divnoláska odpovedá na najrôznejšie otázky čitateľov, ktoré sa týkajú filmu, videa alebo televízie v súvislosti so Slovenskom (na otázky týkajúce sa filmov inej proveniencie odpovedá na www.station.sk – pozn. red.). Vaše otázky posielajte elektronicky na adresu: ulman@sfu.sk alebo poštou na adresu: redakcia Film.sk, Dr. Divnoláska, Grösslingová 32, 811 09 Bratislava. Neváhajte a pýtajte sa. Každý mesiac vám Dr. Divnoláska na tomto mieste odpíše zaručene kompetentnú odpoveď.

Pozeral som nedávno Jakubiskov film Kristove roky, ktorý som si nahral, keď ho vysielali pred pár rokmi vo Filmových návratoch na STV 2 a ten obraz bol hrozný. Budete ho reštaurovať pre DVD, ktoré máte vydať na jeseň? Ján Baláž
– V prvom rade by som vás i ostatných čitateľov chcel ubezpečiť, že tituly, ktoré vydáva Slovenský filmový ústav v spolupráci s vydavateľstvom Petit Press, sú zaradené do projektu Systematickej obnovy audiovizuálneho dedičstva a jeho sprístupňovanie, a preto ponúkame čo najkvalitnejší výstup. Do projektu obnovy sa zapájajú aj samotní tvorcovia, ktorí pomáhajú najmä pri gradingu obrazu jednotlivých filmov, a preto sa nám darí dosiahnuť vysokú kvalitu obrazu aj zvuku. K filmu Juraja Jakubiska Kristove roky (1967) treba však povedať, že hrubozrnný čiernobiely obraz so zjavnou svetelnou preexponovanosťou bol súčasťou vizuálneho riešenia filmu.

Veľmi by som chcel synovi ukázať film s Jozefom Kronerom Campanella, ktorý sa hral v kinách niekedy v polovici 70. rokov. Neviete mi poradiť, kde by som ho mohol zohnať? Ján Badaj
– Kde ho môžete zohnať, vám teraz neporadím, pretože film nie je v súčasnosti dostupný na DVD, ani na VHS a neobjavuje sa často ani v programoch televíznych staníc. Môžem vám však poradiť, čo máte hľadať. Campanella je totiž pracovný názov filmu Martina Ťapáka z roku 1973 Putovanie do San Jaga o romantických Vianociach horárskeho chlapca (Marek Ťapák). Ten po stretnutí s čarodejníkom Carlom (Jozef Kroner) a jeho ženou Janet (Květa Fialová) sa túži dostať do kúzelnej krajiny San Jago di Campanella, kde sa všetci ľudia hrajú, spievajú a čarujú len tak pre radosť.

Kamarát tvrdí, že herec Gojko Mitić bol na Slovensku. Je to pravda? Andrej
– Áno. Tento „najväčší východoeurópsky Indián“, ktorý hral v dvanástich východonemeckých „easternoch“, nakrútených v rokoch 1966 – 1983 v štúdiu DEFA ako odpoveď na západonemecké „mayovky“ bol členom zahraničných delegácií, ktoré v júni 1974 navštívili Slovensko na Filmovom festivale pracujúcich (FFP). Jedným z pätnástich filmov v programe festivalu bol vtedy totiž dobrodružný príbeh režiséra Gottfrieda Kolditza Apači (1973), ktorý nedávno spolu s ďalšími filmami s Gojko Mitićom vydali Levné knihy na DVD. Pracovne však bol Gojko Mitić na Slovensku už pár rokov predtým, keď s režisérom Josefom Machom u nás nakrúcal scény úplne prvého filmu z tejto série s názvom Synovia Veľkej Medvedice (1966).