Film.sk No.4/2008

scenáristka Katarína Moláková

foto: archív K. M.

Byť scenáristom na voľnej nohe znamená vzdať sa voľného času. Okrem práce na viacerých televíznych dokumentárnych cykloch hľadám kľúč k scenáru o prvom filmárovi na Slovensku Eduardovi Schreiberovi. Spolupodieľam sa na dramaturgii animovaného filmu, prepracúvam svoj ostatný scenár pre hraný film. Keď venčím psa, pretváram a postupne si štylizujem veľmi silný príbeh jednej známej, ktorý v budúcnosti spracujem. V noci dopisujem, škrtám, prepisujem. Okrem toho učím dramaturgiu na FTF VŠMU, čo ma neustále núti rozmýšľať nad filmom, dopĺňať si vedomosti a konfrontovať sa s názormi študentov. Každá súčasť mojej práce je veľmi zaujímavá a napĺňajúca, robiť všetko naraz je však životu nebezpečné a aj preto som sa rozhodla piť ovocné šťavy a začať cvičiť...

 

strihač František Krähenbiel

foto: archív F. K.

Po desiatich mesiacoch strihu a vyše troch mesiacoch postprodukčných prác na filme Slepé lásky môj organizmus ten tlak nevydržal, takže teraz sa spamätávam zo 40-stupňových horúčok. Finišujeme s prípravou premiéry, potom sa párkrát nadýchnem a začneme s Markom Škopom pracovať na jeho novom filme Osadné-Brusel-Osadné. Zároveň ma oslovil dokumentarista Marek Kuboš, či by som nespolupracoval aj na jeho filme o dôchodcoch. Keďže sa mi ale bratislavský stres nepáči, mám v úmysle zmeniť životný štýl a asi pôjdem do Banskej Štiavnice podporiť vznik nového kultúrneho centra.

 

kameraman Ivan Finta

foto: archív I. F.

Verím, že sa nám podarí dokrútiť roztočený film Keep Smiling, ktorého režisérom je Palo Korec a je rozpracovaný už dlhší čas. A rovnako tak je v pláne dokončiť niekoľkodielny dokument Vinní bez rozsudku, ktorý hovorí o osude národnostnej menšiny karpatských Nemcov po 2. svetovej vojne. S režisérom Vladom Balcom pripravujeme dokument o slovenskom kameramanovi Vincentovi Rosincovi. V lete by som mal realizovať televízny film s pracovným názvom Chuť leta s Vladom Fischerom a v štádiu prípravy je aj film Hot dog tiež tohto režiséra. Ďalej sa budem venovať pedagogickej činnosti na VŠMU.