Film.sk No.4/2008

Once
(Bontonfilm)

Tento malý nezávislý írsko-americký film oslovil divákov najmä svojou úprimnosťou, hudbou, textami a celkovým spôsobom rozprávania. Nakrútil ho podľa vlastného scenára bývalý basgitarista skupiny The Frames John Carney a Once pôsobí medzi veľkými americkými produkciami ako z iného sveta. Vznikol totiž počas niekoľkých týždňov v uliciach Dublinu s nehercami a obaja hlavní predstavitelia pôsobia veľmi autenticky, pretože ich postavy majú mnoho spoločného s ich reálnym životom. Pouličný muzikant (Glen Hansard) a mladá matka a výborná pianistka z Čiech (Markéta Irglová), ktorá odišla do Írska kvôli obžive, sa náhodne stretávajú a postupne sa zbližujú. Spája ich najmä spoločná vášeň k hudbe a spoločne strávené dni zmenia navždy ich životy. Ktovie ako ovplyvní životy Hansarda a Irglovej Oscar za pieseň Falling Slowly, ktorý je po Cene divákov na tohtoročnom Sundance Film Festivale 2007 a dvoch nomináciách na Grammy ďalším v rade ocenení. Film s obrazom vo formáte 16:9 má zvuk DD 5.1 a české titulky. Ako bonusy sú na DVD upútavka a dokument z nakrúcania filmu.

Tajnosti
(Bontonfilm)

Tajnosti nedávno získali dvoch Českých levov z desiatich nominácií vrátane sošky za najlepší film. Som rád, že vďaka Titanicu Martina Šulíka či spevu Nora Červenáka zo zvolenského ZVA 12-28 Bandu môžeme o Tajnostiach hovoriť ako o filme minoritne slovenskom. Režisérke Alici Nellis sa totiž podarilo nakrútiť nezvyčajne intímne, vtipné, no pritom mimoriadne citlivé dielo, zasadené do pražských reálií, no pritom univerzálne. Režisérkin komorný pohľad na jeden deň ženy po štyridsiatke získava civilným hereckým prejavom Ivy Bittovej, ktorá takmer nezmizne z plátna a dodáva príbehu na vierohodnosti. Výborne jej sekundujú i ďalší herci a významný podiel na celkovom vyznení filmu má i Ramunas Greičius (Český lev za kameru) a hudba Niny Simone. Práve správa o jej úmrtí dovedie hrdinku k úvahám o jej ďalšom živote. Už dávno som nevidel film, pre ktorý by bola hudba vybratá a použitá s takým citom. Preto vrelo odporúčam zaobstarať si k tomuto DVD i soundtrack s Ninou Simone a skupinou Buty. Na DVD je film s obrazom vo formáte 16:9, zvukom DD2.0 a 5.1, českými a anglickými titulkami a šesť bonusov – film o filme, nácvik tanga, upútavka, herecké skúšky, videoklip a fotogaléria.

Všetko čo mám rád
(Magic Box)

Po Slnečnom štáte sa na DVD konečne objavili i predchádzajúce filmy Martina Šulíka. Najprv v decembri 2007 Krajinka a Orbis Pictus a na prelome februára a marca 2008 Záhrada a Všetko čo mám rád. Radosť majiteľov posledne menovaného DVD však trvala len do chvíle, keď ho vložili do svojho prehrávača. To, čo sa objavilo na obrazovke, totiž nemá nič spoločné s rokom vydania 2008. Kvalita obrazu je zlá, navyše v spodnej časti obrazovky sa občas objavuje rušivý pruh, pri úvodných neostrých titulkoch kolíše hudba a ako master poslúžila „festivalová“ kópia s anglickými (teda nevypínateľnými) titulkami. A keďže film (s neporovnateľne lepším obrazom i zvukom) vyšiel pred pár rokmi s nevypínateľnými japonskými titulkami v Japonsku, v najlepšej kvalite ho zatiaľ asi mohli vidieť nedávno na ČT2 diváci s príjmom digitálnej televízie. Je to veľká škoda. A nielen preto, že tento komorný príbeh muža (výborný Juraj Nvota), ktorý sa pokúša o zásadnú zmenu vo svojom nerozhodnom a letargickom živote, patrí k mojim najobľúbenejším. Film je vo formáte 4:3 s mono zvukom DD2.0, nevypínateľnými (anglickými v častiach hovorených slovensky a slovenskými v častiach hovorených anglicky) titulkami a obsahuje upútavky na Šulíkove filmy Krajinka a Orbis Pictus.

Záhrada
(Magic Box)

Film Martina Šulíka Záhrada patrí medzi najúspešnejšie domáce tituly 90. rokov. A to u divákov (na Slovensku takmer 50 tisíc), ako aj u kritiky (5 Českých levov, ocenenia z festivalov v Karlových Varoch, Cottbuse, Mannheime...). Záhrada sa stala akýmsi kritériom, s ktorým sa porovnávalo všetko, čo vzniklo po nej a filmom, o ktorom sa hovorilo i mnoho rokov po jeho vzniku. Preto je dobré, že po Japoncoch, ktorí mali možnosť kúpiť si Záhradu spolu s ďalšími dvoma Šulíkovými filmami už pred pár rokmi, máme túto možnosť už i v Čechách a na Slovensku. Príbeh tridsaťročného Jakuba (Roman Luknár), ktorý sa rozhodne zmeniť svoj život a odchádza na pár dní na vidiek do opusteného starootcovského domu obklopeného veľkou záhradou, má totiž šancu osloviť i divákov, ktorí ho už v kine vidieť nemohli. S výnimkou DVD s filmom Všetko čo mám rád sú vydania ďalších troch filmov Martina Šulíka (Záhrada, Orbis Pictus, Krajinka) štandardné. Obraz vo formáte 4:3, zvuk DD 2.0 a voliteľné anglické titulky a ako bonusy upútavky na ďalšie filmy. Pri Záhrade je navyše medzi bonusmi takmer šesťminútová ukážka z filmu s časovým kódom a anglickými titulkami.