Soundtracky
Film.sk No.4/2008

Love in the Time of Cholera
(Sony BMG)

Adaptácia románu držiteľa Nobelovej ceny Gabriela Garcíu Márqueza Láska v čase cholery, považovaného za jeden z najväčších milostných príbehov svetovej literatúry, mala v našich kinách premiéru v marci. Autorom hudby je Brazílčan Antonio Pinto (držiteľ World Soundtrack Award za Mesto Bohov). Jeho kompozície sú výborným príkladom spojenia pôvodnej filmovej hudby, klasiky a latinskoamerických hudobných motívov s dominujúcimi gitarami a sláčikmi. Pinto je i autorom troch úvodných piesní, ktoré špeciálne pre soundtrack otextovala a naspievala kolumbijská speváčka Shakira. Tá sa na chvíľu vymanila zo zajatia popu a za pieseň Despedida bola spolu s Pintom nominovaná na Zlatý glóbus.

The Water Horse: Legend Of The Deep
(Sony BMG)

Film o chlapcovi, ktorý bol odhodlaný nájsť legendárnu príšeru v škótskom jazere, mal u nás premiéru na DVD pod názvom Ja a moja príšera. Autorom hudby k filmu je držiteľ siedmich nominácií na Oscara (Pán prílivu, Utečenec, Junior, Báječný deň, Tú svadbu treba zrušiť, Osada, Michael Clayton) James Newton Howard. Režisér Jay Russell v booklete píše, že „skomponoval keltskú symfóniu, ktorá spája zložitosť Gustava Mahlera s jednoduchou monumentálnosťou Aarona Coplanda“. Úvod a záver patria piesňam v podaní Sinéad O’Connor (Back Where You Belong) a Chieftains (The Water Horse Suite). Už len kvôli nim sa tento soundtrack oplatí mať.

Walk Hard: The Dewey Cox Story
(Sony BMG)

Walk Hard: The Dewey Cox Story je príbehom fiktívneho muzikanta Deweyho Coxa, ktorý bol hviezdou od 50. do 70. rokov. Nadväzuje na tradíciu filmov ako This Is Spinal Tap či The Rutles a je oveľa viac než obyčajnou paródiou na Walk the Line. Obsadenie Johna C. Reillyho do hlavnej úlohy sa ukázalo byť správnou voľbou. Dobre zvláda nielen polohy Johnnyho Casha (Walk Hard, Guilty as Charged či Let’s Duet), ale v postave, ktorú hrá, sú i odkazy na Coxovho priateľa Elvisa Presleyho ([Mama] You Got to Love Your Negro Man, [I Hate You] Big Daddy), Boba Dylana (Royal Jelly), Beatles (Black Sheep), Roya Orbisona (A Life Without You (Is No Life at All)) či Everly Brothers (Darling).